Ana SayfaBeslenmeYorgun Hissetmenize Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Yorgun Hissetmenize Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

-

Gün içerisinde tükettiğimiz besinler aslında kendimizi daha yorgun hissetmemizi sağlayabiliyor. Sadece yapılan işler veya yaşadığınız stresli bir gün değil tüketilen gıdalar da vücudu yorabilir. Siz sadece doyduğunuzu düşünseniz bile bazen vücudunuzu daha zor bir sürece sokabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Bu Besinler 

Tükettiğiniz şeker oranına çok dikkat etmelisiniz. Her ne kadar tatlı mutluluk getirir gibi düşünülse de anlık olarak verdiği enerji sonrasında vücudunuzda yüksek yorgunluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzda artan insülin metabolizmanızı etkileyecek ve kendinizi ağırlaşmış hissedeceksiniz. Çok yağlı, tuzlu veya şekerli olan besinleri tüketirken, alınan ölçüye dikkat etmelisiniz. Özellikle kırmızı et gibi sindirimi zor olan yağlarda vücudunuz fazla enerji harcar ve bitkin düşebilirsiniz. Beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi yüksek karbonhidratlı gıdalar almak sizi anlık olarak doyursa da uzun süreli tokluk yaratmaz ve yakın sürede tekrar açlık hissederseniz. Bu da midenizi üst üste yoracağınız anlamına gelir.

Yorgunluk Vereceği Aklınıza Hiç Gelmedi

Meyvelere genel olarak hep rahatlatıcı olarak baktınız. Fakat bunların içinde gerçekten gün içinde alındığında sizi daha yorgun yapacak olanlar da mevcut. Vişne; yüksek oranda melatonin içeren bu meyve yedikten bir süre sonra uykunuzu getirir. Sizi halsiz ve uykusuz hissetmenizi sağlayacaktır. Muz; yüksek oranda magnezyum içerdiği için tüketildiği anda vücudunuzda ağırlığını hissettiriyor. Kas gevşetici gibi düşündüğünüzde aslında uykuya dalmak için güzel bir meyve. Bu nedenle bu meyveleri gün içinde değil de yatmadan önce tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Kafeinin Uykusuzluğa Etkisi

Kafein fazla alındığında anlık uykusuzluk getirdiği için bir süre sonra uyku düzeniniz bozulabilir, bu da sizi sağlıksız bir döneme sürükler. Tüketilen kafeine mutlaka bir ölçü belirlenmelidir. Aynı zamanda alınan alkol yaklaşık olarak 30-90 dakikada kan ile karışır. Bu da kan şekerinizin bir anda düşmesini sağlayacaktır. Kandaki şekerin bir anda düşmesi sizi fazlasıyla yoracak ve kötü hissettirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz