Ana SayfaHastalıklarYumurtalık Kanseri İçin Bir Kılavuz

Yumurtalık Kanseri İçin Bir Kılavuz

-

Mevcut araştırmalar, bu kanserin fallop tüplerinde başladığını ve bir kadının yumurtalarını üreten ikiz organlar olan yumurtalıklara doğru hareket ettiğini gösteriyor. Yumurtalık kanseri tedavilerinde son yıllarda daha başarılı sonuçlar alınmaya başlandı, özellikle hastalığın erken teşhis edilmesiyle birlikte yumurtalık kanserinden tamamen kurtulmak mümkün hale geldi.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanserinin başlıca belirtileri şunlardır:

  1. Karında şişkinlik ve baskı
  2. Karında veya pelvisde ağrı
  3. Yemekler sırasında çok tok hissetmek ve bir şey yiyememek
  4. Daha sık idrara çıkma

Bu semptomlar her zaman yumurtalık kanserinin varlığını kanıtlamaz. Fakat aynı belirtiler sürekli devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünün.

Risk Faktörü: Aile Öyküsü

Yakın akrabalarınızda yumurtalık, göğüs veya kolon kanseri geçiren birileri varsa yumurtalık kanseri olma ihtimaliniz daha yüksektir. Araştırmacılar, kalıtsal genetik değişikliklerin yumurtalık kanserlerinin %10’unu oluşturduğuna inanıyor. Bu, meme kanseri ile bağlantılı BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonları ile ilgilidir. Ailesinde bu tür hastalık olan kadınların yakın tıbbi kontrol altında olmaları, olası kanser riskini önlemek için son derece önemlidir.

Yumurtalık Kanseri İçin Bir Kılavuz

Risk Faktörü: Yaş

Yumurtalık kanseri için en güçlü risk faktörü yaştır. Bir kadının menopoz geçirdikten sonra yumurtalık kanserine yakalanması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu dönemde postmenopozal hormon tedavisinin kullanılması riski artırabilir. Menopoz ile yumurtalık kanseri arasındaki ilişkinin, en az 5-10 yıl boyunca progesteron hormonu almayan fakat östrojen hormonu alan kadınlarda daha çok olduğunu gösteriyor. Doktorlar, östrojen ve progesteron kombinasyonunu kullanıp kullanmamanın riski de arttırdığından emin değiller. Bu konuda yapılan araştırmalarda kesin bir bilgiye henüz ulaşılabilmiş değil.

Risk Faktörü: Şişmanlık

Obez kadınların diğer kadınlardan daha fazla yumurtalık kanserine yakalanma riski vardır. Yumurtalık kanseri ölüm oranlarına bakıldığında, obez kadınların obez olmayan kadınlara oranla daha çok risk altında oldukları görülür. En çok kilo sorunu yaşayan kadınlar riskin en yüksek olduğu grup içindedirler.

Yumurtalık Kanseri İçin Bir Kılavuz

Yumurtalık Kanseri Tarama Testleri

Yumurtalık kanseri belirtileri bir kadında yoksa bu hastalığın tespiti için kolay ve güvenilir bir yol yoktur. Bununla birlikte, rutin bir jinekolojik muayene sırasında yumurtalık kanseri taramasının iki yolu vardır. Birincisi, CA-125 adı verilen yüksek protein seviyeleri için yapılan bir kan testidir. Diğeri yumurtalıkların ultrasonunun çekilmesidir. Ne yazık ki, ortalama risk taşıyan kadınlarda bu teknikler kullanıldığında hastalığın tespiti oldukça zordur. Bu nedenle, tarama sadece yumurtalık kanseri belirtilerini çok fazla taşıyan kadınlara önerilir.

Yumurtalık Kanserinin Teşhisi

Ultrason veya BT taramaları gibi görüntüleme testleri, bir over kütlesinin tespit edilmesine yardımcı olabilir. Ancak bu taramalar vücuttaki anormalliklerin kanser olup olmadığını kanıtlayamaz. Kanserden şüpheleniliyorsa, bir sonraki adım genellikle şüpheli dokuları almak için yapılan ameliyattır. Daha sonra inceleme için bir numune laboratuvara gönderilir. Buna biyopsi denir.

Yumurtalık Kanseri Evreleri

Yumurtalık kanserinin teşhisi için yapılan biyopsi, kanserin ne dereceye kadar yayılmış olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Yumurtalık kanseri aşağıdaki aşamalardan oluşur:

  • Aşama I: Bir veya her iki yumurtalıkta sınırlıdır.
  • Aşama II: Uterusa veya diğer yakın organlara yayılmıştır.
  • Aşama III: Lenf düğümlerine veya abdominal astara yayılmıştır.
  • Aşama IV: Akciğer veya karaciğer gibi uzak organlara yayılmıştır.

Yumurtalık Kanseri Türleri

Yumurtalık kanserlerinin büyük bir çoğunluğu epitelyal yumurtalık karsinomlarıdır. Bunlar, yumurtalık yüzeyindeki hücrelerden oluşan malign tümörlerdir. Bazı epitelyal tümörler açıkça kanserli değildir. Bunlar düşük malign potansiyel (LMP) tümörleri olarak bilinir. LMP tümörleri daha yavaş büyür ve diğer yumurtalık kanseri formlarından daha az tehlikelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz