Ana SayfaModaYoğurt Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirebilir Mi?

Yoğurt Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirebilir Mi?

-

Birçok kadın vajinal mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için yoğurt kullanır. Bu tür alternatif tedaviler bilimsel araştırmalarla da destekleniyor. Özellikle vajinal enfeksiyonlarla mücadele etmek için yapılan çalışmalarda yoğurdun bu tür sorunlara iyi geldiği saptanmıştır.

Vajina bölgesinde birden fazla türde maya ve bakteri oluşabilir. Bir maya türü çok fazla çoğaldığında maya enfeksiyonu meydana gelir. Bu maya Candida adı verilen bir mantar nedeniyle oluşur. Bu yazıda, vajinal mantar enfeksiyonu için bir tedavi olarak yoğurdun arkasındaki bilimi açıklıyoruz ve yoğurdu nasıl kullanmanız gerektiğini söylüyoruz.

Yoğurt, mevcut birçok standart tedaviye bir alternatif olarak kullanılabilir. Lactobacillus içeren sade ve doğal yoğurdun kullanılması, enfeksiyonların iyileşmesi için gereklidir. Yoğurt vulva yüzeyine uygulanabilir veya vajina içine yerleştirilebilir.

Yoğurt Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirebilir Mi?

Vajinal mantar enfeksiyonlarında yoğurt nasıl kullanılır?

Yoğurt vajina içinde gelişen enfeksiyonların tedavisi için kullanılabilir. Öncelikle bir kaseye yoğurt koyun daha sonra bir tamponu bu yoğurdun içine koyun. Tampon iyice yoğurdu emdiğinde onu vajina içine yerleştirin. Bu yöntem vajina içini rahatlattığı gibi enfeksiyonların kaybolmasına yardımcı olur.

Maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için neden yoğurt kullanılır?

Vulvaya veya vajinaya tamponla yoğurt uygulamak semptomları hafifletebilir. Bazı kadınlar maya enfeksiyonu için doğal ilaçları tercih ederler çünkü:

 • Antifungal tedavilerin yan etkileri konusunda endişe duyarlar
 • Antifungal tedavilere karşı direnç geliştirmekten endişe ederler
 • Evde uygulanan tedaviler tıbbi tedavilerden daha uygun ve daha ucuzdur
 • Yoğurt, Lactobacillus bakterisi içerdiği için etkili bir ilaç olabilir. Bu sağlıklı bakteri türü, bu alanları tahriş etmeden bağırsak, idrar yolu ve vajinada yaşar.

İyi bakteri içeren yoğurt kullanılmasının vajinada sağlıklı bir maya dengesini sağladığına inanılmaktadır. Lactobacillus, Candida’yı öldüren ve enfeksiyonla mücadele eden hidrojen peroksit salgılar.

Soğuk yoğurdun uygulanması da kaşıntı veya yanma hissini yatıştırır.

Yoğurt Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirebilir Mi?

Araştırmalar ne diyor?

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yoğurt ve bal ile yapılan bir karışım, vajinal mantar enfeksiyonları olan gebelerde antifungal tedaviye bir alternatif olarak kullanılmış ve son derece etkili sonuçlar vermiştir. Bir başka çalışmada yoğurdun terapötik etkilerinin antifungal bir krem ​​olan klotrimazol (Canesten)den daha etkili olabileceği ileri sürülmüştür.

2006 tarihli bir araştırmada ise probiyotiklerin, maya enfeksiyonlarını önlemede umut vaat ettiğini göstermiştir. Ancak, probiyotiklerin tedavi olarak önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.

Yoğurdun riskleri var var mıdır?

Lactobacillus içeren ve doğal tatlandırıcılar içermeyen sade yoğurt etkili bir tedavidir. Bunun dışındaki diğer yoğurt çeşitleri, ilave şeker içerirler. Bu tür yoğurtların kullanılması muhtemelen enfeksiyonu ve semptomları daha da kötüleştirecektir çünkü şeker mayanın çoğalmasına neden olur. Ayrıca yoğurt etkili olsa da geleneksel antifungal tedaviler kadar çabuk rahatlama sağlayamaz.

Yoğurt Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirebilir Mi?

Standart tedaviler, semptomlar ve nedenleri

Birçok kadın standart antifungal tabletlere, kremlere veya fitillere alternatif olarak sade yoğurt kullanmayı tercih etmektedir. Sağlıklı bir bakteri ve maya dengesi bozulduğunda çok fazla Candida büyüyerek maya enfeksiyonuna neden olur.

Aşağıdaki faktörler vajinanın doğal dengesini bozabilir;

 • Hormonal değişiklikler
 • Antibiyotikler
 • Aşırı hareketli cinsel yaşam
 • Parfümlü vücut kremleri
 • Sık sık tampon değiştirmek
 • Çok sıkı iç çamaşırı giymek

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri

 • Vajinada kaşıntı veya yanma hissi
 • Koyu renkli, beyaz ve topaklı akıntı varsa vajina bölgesinde mantar enfeksiyonundan şüphe edilmelidir.

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Vajinal maya enfeksiyonları son derece yaygındır. Fakat tedavi edilebilir ve genellikle endişelenmeye gerek yoktur. Bu enfeksiyonu ilk kez deneyimlediğinizde onu tanımlamak zor olabilir ve profesyonel bir teşhis arayışında bulunmak gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz