Home Beslenme Yaz Yemekleri Nelerdir?

Yaz Yemekleri Nelerdir?

0
Yaz Yemekleri Nelerdir?

Özellikle soğuk kış aylarında birçok insan yaz mevsiminin gelmesini iple çeker. Yazın gelmesiyle birlikte, soğuklardan dolayı dışarı çıkmaya yönelik olan isteksizlik ortadan kalkar. Havanın açılmasıyla birlikte insanlar daha mutlu bir ruh haline kavuşur. Günler uzar. Fakat yaz mevsiminin de her şeyin olduğu gibi bazı eksileri vardır. Bunlardan belki de ilki, yemek yemeye karşı ilgisizlik ve iştahsızlıktır. İnsanların kışın tüketebildiği yağlı yemekler yazın çok fazla tüketilememektedir.

Aşırı sıcaklardan dolayı, yağlı yemekleri yaz aylarında tüketmek çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda yağlı yiyeceklerin tüketimi arttıkça, daha fazla susarız. Bu yüzden, birçok insan, farklı yaz yemekleri alternatiflerini merak etmektedir.

Kırmızı et yerine tavuk eti

Kırmızı ete göre daha yağsız ve daha hafif olan tavuk eti, yaz yemeği deyince ilk akla gelen yiyeceklerden biridir. Fakat tavuk etini yaparken de uymak gereken en önemli kural, yağda kızartmamaktır. Bu yüzden tavuk şiş veya ızgara tavuk, yaz diyetine eklenebilir.

Yaz yemekleri denince akla ilk gelen zeytinyağlılar

Zeytinyağlılar hafiflikleriyle yaz yemekleri arasında vazgeçilmezlerdir. Zeytinyağlı yaprak sarması, biber dolması ve zeytinyağlı enginar yazın rahatlıkla tercih edilebilir.

Fırında mücver

Bol yağda ve tavada kızarmış kabak mücveri yaz için ne kadar tehlikeliyse, fırında yapılmış yaz mevsimi için o kadar uygundur. Fırın mücver, hafifliği ile olduğu kadar lezzeti ile de sevilir. Denediğinizde, yağda kızaran mücver yerine tercih etmeye başlayacağınızdan şüphe yok.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version