Ana SayfaKişisel GelişimZaman Yönetimi İçin 4 İpucu

Zaman Yönetimi İçin 4 İpucu

-

Birçoğumuz günlerimizi boşa geçiriyor ya da verimsiz bir şekilde 24 saati öldürüyoruz. Ertesi sabah güneşin doğuşuyla birlikte, “Bugün yetiştirmem gereken bir sürü iş var” diyerek güne başlıyor, gece yatağa girerken, “Uf yine bitiremedim işlerimi” yakınması ile ertesi güne bir sürü iş bırakıyoruz.

Zaman Yönetimi Nedir ve Neden Gereklidir?

Zaman yönetimi, zamanı kontrol altına alarak, belirli bir plan çerçevesinde hareket etmek, öncelikleri belirleyerek, hayatı düzene koymak demektir. Zaman geriye döndürülemeyen, en önemli kaynaklardan biridir. Boş yere kaybolup giden zaman, telafi edilemeyecek bazı kayıplara neden olabilir. İşte bu sebeple zaman yönetimi çok gerekli ve önemlidir.

Eğer siz de bu durumu sık sık yaşıyorsanız zaman yönetimini bilmiyorsunuz demektir. İşlerinizi yetiştirememekten hala yorulmadınız mı? Hadi bu ipuçlarını dikkate alın ve artık zamanı kontrol etmeye başlayın. Buyrun zaman yönetimi nasıl yapılır?

1-) Önceliklerinizi Belirleyin
Birçok insanın başarısız olmasının en büyük nedeni, önceliklerini belirlemeden işe koyulmaktır. Bir planınız ve öncelik listeniz yoksa hedefinize varmanız çok zordur. Günlük plan hazırlayın ve işlerinizi önceliğine göre sıraya koyun. Ertesi güne bırakılabilecek işlerle uğraşırken öncelikli işlerinizi ötelemeyin. Ayrıca liste tutmak, size muhasebe yeteneğini kazandıracaktır. Her günün sonunda listenizi ne derece gerçekleştirdiğinize bakarak bir kontrol sistemi geliştirebilirsiniz.

2-) Mükemmeliyetçilikten Vazgeçin
Bir işin mükemmel olarak yapılması mı, yoksa yapılması mı önemli bunun ayrımını yapın. Mükemmelliğe takılıp kalan pek çok insan ya başarısız oluyor, ya da daha yolun başında vazgeçebiliyor. Önceliğiniz işinizi tamamlamak olmalı. Mükemmel yapabiliyorsanız da cabası olur.

3-) Günlük veya Haftalık Çizelge Oluşturun
Aylık planlar yaptığınız da aksamalar yaşayabilirsiniz ve yaşadığınız bu aksaklıklar motivasyonunuzu düşürebilir. Uzun vadeli planlarınız mutlaka olsun, fakat öncelikle kısa vadeli planlar oluşturun. Parça parça, adım adım hedefinize ulaşmanız daha kolay olacaktır. Yoksa işler gözünüzde büyüyebilir.

4-) Her Proje ve İşiniz İçin Tarih Belirleyin
İşlerinizin veya projelerinizin ucunu açık tutmayın. Bir son tarih koyduğunuzda aciliyet hissi ile işlerinizi bir an önce bitirmeniz kolaylaşacaktır. İşe başlarken, bu ayın sonuna kadar bu işi bitireceğim veya, önümüzdeki ayın 20’sinde bu iş bitmiş olacak gibi bitiş tarihleri belirleyin. Bu aynı zamanda sizin motivasyonunuzu da arttıracaktır.

Unutmayın, büyük işlere imza atanların da 24 saati vardı. Onların tek yaptığı zamanı iyi kullanmaları ve çok çalışmaları idi. Zaman yönetimini bildiğinizde işlerinizin kolaylıkla hallolduğunu göreceksiniz.

Ayrıca, zaman yönetimi eğitimi alarak, bu konuda çok daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz