Ana SayfaModaYeterince D Vitamini Alıyor Musunuz?

Yeterince D Vitamini Alıyor Musunuz?

-

D vitamini kemiklerin kuvvetlenmesini sağlayabilir, ayrıca diyabet, multipl skleroz, kanser, kalp rahatsızlığı ve depresyondan korunmanıza yardımcı olur. Araştırmacılar D vitamininin güneş ışınlarından ve bazı gıdalardan alınabileceğini söylüyor.

D Vitamini Kemikleri Güçlendirir

D vitamini, bebeklikten yaşlılığa kadar kemiklerin güçlenmesini sağlar. Vücudun yiyeceklerden kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Çocukların kemiklerinin güçlenmesi ve raşitizm olmaları engellemek için yeterli oranda D vitamini almaları gerekir.

Yeterince D Vitamini Alıyor Musunuz?

D Vitamini ve Multipl Skleroz

Uzmanlar yıllarca güneş ışığı sayesinde aktif olan D vitamini seviyeleri ve sinirleri tahrip eden bir otoimmün bozukluk olan Multipl skleroz (MS) arasında bir bağlantı olduğunu düşündü. Yapılan araştırmalar neticesinde D vitamini düzeyinin düşmesi MS riskini artırır. Buna karşın MS’in önlenmesi veya tedavisi için D vitaminini almak yeterli değil.

D vitamini ve Şeker Hastalığı

Bazı çalışmalar D vitamini seviyesinin düşmesi ile tip 1 ve tip 2 diyabet arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Peki, D vitamini seviyelerini yükseltmek bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir mi? Doktorlar diyabeti önlemek için D vitamini alınmasını öneriyor fakat bu konuda kanıtlanmış bilgiler yok.

D Vitamini ve Kilo Verme

Obez kişilerin kan değerlerine bakıldığında D vitamini seviyesinin düşük olduğu görülür. Vücuttaki yağ, D vitamini eksikliği nedeniyle yakılamaz. Bu da obezitenin oluşmasına neden olur. Diyetlere D vitamini içeren besinler ekleyerek kilolu kişilerin daha kolay kilo vermesi sağlanabilir.

D Vitamini ve Depresyon

D vitamini beyin gelişmesinde son derece etkili bir vitamindir. Depresyon yaşayan kişilerde düşük seviyede D vitamini olduğu tespit edilmiştir. Ancak çalışmalar, D vitamini takviyesinin depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olacağını göstermiyor. En iyi ihtimal, depresyon belirtilerini azaltmaya neyin yardımcı olabileceği konusunda doktorunuzla konuşmaktır.

D Vitaminini Güneşten Nasıl Alırız?

Çoğu kişi güneş ışığından D vitamini alır. Çıplak derinize güneş ışığı değdiği zaman, vücudunuz kendi vitaminini üretir, fakat bu yeterli değildir ve vücudunuz daha fazlasına ihtiyaç duyar. Açık tenli insanlar haftanın birkaç günü, güneşli bir günde 5-10 dakika içinde yeterince D vitamini alabilir. Yaşlı insanlar ve daha koyu cilt tonlarına sahip olanların güneşe maruz kalmamaları gerekir, bu nedenle uzmanlar, yiyecek ve takviyelere güvenmenin daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Yeterince D Vitamini Alıyor Musunuz?

D Vitamini ve Besinler

Yediğimiz gıdaların çoğunda doğal olarak bulunan D vitamini yoktur. Somon balığı, kılıç balığı veya uskumru gibi balıklarda bolca D vitamini vardır. Orkinos ve sardalya gibi diğer yağlı balıkların bazılarında ise bu vitamin düşük miktarlarda bulunur. Yumurta sarısı, dana eti, tahıl ve süt gibi gıdalarda az miktarda bulunur.

Yeterince D Vitamini Alıyor Musunuz?

D vitamini gıdalardan ya da güneşten alınabilir. Yeterli D vitamini almayan kişiler ciddi risk altındadır. Bu kişiler;

  • 50 yaş veya üstü
  • Koyu tenli kişiler
  • Fazla kilolu veya obezite sorunu yaşayan kişiler
  • Süt alerjisi veya laktoz intoleransı olanlar
  • Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı gibi karaciğer veya sindirim hastalıkları olanlardır.

Bu kişiler güneş kremi kullanmadan D vitamini almak isteyebilirler ancak güneş kremi kullanmamak cilt kanseri riskini önemli ölçüde artırabilir. Bu nedenle, güneşe hiçbir korunma olmadan çıkmak son derece tehlikelidir. Bunun yerine başka D vitamini kaynakları aramak gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz