Ana SayfaBeslenmeYaşlanmayı Geciktiren Altın Değerinde Diyet

Yaşlanmayı Geciktiren Altın Değerinde Diyet

-

Yaşlanmayı durduramazsınız fakat onu bir şekilde yavaşlatabilirsiniz. Son yıllarda sağlıklı olmanın ilk adımı olarak doğru beslenme gösteriliyor. Boston Üniversitesi profesörlerinden Joan Salge Blake “Vücudunuzun doğru çalışması için iyi beslenmelisiniz ve ona iyi bakmalısınız. Arabanıza ya da evinize nasıl nasıl bakıyorsanız, vücudunuza da aynı özeni göstermelisiniz.” diyor.

Yetişkinler İçin Yemek

Yaş ilerledikçe, bedenlerimiz değişir. Yemekleri sindirmeniz daha uzun sürebilir. Yemekler tadının bir kısmını kaybedebilir, bu nedenle yemek yemeyi daha az düşünebilirsiniz. Çiğnemekte güçlük çekebilirsiniz, yemek pişirmeyi kendiniz için olsa bile istemeyebilirsiniz veya yemekten bıkmış olabilirsiniz. Bu tür şeyler sağlıklı beslenmenizi engellediği gibi yağlanmanıza neden olabilir.

Yaşlanmayı Geciktiren Altın Değerinde Diyet

Sağlıklı bir diyet yapmaya çalışırken sahip olduğunuz herhangi bir sorun hakkında doktorunuzla konuşun. Bir beslenme uzmanıyla da tanışmak isteyebilirsiniz. İyi bir diyetisyenle sağlıklı beslenmek için güzel bir diyet hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Diyetin Anahtarı

Sağlıklı bir diyetin nasıl yapılacağını pek çok kişi zaten bilir. Bolca meyve ve sebze, sağlıklı proteinler, kepekli tahıllar, az yağlı sütler, sağlıklı yağlar ve daha az tuz. Bazı gıdalar daha sağlıklı yemek isteyen yaşlı erişkinler için özellikle yararlıdır:

Su: Her yaşta suyun ayrı bir önemi vardır fakat yaşlandıkça bu daha da önem kazanır. Yaşlandıkça insanlar yeterince su içmeyebilir çünkü eskiden olduğu gibi susuz kalmazsınız. New York’lu bir beslenme uzmanı olan Robin Foroutan su içilmediğinde yorgunluk, hafif baş ağrısı ve kabızlık gibi sorunlar çektiklerini söylüyor.

Yaban mersini: Seattle’daki bir beslenme uzmanı olan Angel Planells “yaban mersininin çeşitli antioksidanlarla dolu olduğunu ayrıca C vitamini ve E vitamini gibi hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan vitaminleri içerdiğini söylüyor.

Yaşlanmayı Geciktiren Altın Değerinde Diyet

Lifli gıdalar: Lifli gıdalar sebze, tahıl, meyveler ve baklagiller gibi besinlerden oluşur ve sindirim sisteminizde önemli bir rol oynar. Kabızlığı önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir, ayrıca kolesterolünüzü, kan basıncınızı ve inflamasyonunuzu lifli gıdalar tüketerek düşürebilirsiniz. Bu daha sağlıklı bir kalbiniz olmasını sağlar. Lifli gıdalar aynı zamanda kan şekeri düzeylerini kontrol etmenize ve diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yağlı balık: Somon, uskumru ve sardalya gibi omega-3 yağ asitleri açısından yüksektir balıklar, kalp rahatsızlığının ve inmenin önlenmesine yardımcı olurlar. Haftada en az iki porsiyon yağlı balık yemeye çalışın.

Zeytinyağı: Yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirdiğinizde kötü kolesterolünüzü (LDL) düşürebilir ve iyi kolesterolünüzü (HDL) artırabilirsiniz.

Yoğurt: Yaşlandıkça kemik erimesi daha da artar. Yoğurttaki kalsiyum kemik erimesini durdurmaya yardımcı olur. D vitamini bakımından zengin bir yoğurt alın. Yoğurt ayrıca yediklerinizi sindirmenize yardım eder ve yüksek oranda protein içerir. Yoğurt meyve ile eşsiz bir ikilidir.

Domates: Likopen bakımından zengin olan bu gıdalar sizi prostat kanserine karşı korur ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Pişirilmiş veya işlenmiş domatesler (meyve suyu, salça ve sos içinde) pişmemiş domatesten daha iyi olabilir. Araştırmacılar, domateslerin ısıtılması veya ezilmesinin likopen maddesini açığa çıkardığına inanıyorlar.

Kırmızı şarap: Alkol “kötü” kolesterolü düşürebilir, kanın pıhtılaşmasını önleyebilir ve yüksek tansiyonunuzu düşürebilir. Tabi ki abartmamak kaydıyla. Bu oran genellikle kadınlar için günde bir kadeh iken, erkekler için günde 2 kadeh kadardır. Fakat alkol kullanmıyorsanız, başlamak için bu faydaları bahane etmeyin.

Brokoli: Her çeşit vitamin ve antioksidanı içinde barındıran brokoli, lif açısından da oldukça zengindir.

Kuruyemiş: Omega-3, doymamış yağlar, lif ve protein kaynağı olan kuruyemişleri her gün yemeniz gerekir. Öğün aralarında bir avuç fındık kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz