Ana SayfaModaZengin Gösteren Haller

Zengin Gösteren Haller

-

Sosyal medyada yaratılan kurmaca lüks hayatların herkes farkında. Gerçekte olan ile ekrana yansıtılan arasında bu derece fark olması kuşkusuz insanın kendisini olduğundan farklı gösterme arzusundan kaynaklanıyor. Kullanımı ancak sosyal medya üzerinde mümkün olan silahlar bir yana dursun, çağlardan bu yana “zengin” gösteren birçok başka ayrıntı da hayatımıza girmiş durumda.

İlk aklıma gelen bakımlı, uzun, ojeli tırnaklar. Ellerine bakabilmek, bakma fırsatına sahip olmak, bakımlı elleri muhafaza edebilmek kuşkusuz bir zaman gerektiriyor. Dahası esas önemlisi bakımlı elleri muhafaza edebilmekte. Çalışan ellerin, suda duran ellerin, iş yapan ellerin durmaksızın bakımlı olmasına imkan yok. Bakımlı ele sürdürülebilir şekilde sahip olmak o elleri “iş yapmak” için kullanmamayı gerektiriyor. Zaten kırılma riski bir yana uzun tırnaklarla iş yapmanın zorluğu da malum. Uzun ve bakımlı tırnaklara sahip olmak dolaylı yoldan “iş yapmıyorum, bunu benim için yapanlar var” demektir. Her zaman zenginlik belirtisi olmasa da konfor göstergesi olduğu muhakkak.

uzun ve ojeli tirnaklar

Bir başka örnek olarak beyaz ten gösterilebilir. Çağlardır insanlığa hükmetmiş “beyaz”lara öykünme hali sadece estetik kaygılarla değil iktidara da öykünme halidir. Bu ülkenin elitleri kendinden olmayanı “kavruk” diye nitelendirir. Sosyo-ekonomik açıdan üstte olan sınıf “beyaz” Türkler olarak adlandırılmaktadır. Güneş altında çalışıyor olmak şüphesiz bir kararma getirir ve sürdürülebilir çalışma da sürdürülebilir esmerlikle neticelenir. Tam da bu yüzden beyaz olmak pekala en azından niteliksiz addedilen beden gücü işinde çalışmıyor olmak olarak telakki edilebilir. Son yılların trendi bronz olmayı bu tespitin dışında tutmak gerek, keza bronzlaşmak uzun süre “iş yapmaksızın” güneşlenebilmek ayrıcalığına da sahip olabilmeyi gerektiriyor. Paralel şekilde maksatlı olarak güneş altında olmayıp hasbelkader giysiyle bronzlaşma durumunda sıfatı uygun şekilde yerleştirilmiş durumdadır: “amele” yanığı.

Beyaz Ten

Uzun topuklu veya parlak ayakkabı giymek de yine aynı mesajı veren göstergelerden biridir kanımca. Bir yerden bir yere gitmek için mevsim fark etmeksizin yürümesi, kalabalık toplu taşıma araçlarına binmesi gereken insan topuklu ayakkabı giyemez, ayağındaki ayakkabıyı da yeni ve parlak olarak muhafaza edemez. Bu anlamda otomobille ulaşımı da işaret ettiğinden topuklu ve/ya parlak ayakkabı giymek de hayat konforu bakımından bir başka gösterge olarak değerlendirilebilir.

Parti Ayakkabilari Gosterisli

Her ne kadar bu tespitler gözleme dayalı kişisel fikirler olsa da tahmin ediyorum iyi bir araştırma yapılsa muhakkak tarihsel kökenlerine dair ipuçları da bulunabilir. Zaten ne demiştik; bir görüşe göre insanın evrende var oluş amacı bir partnerle eşleşip genlerini aktarabileceği altsoyu ortaya çıkarmak. Bu durumda insanın muhtemel partnerine kendisini altsoyunun konforunu sağlayabileceği malvarlığına (kaynaklara) sahipmiş gibi göstermek istemesi de oldukça anlaşılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz