Ana SayfaSaç BakımıYeşil Çayın Saçlara Mucizevi Yararları

Yeşil Çayın Saçlara Mucizevi Yararları

-

Sağlığa etkileri ile özellikle de bilimsel araştırmalar neticesinde çok tutulan yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Özellikle eski zamanlarda yeşil çay oldukça sık bir şekilde kullanılırdı ve bu faydaları ile de birçok kişi tarafından benimsenirdi.

Yine günümüze baktığımız zaman çeşitli kozmetik ürünlerin içerisinde yeşil çay olduğunu görüyoruz. Çünkü kozmetik ürünlerde de yeşil çay özünden faydalanıyorlar. Yapılan araştırmalar da bunları ispatlamıştır.

Yine yapılan birçok araştırmaya göre yeşil çayın saçta kepek oluşmasının önüne geçtiği ve tekrar saç kökü oluşturduğu ve yine zayıflamış olan kökleri de bir hayli güçlendirdiği ispatlanmıştır. Bu yüzden yeşil çay çok faydalıdır diyoruz. Yine bu çay güçlü bir antioksidan kaynağı olarak da bilinmektedir.

Yeşil Çay ve Yeniden Saç Çıkması

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda yeşil çayın içerisinde yer alan epigallocatechin-3 yani EGCG bileşeninin saç büyümesini arttırdığı ve buradaki hücreleri ciddi anlamda güçlendirerek tekrardan saç oluşturduğu ispatlanmıştır. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırmaktadır bu yüzden de hem saça uygulanabilir hem de içilebilir.

Ancak en önemli faktöre değinecek olursak bütün bu araştırmalar neticesinde yeşil çayın genetik olarak saç dökülmesi yaşayanlarda etkili olmadığı tam tersi olarak çevresel faktörler sebebi ile saçları dökülenlerde saçları tekrardan çıkarttığı gözlemlenmiştir. Çevresel faktörler sebebi ile saç dökülmesi nedir?

  • Aşırı stres
  • Kuru veya kirli hava
  • Saçlarda kepeklenme
  • Saç derisinin hastalanması

Gibi faktörler neticesinde saçı dökülen bireylerde yeşil çay saçları yeniden çıkartma hususunda oldukça etkilidir.

Kepeğe Karşı Saçları Çay İle Güçlendirin

Yine özellikle de kepeğe karşı etkili olduğu, kafa derisinde olan pullanmayı önlediği de ispatlanmıştır. Bu konuda da fazla araştırma olmamakla birlikte bu çayın kepek konusunda kullanılmasının oldukça yaygın olduğu bilinmektedir.

Yine yeşil çay çok sayıda şampuan ve çeşitli saç kremi içerisinde kullanıldığı bilinmektedir. Yine yeşil çay, boyaların saçta oluşturduğu yıpranmayı ortadan kısa sürede kaldırmaktadır.

Yeşil Çay Maskesi Nasıl Yapılır?

O kadar bahsettik şimdi de saç maskesi yapalım. Yeşil çay ile saç maskesi yapmak için malzemeler;

  • Bir su bardağı demlenmiş yeşil çay
  • Bir tatlı kaşığı zeytin yağı

Bir su bardağı içerisine yeşil çayı atıyorsunuz ve demlendirmeye bırakıyorsunuz. Sonra içerisine bir tatlı kaşığı kadar da zeytin yağı koyuyorsunuz ve birkaç dakika karıştırıyorsunuz. Sonrasında saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu bakımı da haftada bir yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz