Ana SayfaKariyerYüksek Teknoloji Şirketlerinde Kariyer - Facebook

Yüksek Teknoloji Şirketlerinde Kariyer – Facebook

-

Akıllı telefonlar hayatımızın her yerinde. İnternet artık bir ihtiyaç haline geldi. Alışverişimizi internetten yapıyoruz, hatta artık yemeğimizi bile internetten satın alıyoruz. Teknoloji giderek gelişiyor ve biz yüksek teknolojiye her geçen gün daha fazla alışıyoruz.

Peki tüm bu hizmetleri bize ulaştıran yüksek teknoloji firmalarında kariyer yapmak nasıl bir şey ? Günde milyarlarca ziyaretçi alan Google’da çalışmak neye benziyor ? Veya kullanıcılarının her gün ziyaret ettiği, fotoğraflarını paylaşarak sosyalleştiği Facebook’ta çalışmak nasıl bir duygu ?

Yüksek teknoloji şirketleri, gelişen teknoloji ihtiyaçları ve insanların bunlara olan yoğun ilgisi sebebiyle her geçen gün değer kazanıyor. Milyarlarca dolara varan değerlere sahip olan bu teknoloji şirketleri, herkes için çok büyük kariyer fırsatları da sunmakta.

Her ne kadar kazanıyor olursa olsun, sıradan bir şirkette veya holdingte çalışıyor olmak, yüksek teknoloji şirketlerinde çalışmakla kıyaslanamaz bile.

Yüksek Teknoloji Şirketlerinde Çalışmak: Facebook

Aslında elinizde tutamadığınız, yalnızca kodlardan meydana gelen ve üstüne üstlük ücretsiz olarak kullandığınız bir internet sitesi, nasıl oluyor da dünyanın en çok kazanan şirketlerinde ilk sıralarda yer alabiliyor ?

Facebook’un gelirlerinin büyük kısmını reklamlar oluşturmakta. Bu reklamları bu kadar değerli kılan şey ise, “Big Data” adı verilen, kullanıcılara ait bilgileri analiz eden, kimin hangi reklamı görmesi gerektiğini anlayan sistem.

Kısacası, Facebook’un para kazanabilmesi için kesintisiz ve verimli bir hizmet vermesi, bu hizmeti her geçen gün geliştirmesi gerekiyor.

Facebook’ta çalışma ortamı nasıl?

Yüksek Teknoloji Şirketlerinde Kariyer - FacebookDiğer yüksek teknoloji firmalarına kıyasla, Facebook’ta çalışma ortamı daha katı. Ancak bu katılık elbette çalışmaya zorlayan patronlardan veya yoğun iş yükünden kaynaklanmıyor.

Facebook, çalışma ofislerini ve kampüs alanını tamamen üretkenliği geliştirmek ve kayıpsız sürdürmek için dizayn etmiş. Facebook, çalışanlarından kampüs alanındayken, akıllarına takılan ve üretkenliklerini düşüren hiçbir şey olmasını istemiyor. Buna çalışanların ihtiyaçları da dahil.

Facebook kampüsünde pek çok restoran yer alıyor.

Çalışanların karnının acıkması demek, verimliliğin düşmesi demek. Facebook bunun çözümünü, sürekli hizmet veren restoranları kampüsün her alanına yayarak sağlamış. Facebook’ta kariyer yapmak istiyorsanız, özellikle karnınız açken bu ayrıntı sizi motive etmeye yetebilir. Neredeyse her dünya mutfağının yemeklerini bu restoranlarda bulabilirsiniz.

Kişisel ihtiyaçlarınızı kampüste karşılamak mümkün.

Facebook’ta kariyer yapmak demek, vaktinizi alabilecek tüm işleri Facebook kampüsünde yapabilirsiniz demek. Örneğin, çocuğunuzu işe gitmeden önce kreşe bırakmanız gerekmiyor. Çünkü Facebook’ta kreş var. Çocuklu çalışanlar işe gelirken çocuklarıyla birlikte geliyor ve ücretsiz olarak Facebook kreşine bırakıyor. Bunun dışında yine ücretsiz olan kuru temizleme dükkanı da çalışanların hizmetinde.

Her sabah içerisinde ufak bir içecek istasyonu olan, “shuttle” adı verilen otobüslerle evinizden alınıyor, yüksek hızlı internete sahip bu otobüste kahvenizi içerek işinize gidebiliyorsunuz.

Müdürler, hatta patronlar bile bariyerleri yıkmak için çabalıyor.

Facebook’ta hiyerarşi olsa da, her personel işini yaptığı sürece eşit. Facebook’ta kariyer yapmak için en önemli gereklilik verimli olmak. Müdürler ve sorumlular, diğer çalışanlar ile aralarında herhangi bir bariyer olmaması, bir formalite girmemesi için çabalıyorlar. İşinizle ilgili takıldığınız bir noktada, gerekirse en üst düzey sorumluya bile randevusuz ulaşabilir, arkadaşca sorunu çözebilirsiniz. Facebook’ta her şey üretkenlik üzerine kurulu.

Çoğu Facebook çalışanı, Facebook’un CEO’su olan, dünyanın en zengin insanları arasında bulunan Mark Zuckerberg ile her gün sohbet etme, birlikte yemek yeme veya ona kafasındaki soruları sorma imkanına sahip.

Facebook’ta bir kariyer edinmek için ne yapmam gerekli?

 Dışarıdan her şey çok güzel görünse de, organizasyonun içine girebilmek gerçekten zor. Her türlü fırsatın ve rahatlığın size sunulduğu Facebook’ta çalışmak için alanınızda en iyisi olmanız gerekli. En iyisi olmakla kalmayıp, işe girdiğiniz andan itibaren mutlaka üretken ve verimli olmalısınız. Pek çok çalışan, hayatlarında daha önce, Facebook’ta olduğundan daha fazla çalıştıklarını hatırlamadıklarını ifade ediyor.

Facebook’ta kariyer için gereken nitelikleri elde ettikten sonra, kimi zaman günlerce kampüsten ayrılmamaya da hazırlıklı olmanızda fayda var. Unutmadan ilave etmek gerekirse, personellerine en fazla sorumluluğu yükleyen şirketin Facebook olduğu biliniyor. Hatta kimi çalışanlar, bu sebepten dolayı Facebook’a “Zalim Fabrika” adını vermiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz