Ana SayfaBebek BakımıYeni Doğan Bebekler Nerede Uyumalı?

Yeni Doğan Bebekler Nerede Uyumalı?

-

Bebek sahibi olmak, birçok çiftin heyecanla beklediği bir olaydır. Huzurlu ve mutlu geçen bir hamileliğin ardından yeni doğan bebeğe bakmak birçok sorumluluğu da beraberinde getirir. Yeni doğum yapmış annelerin beslenme, bebek bakımı, uyku gibi konularda bilmesi gereken önemli detaylar vardır. Yeni doğmuş bir bebeğin en önemli sorunlarından biri uyku düzenidir. Uyku düzeni sağlıklı bir çocuk yetiştirme yolunda atılacak en önemli adımdır. Yeni doğan bebeğin uyku ortamının doğru seçilmesi oldukça önemlidir.

Uyku Ortamı

Her bebek dünyaya kendi karakteri ve genetik yapısıyla gelir. Bu nedenle bu konuda kesin doğrular olmamakla beraber uzmanların ve doktorların önerdiği bazı durumlar vardır.

Yeni doğan bir bebekle anne arasında oldukça kuvvetli bir bağ vardır. Bu bağ henüz hamilelikte başlayan ve doğumdan sonra korunması gereken bir bağdır. Bu neden yeni doğan bebek doğduğu anda anneye verilmelidir. Yeni doğan bebek hastaneden eve geldiği ilk anda , anneye yakın olacak şekilde fakat kendi beşiğinde uyutulmalıdır. Yeni doğan bebek asla anne koynunda uyumamalıdır. Günümüzde birçok bebek ölümü bu sebeple meydana gelmektedir. Bu nedenle anne ile birlikte uyumak asla tavsiye edilmez.

İlk 6 Ay

İlk 6 Ay

Bebekler ilk 6 ay içerisinde günün çok büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. İlk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiği göz önüne alınırsa bebeğin uyuduğu beşiğin anneye oldukça yakın olması önemlidir. 6. ay sonunda anne sütü ile birlikte ek besinlere geçme döneminde bebek kendi odasına geçmeye hazırdır. Fakat bu süreçte mutlaka bebek uykuya dalana kadar annenin de odada bulunması gereklidir. Bu bebeğin kendini güvende hissetmesi için oldukça önemlidir. Bu süreçte uyku sırasında da kendini iyi hissetmesi için üzerinde anne kokusu bulunan bir kıyafet bebeğin beşiğine konulabilir.

Sıcaklı ve Nem Nasıl Olmalıdır?

Bir bebek odası için ideal sıcaklık 20-22 derece arasıdır. Buna ek olarak bebeğin uyuyacağı odanın nem dengesi önemli bir faktördür.  Sıcaklık beraber odadaki nem kaybolacağı için bazı teknolojik aletlere ihtiyaç duyulabilir. İdeal nem oranı 45-55 derecedir.

Uyku ile ilgili bu koşullar sağlandığı takdirde bebeğin oldukça sağlıklı bir uyku düzeni olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz