Ana SayfaKişisel BakımYüksek Faktörlü Kremlerin Kullanımı Doğru mudur?

Yüksek Faktörlü Kremlerin Kullanımı Doğru mudur?

-

Güneş dünyamızın enerji kaynağıdır. Ancak yaralı eetkilerinin yanı sıra güneşten yayılan zararlı UVA ve UVB ışınlarına uzun süre maruz kalındığında kızarıklık, alerji, cilt lekeleri, yanık, baş dönmesi, sıcak çarpması, tansiyon düşmesi gibi birçok olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Güneş Kremi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş kremleri güneşten yayılan UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerinden koruyucu kozmetik ürünler olarak bilinmektedir. Krem, sprey, süt şekillerinde piyasada yerlerini alan güneş koruyucular genellikle 15 SPF,30 SPF ve 50 SPF yapısında üretilirler. Güneş koruyucular engelleyebildikleri zararlı ışın miktarına göre sınıflandırılırlar.

Güneş kremlerinin seçiminde sadece faktör sayısına bakmak doğru değildir. Güneş kremlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken kremin kimyasal yapısıdır. Sadece faktör sayısı değerlendirilmemelidir. Güneş kreminin içeriğinde Hem UVA hem UVB karşıtı olması ve su bazlı olması gereklidir. En az 30 faktörlü güneş koruyucu kullanmak daha iyi sonuç alabilmenizi sağlayacaktır.

Güneş Kremi Tüm Gün Koruma Sağlamaz

Güneş koruyucu kullanmak yüzde yüz güneş ışınlarından korunmak anlamına gelmemektir. Güneş kremlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar yer almaktadır. En önemlisi güneşe çıkmadan en az yarım saat evvel güneş koruyucu sürülmelidir. Güneş koruyucular etkilerini 24 saat sürdüremezler. Bu nedenle güneşte kalındığı süre boyunca özellikle su ile temas edildiğinde 2-3 saat aralıklarla yeniden sürülmelidir.  Güneş koruyucular her ne kadar yüksek faktörde olursa olsun güneşten olumsuz etkilenmemizde kesin çözüm değildir. Bu nedenle sıcak yaz aylarında mümkün olduğunca güneş altında çok kalmamaya özen göstermek gerekir. Ten rengi açık olan kişilerin güneş kremi seçimlerinde yüksek faktörlü kremler, koyu renkli kişilerin ise daha az faktörlü kremler tercih etmelilerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz