Ana SayfaCilt BakımıYüz Bakımı: Harika Temizlik Önerileri

Yüz Bakımı: Harika Temizlik Önerileri

-

Tüm dermatolog ve uzmanlar bunda hem fikirler. Sağlıklı ve parlak bir yüz için cildi A’dan Z’ye temizlemek gerekir.

Yüz, vücudun yıl boyunca her gün ve her an açık kalarak  her duruma maruz kalan tek parçasıdır. Yüzümüzün derisine, başta günün tozu ve çevredeki kir olmak üzere, sigara dumanında, kremlerde ve makyaj ürünlerinde bulunan maddelerden adeta bir yük birikir. Tüm bu kirler düzenli olarak temizlenmediği takdirde, cilt yüzeyinde sebum oluşturur ve ölü hücrelerin yakın hipersekresyonu birikerek nefes almasını engeller ve yüz gözenekleri kapanır.Üstelik, herhangi bir nemlendirici veya yaşlanma karşıtı bakım kullansanız bile eğer cilt sık temizlenmezse hiçbir etkisi olmayacaktır. Yani, temizlik,  en önemli güzellik bakımıdır.

İşte o 4 sır

Sizin için uygun olan ürünü bulun.

Emülsiyon, jel veya sabun hangi şekilde temizlemeyi tercih edersiniz? Özel bir ihtiyacınız yoksa ve cildinizin dermatoloğa danışacağınız herhangi bir sorunu yoksa zaten cildinizin türü uygun ürünü belirleyecektir.

  • Cildiniz kuru ise, sorunu daha da yoğunlaştıracak olan genel sabunlardan kaçının. Yağ, gliserin ve yağ asitleri içeren,köpük üretimi yoğun ve cildin pH değerine saygılı cold cream denen yağlı kremleri tercih edin. Ayrıca zengin emülsiyon formundaki temizleyiciler de kullanabilirsiniz. Temizleyici özelliğine ek olarak, glikolik ve laktik asit gibi nemlendirici ve yumuşatıcı bileşenler içerir, ancak kullanım sonrası iyice durulanmalıdır, çünkü ciltte kalırlarsa nemlendirmeden çok cildin kurumasına neden olabilirler.
  • Hassas ciltler için, en uygunu rahatlatıcı ve hipoalerjenik formülasyonlara sahip ürünlerdir; alkol içeren ürünler bunları tahriş edebilecek durumlardan kaçınılmalıdır.
  • Daha önceki iki cilt tipi için, öncü misel bileşenini içeren su formundaki jeller ve temizleyici su vardır. Miseller, boncuk formundaki, yağ asidi esterlerinin türevlerinden oluşan kimyasal bileşiklerdir. Bunların yapılarında dış kısımda hidrofilik bir kısım, içinde bir lipofil bulunur. Bu özellik, misellerin fırçalama ve durulamaya gerek kalmadan cildin içindeki çözücü maddeleri kolayca çözmesini ve uzaklaştırmasını sağlar.
  • Cildiniz yağlı ise, kullanacağınız ürünün temizleyici özelliği olan salisilik asit, kil veya çay ağacı yağını içeriyor olmasına dikkat edin, sebum dengeleyici ve antibakteriyel özelliği taşıyan bu maddeler sebumu yok ederken cildin doğal lipidlerine zarar vermez. Bu ürünler jel, köpük, sıvı sabun veya plaka şeklinde dolaşır.

Size Tavsiyemiz

Cildinizin taze ve parlak görünmesi için günde iki kez temizlemeniz gerekir. Özellikle her gece uyumadan önce ve sabah uyandıktan sonra . Daha fazla tekrarlarsanız, abartmış olursunuz çünkü fazla yıkama cildinizin stratum corneum’un dengesini bozar, cildi daha hassas hale getirebilir ve bambaşka sorunlara neden olabilirsiniz.

Uzman ürünleri görmezden gelmeyin

Birçok kadın, emülsiyon sürdükten sonra losyonun sürmenin gerekli olup olmadığını ve göz makyajı silmek için için belirli başka bir ürün kullanmaları gerekip gerekmediğini merak eder. Genellikle bir temizleme emülsiyonundan sonra eşlik eden losyonun rolü sadece temizleme işlemini tamamlamak ve tonik etki sağlamak değildir, aynı zamanda saf su ile birlikte temizlenmeyip  yüzümüzede varlığını sürdüren emülsiyon birikintilerini da giderir. Ayrıca,eğer su sert ise, epidermisin kuruluğunu arttırabilir. Bunun yerine, bir losyon içeren spesifik bileşenler parlaklığı kontrol eder ve gözenekleri yatıştırır veya kapatır. Eğer kullandığınız ürünün üzerinde saf su ile durulamanız yeterlidir uyarısı varsa, losyon kullanımı gerekli değildir, tabii siz ben temizlik hissini losyon sürmeden anlamıyorum veya kokusu hoşuma gidiyor derseniz bu sizin tercihiniz.

➔ Göz makyajının temizliği için, tahrişe neden olmadan basit bir ürünle silinemeyen, yoğun veya su geçirmez makyaj ürünlerini temizleyebilen özel bir ürün kullanmanızı tavsiye ederiz.Tabii ki, eğer zaten hafif makyaj yapıyoranız ve kullandıgınız yüz makyajı temizleyicinin üzerinde gözler için uygundur yazıyorsa sadece onu da kullnabilirsiniz, sadece bunu kullanabilirsiniz.

Nazik hareketlerle

İyi bir temizlik için de doğru yolu bilmek gerekiyor. Hiçbir şey aceleci ve hızlı hareketlerle iyi yapılmaz. Temizleyiciyi yüzünüze sürün ve parmak uçlarınızla nazik, dairesel hareketler yaparak yüzünüze hafif bir masaj yapın.

Ekstra bakım

Haftada bir kez, cildinize ekstra bakım, peeling ve maske yapın.Her zamanki temizlikten sonra, daha derinden temizleyip cildin rahatlaması  için ince bir scrub yani lif ile hafifçe ovuşturabilirsiniz (cildiniz hassas ise, dermatoloğunuza danışın) böylece tahriş olmadan yüzeyindeki ölü hücrelerden kurtulup dokusununu iyileştirebilirsiniz. Sonrasında böyle aktif maddeler içeren, daha ferahlatıcı etkiye sahip olup derin nüfuz sağlayan, ihtiyaçlarınıza ve arzularınıza (anti-aging, nemlendirici, parıltı, vs.) göre seçeceğiniz bir maske uygulayın.

KaynakVita

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz