Zihninizi Güçlü Kılacak 12 Öneri

Güçlü bir zihin, hiç kuşkusuz günlük yaşamda büyük bir avantaj sağlar. Zihnin duru ve berrak olması, ruh sağlığı için büyük bir önem arz ettiği gibi, fiziksel sağlık için de önemlidir. Dingin, huzurlu, dinlenmiş bir zihin, günlük hayatta karşılaşacağınız her türlü problemin üstesinden kolayca gelmenize yardımcı olacaktır.

Ruh sağlığını korumak için beyin korunmalıdır. Beyin kalple birlikte vücudu ayakta tutan önemli bir organ olmakla birlikte, aynı zamanda vücudu yöneten bir maestro görevini üstlenmektedir. Bu nedenle beyin ve zihin sağlığı büyük bir öneme sahiptir.

Peki güçlü ve dingin bir zihne sahip olmak için günlük yaşamda neler yapılabilir? Buyurun size güçlü bir zihin için 9 öneri;

1-) Her gün harika olduğunuz 3 şeyi bir deftere yazın. Kendinizi, kendinize özel bir defterde övün. Fakat bunu, enanaiyet veya kibir için yapmayın. Sadece kendinizi daha iyi hissetmek adına yapın.

2-) Yabancılarla asla kavga etmeyin. Esasında hiç kimse ile kavga etmeyin. Kavga etmek zihninizi gereksiz yere yoracak ve belki de günlerce meşgul edecektir.

3-) Başarılı olduğunuz konularda sık sık kendinizi tebrik edin. Çünkü her insan taktir edilmeye ihtiyaç duyar. Taktir edilmeyi sadece başkalarından beklemeyin. Kendi kendinizi tebrik ve taktir edin. Ama bunu başkalarının yanında yapmayın. Bu ukalalık ve kendini beğenmişlik olarak algılanacaktır. Kendinizi aynanın karşısında tebrik edebilirsiniz. J

4-) Diğer insanlarla kendinizi kıyaslamaktan vazgeçip, kendinize ve kendinizi geliştirmeye odaklanın. Her insanın kendine münhasır özelliklere ve yeteneklere sahip olduğunu unutmayın. Muhakkak sizin de güçlü olduğunuz bir yönünüz ve diğer insanlardan sizi ayıran bir yeteneğiniz vardır. Bunu fark edin.

5-) Kendinizi savunmasız kalmaktan koruyun. Karşınıza çıkabilecek her türlü duruma karşı zihinsel olarak hazırlıklı olun.

Beyin Gücünü Arttıran 8 Besin Maddesi

6-) Uzun süredir kullanmadığınız eşyalarınızdan kurtulun. Böylelikle zihniniz dinginleşecek ve hafifleyecektir. Bu eşyalardan kurtulurken, kullanılabilecek olanları ihtiyaç sahiplerine vererek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yardımseverliği hiçbir zaman elden bırakmayın ve tutabildiğiniz kadar çok insanın elinden tutun

7-) Günlük hayatta konuşurken daha fazla pozitif kelime kullanın. Negatif kelimeler ve argo ömür törpüsüdür. Her olayın ve durumun olumlu taraflarını görmeye çalışın. Her zaman verdiğim örnek; “Çöpün yanında açan bir papatyayı fark edin ve dünyaya pozitif bir pencereden bakın.”

Zihninizi Güçlü Kılacak 12 Öneri😎 Gerçekten üzgün hissettiğinizde, ağlamanın tadını çıkarın. Ağlamak sizi rahatlatacaktır. Ağlamak, hem rahmettendir hem de büyük bir nimettir. Ağlayarak ruh sağlığınızı düzeltebilir, stresten kurtulabilir, olumsuz duygularınızın birikmesini engeller ve kalbinizi yumuşatır. Japonya’da iş stresini atmak için ağlama kulüpleri olduğunu biliyor muydunuz?

9-) Kendinize rutin olarak yalnız kalacağınız bir zaman dilimi ayırın. Bu zaman diliminde kendi iç muhasebenizi yapabilir ve dingin bir şekilde üstesinden gelemediğiniz sorunlara kafa yorabilirsiniz.

Zihninizi Güçlü Kılacak 12 Öneri

10-) Her gün düzenli olarak kitap okuyun. Kitap okuyarak dertlerinizden uzaklaşabilir ve zihninizin dinginleşmesini sağlayabilirsiniz. Günde 6 dakika kitap okuyarak, stresinizi %68 azaltabilirsiniz.

11-) Doğaya çıkın ve yaratılmış güzellikleri başka bir gözle temaşa edin. Ağaçların, çiçeklerin, denizin, kelebeklerin, kuşların, böceklerin, bulutların, yağmurun ve karın yaratılışındaki güzelliği keşfedin.

12-) Duayı hayatınızın bir parçası haline getirin. Dua ederek ve sonsuz bir güce dayanarak problemlerinizin hafiflediğini hissedebilirsiniz. Aciz ve zayıf olan insanın, mutlak bir güce dayanmaya ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Acziyetinizi, sonsuz bir güce dayandırarak kendinizi çok daha güçlü ve huzurlu hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın