Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Moda Yeterli Uyku Alamadığınızın 8 Belirtisi

Yeterli Uyku Alamadığınızın 8 Belirtisi

-

1.Sivilceler

Düzenli uyku alışkanlığınız yoksa cildiniz kısa süre sonra buna tepki gösterebilir. Bazı çalışmalar uyku eksikliğinin sivilce ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Uykunun vücudunuzdaki hormonları nasıl kontrol ettiğine bağlı olarak, uyku yoksunluğu bağışıklık sistemini etkileyebilir ve vücudunuzu pek çok tehlikeye karşı açık hale getirir.

2.Göz çevresi sorunları

Kızarıklık, şişlik ve koyu halkalar göz kapaklarının yeterince kapanmaması sonucu oluşurlar.  Çalışmalar, uykudan problemi yaşayan kişilerde daha fazla kırışıklık, ince çizgi, şişme ve sarkma meydana geldiğini gösteriyor.  Peki bunun nedeni nedir? Vücudunuz, derin uyku evrelerinde hormon kontrolü gerçekleştirir ve uyku, doku onarımı için uygun bir ortamdır.

Yeterli Uyku Alamadığınızın 8 Belirtisi

3.Kilo artışı

Sağlıklı bir gece uykusu çektiğinizde, vücudunuz açlık hissinizi etkileyen hormonları düzgün şekilde kontrol edebilir. Yeterince uyumazsanız, hormon kontrolü sağlanamayacak ve kilo almaya başlayacaksınız. Bu durum ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla yemek yemenizi tetikleyebilir.

4.Fast food düşkünlüğü

Uykusuz bir geceden sonra, bir cheesburger alıp öğle yemeğinde bu sağlıksız gıdayı yemeniz muhtemeldir. Yeterince uyku almayan bir kişinin, sağlıksız atıştırmalıkları ve yemekleri isteme olasılığı yüksektir. Yorulduğunuz zaman daha zor yargılar ve daha geç karar verirsiniz, bu da diğer arzuların üstesinden gelmeyi kolaylaştırır.

Yeterli Uyku Alamadığınızın 8 Belirtisi

5.Daha çok kafein tüketmek

Her zaman tükettiğiniz miktardan daha çok kahve almak dinlenmenizi zorlaştırdığı gibi uykuya dalmanızı da engelleyecektir.  Kafein, kalitesiz ve yetersiz uyku almanıza sebep olabilir. Kısa vadede, kahve veya sodanın alınması sizi daha enerjik hissettirebilir, ancak uzun vadede uykusuzluğa veya endişeye yol açarlar.

6.Aksi, huysun ve gergin hissetmek

Sinirlilik hali yetersiz uykunun en büyük bir işaretidir. Yapılan çalışmalarda uyku problemi sorunu olan kişilerin öfkeli ve zihinsel olarak bitkin insanlar oldukları ortaya çıktı. Bu kişiler normal programlarına döndüklerinde daha iyi ve daha pozitif hissettiler. Ayrıca depresyon da yetersiz uykudan kaynaklanabilir.

Yeterli Uyku Alamadığınızın 8 Belirtisi

7.Odaklanma sorunu ve hafıza düşüklüğü

Bir saat bile az uyuduğunuzda bu durum sizi sersemletip konsantrasyonunuzu ve hafızanızı etkileyebilir. Bu sizi işinizde daha az verimli yaparken araç kullanırken kaza yapma riskinizi artırabilir.  Yapılan kazaların 3’te 1’inin uykusuzluk nedeniyle gerçekleştiği bilinmektedir.

8.Sabahları isteksiz uyanma

Boğaz ağrısı, ağız kuruluğu veya baş ağrısı ile uyanma; uyku apnesi, horlama veya asit reflüsü gibi rahatsızlıklara işaret edebilir. Semptomları tekrar tekrar yaşarsanız, doktorunuzla konuşun. Böylece ilaç tedavisinin veya başka tedavilerin size yardımcı olup olmayacağını öğrenebilirsiniz.

Yeterli Uyku Alamadığınızın 8 Belirtisi

Yeterince dinlenin ve ihtiyacınız olan uykuyu almaya özen gösterin

Çoğu erişkin insan günde 7 ila 9 saat uykuya ihtiyaç duyar. Aldığınız uykunun sizi dinlendirdiğinden emin olun.

  • Yatma ve kalkma saatlerinizi her gün aynı saatte olacak şekilde ayarlayın ve bu programa bağlı kalın.
  • Odanızı serin, sessiz ve karanlık tutun.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın, özellikle kalbinize iyi gelen egzersizleri deneyin. Böylece daha derin bir uykuya dalabilirsiniz.

İyi bir uyku, vücudunuzu ve zihninizi onarır ve sağlığınızın korunmasına en iyi şekilde yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...