Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Beslenme Yedikleriniz Uykunuzu Nasıl Etkiler?

Yedikleriniz Uykunuzu Nasıl Etkiler?

-

İyi bir uyku almanıza yardımcı olmak için doğru yiyecekleri seçebilirsiniz. Hangi gıdaların huzurlu bir uyku almanızı engel olduğunu biliyorsanız onlardan kaçınmanız da mümkün olur. İyi bir gece uykusu için hangi gıdalardan uzak durmanız gerektiğini merak ediyorsanız, uyku açan ve uyku getiren yiyeceklerle oluşturduğumuz listemize göz atabilirsiniz.

Triptofan İçeren Besinler

Triptofanlar, amino asit bakımından zengin gıdalarda bulunurlar ve vücuttaki seratonin miktarını artırırlar. Süt ürünleri, tavuk, soya, muz, mandalina, susam, bal ve tahıllar uyku artırıcı bir triptofan içerirler.

Yedikleriniz Uykunuzu Nasıl Etkiler?

Karbonhidratlar

Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar kandaki triptofanı artırmaya yardımcı olur. Bu yüzden çok az miktarda gece yarısı aperatifleri tüketmek uykunuzu getirebilir. Bunun için tahıl ve süt, fındık ve krakerler ya da ekmek ve peynir ikililerinden birini yiyebilirsiniz.

Yedikleriniz Uykunuzu Nasıl Etkiler?

Yatmadan Önce Bir Atıştırmalık Tüketin

Uykusuzluğunuz varsa, atıştırabileceğiniz minik yiyecekler uyumanızda size yardımcı olabilir. Ancak aperatifi mümkün olduğunca küçük tutun. Ağır bir yemek, sindirim sisteminize ekstra yük bindirerek sizi rahatsız eder ve tüm gece uyumanızı imkansız hale getirir.

Yağlı Gıdaları Azaltın

Araştırmalar, sıklıkla yağlı gıdaları yiyen kişilerin kilo aldığını ve uyku döngülerinin bozulduğunu gösteriyor. Peki bu neden olur? Ağır bir yemek, uykunuzun bölünmesine ve sindirim sisteminizin aktifleşerek sık sık tuvalete gitmenize neden olabilir.

Gizli Kafeinden Kaçının

Akşam kahvelerinin uykunuzu bozabileceğini unutmamanız gerekir. Orta derecedeki kafein bile uyku bozukluklarına neden olabilir. Ancak çikolata, kola ve çay gibi daha az bilinen kafein kaynaklarını unutmayın. Kafeinsiz kahvenin bile uykunuza etkisi vardır. Daha iyi bir uyku için tüm kafein tüketiminizi yatmadan önceki 4-6 saatte alacak şekilde ayarlayın.

Yedikleriniz Uykunuzu Nasıl Etkiler?

İlaçlar Kafein İçerebilir

Ağrı kesiciler, kilo kaybı hapları, diüretikler ve soğuk algınlığı ilaçları kafein içerebilir. Bu tür ilaçların bir fincan kahveden çok daha fazla zararı olabilir. İlacınızın uykunuzu etkileyip etkilemediğini veya uykusuzluğa neden olup olmayacağını görmek için, aldığınız ilaçların prospektüslerini mutlaka okuyun.

Alkol Tüketimine Dikkat

Alkol daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak tam tersi bir etki yapıp sık sık uyanmanıza, baş ağrısına, gece terlemesine ve kabus görmenize neden olabilir. Alkolün etkilerini azaltmak için, her bir alkollü içki için bir bardak su tüketmeniz faydalı olabilir. Ancak iyi bir gece uykusu için yatmadan 4 ila 6 saat önce alkolden kaçınmak en iyisidir.

Yatmadan Önce Protein Tüketiminizi En Aza İndirin

Proteini almak gün boyunca harika bir seçimdir. Ama yatmaya hazır olduğunuzda aynı şey geçerli değildir. Sindirimi zordur ve beyin aktivitesini teşvik eden amino asit tirozini içerir. Yatmadan önce yüksek proteinli atıştırmalıklar almayı kesin. Bunun yerine kraker ve küçük bir porsiyon peynir almayı tercih edebilirsiniz.

Yedikleriniz Uykunuzu Nasıl Etkiler?

Rahatlamak İçin Sigara İçmeyin

Sigara içmek, gevşemek için en sevdiğiniz yollardan biri olsa bile, gece veya gündüz fark etmez, sigara içmek iyi bir fikir değildir. Nikotin, uyarıcıdır ve etkileri kafeine benzerdir. Yatmadan önce veya gece yarısı uyanırsanız sigara içmekten kaçının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size...