Ana SayfaBeslenmeYazın Sağlığınızı Korumak İçin 7 Önemli İpucu

Yazın Sağlığınızı Korumak İçin 7 Önemli İpucu

-

Yaz mevsimini yaşadığımız bu günlerde sıcaklık her geçen gün hızla artıyor. Sıcak hava dalgaları ve yaz aylarında yaşanan sıkıntılardan en az düzeyde etkilenmek için, araştırmalar doğrultusunda derlenen 7 önemli öneriyi yaşamınıza dahil etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Dışarıdaki sıcaklık kontrol edilemese de, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar sayesinde elinizden geldiğince güvenli ve sağlıklı kalabilmeyi başarabilirsiniz.

Yazın sıcak hava şartları sizi enfeksiyonlara, kusmaya, bulantıya ve düşük tansiyona eğilimli hale getirerek enerjinizi bozar. Sıcak ve kuru iklim şartları karşısında sağlığınızın zarar görmemesine dikkat etmelisiniz. Yaz sezonunda sağlıklı ve enerji dolu olmanız için uymanız gereken bazı önemli kurallar;

1. Su İçin, Suyla İçin!

Bu kuralı aklınızdan asla çıkarmamanız gereken bir numaralı kural olarak düşünebilirsiniz. Mesela evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir limonata susuzluğu gidermek için çok iyi bir seçimdir. Vücudun suya doymuş kalması yaz aylarında çok önemlidir, çünkü ısı arttıkça vücudunuzdaki enerji seviyelerini ve elektrolitleri azaltan aşırı terleme ortaya çıkar. Bunu önlemek ve enerji dolu hissetmek için karpuz, kivi ve limon gibi mineral bakımından zengin meyvelerle yapacağınız sulu içecekler vücuttaki terlemeyle kaybettiğiniz suyu size geri kazandıracaktır.

2. Düzenli Beslenin ve Sağlıklı Yiyecekler Tercih Edin

Yazın aşırı sıcak nedeniyle iştah kaybı, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak vücudunuzun sağlıklı işleyebilmesi için düzenli beslenmek şarttır. Yediğiniz gıdalar vücuttaki su ihtiyacını gideren besinlerden oluşursa, üç öğün yeme alışkanlığı kazanabilmek oldukça basitleşir. Salata, ayran, cacık, sebze ve meyvelerden oluşan bir öğün ile kendinizi enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Et, yumurta ve diğer proteinler gibi vücutta ısı üreten gıdalardan ve özellikle tuz alımından kaçınmaya özen gösterin.

3. Soğuk Su Duşları

Sıcaktan aşırı etkilenip hızlı bir şekilde serinleme ihtiyacı duyuyorsanız, soğuk su ile yapacağınız bir duş yardımınıza koşacaktır. Serinlemek için en hızlı yöntemlerin başında gelen ve soğuk su kullanılarak yapılan bir duş, sizi anında tazelenmiş hissettirecektir. Ayrıca, uyumadan önce ayaklarınızı ve yüzünüzü soğuk su ile yıkadığınızda da aynı tazeliği hissedebilirsiniz. Sıcakladığınız anda duş alacak imkanınız yok ise, soğuk suyla ıslattığınız bir havluyu ya da buz torbasını boynunuzda gezdirmek de vücut sıcaklığınızı hızlı bir şekilde düşürecek olan etkili yöntemlerdendir.

4. Işıkları Kapatın

Odanızda bulunan çok sayıda ampul ve ışık oda sıcaklığını olduğundan çok daha fazla yükseltecektir. Elinizden geldiğince ışık yakmamaya dikkat edin ve yalnızca ihtiyaç duyduğunuz kadar ışık kullanmaya özen gösterin. Eviniz ya da iş yeriniz öğle saatlerinde güneş görüyorsa mutlaka perdelerinizi çekin ve oda ısısının yükselmesini önleyin. Dikkat etmeniz gereken bu basit öneriler sayesinde yaz mevsimini rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

5. Acil Bir İşiniz Yoksa İç Mekanlarda Kalmaya Özen Gösterin

Hava durumunu sık sık kontrol ederek havanın en serin zamanlarında dışarıdaki işlerinizi halletmeye çalışın. Bu önemli unsur sayesinde sıcak günleri takip edebilir ve buna göre planlar yapabilirsiniz. Yürümeyi seviyorsanız erken saatlerde ya da güneş battıktan sonra yapmaya çalışın.

 6. Rahat Giysiler Tercih Edin

Vücudun serin kalması için rahat kıyafetler tercih etmek gerekir. Böylelikle, vücuttaki hava dolaşımı iyi bir şekilde olur ve terlemenin önüne geçilir. Sentetik kıyafetler yerine pamuklu giysileri giymeye özen gösterin. Bu tercihler sayesinde yazı rahat ve terlemeden geçirebilirsiniz.

7.  Egzersizi Abartmayın!

Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivite şarttır. Ancak, sıcak havalarda enerjinizi aşırı derecede kullanmamaya dikkat edin. Yazın aktif bir yaşam sürdürmek için enerji seviyelerinizin yüksek olması gerekmektedir. Egzersizleri kapalı spor salonlarında yapmak yerine, açık havada yapmaya özen gösterin. Egzersiz aralarında ve sonrasında bol su tüketmeyi sakın ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz