Ana SayfaUzmanlarYaşlanmanın Etkilerini Geciktiren Yöntemler

Yaşlanmanın Etkilerini Geciktiren Yöntemler

Genç Kalmak İçin...

-

Yaşlanmanın Etkilerini Geciktiren Yöntemler: Yaşlılık gelmesi engellenemeyen ve maalesef istenmeyen bir durumdur. Çünkü yaş aldıkça vücut artık yapması gereken görevleri daha az yapar hale gelir. Örneğin en basiti yaralar daha geç iyileşir. Kemikler sağlamlığını kaybeder. Vücut kendini yenileyemez hale gelir. Vücut savunması düşer. Bütün bunlara ek olarak vücudun dış görünüşünde de oldukça bariz farklar ortaya çıkmaya başlar. Vücutta gerçekleşen bu fiziki durumlar ise çoğu kişi tarafından kabullenilemez ve psikolojik bir buhran durumu ortaya çıkar. Yaşlılık engellenemez bir durum fakat günümüzde tıpta ki gelişmelerle artık yaşlanmanın etkilerini geciktiren yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerle yaşlanmanın fiziki etkilerini geciktirebilir ve olduğunuzdan daha genç görünebilirsiniz.

Yediklerimize Dikkat Etmek

Vücuda giren her yemek vücutta geri dönüşümünü mutlaka göstermektedir. Siz ne kadar sağlıklı yemekler yerseniz vücudunuzda o kadar sağlıklı olur. Zaten vücudun sağlıklı olmasının en etkili ve birinci yolu sağlıklı besinler tüketmekten geçer. Sağlıklı yiyecekler de sebzeler, meyveler ve proteinlerdir. Elbette karbonhidratlar da yiyebilirsiniz ancak sağlıklı karbonhidratlar yemeniz gerekiyor. Yaşlanmanın etkisini geciktirmek için ise uzak durulması gereken ilk besin şeker. Şekerin birçok hastalığa yol açtığı günümüzde artık kanıtlanmış durumda. Şeker elastin ve kolajendeki proteinlere saldırarak glikasyon dediğimiz bir sürece neden oluyor. Bu süreç cildin daha yaşlı görünmesini sağlayan bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

Spor İle Gençleşme

spor yapmak

Spor yapmak yaşlanmanın etkilerini geciktirmek için en az yiyecekler kadar önemli. Hatta yiyeceklerden daha da önemli diyebiliriz. Yaşlılıkta en önemli sorun olarak karşımıza çıka kemik erimesi hepimizin korkusu. Ancak hayatı boyunca spor yapmış kişilerde kemik erimesinin spor yapmayanlara oranla oldukça düşük olduğu gözlenmiş. Düzenli spor yapan kişileri kemikleri daha kuvvetli oluyor ve yaşlandıkça da buna karşı koyabiliyor. Onun için yaşlanmanın etkilerini geciktiren yöntemler arasında sporun önemi oldukça büyük. Aslında bunu sürekli bir direnç gösteren yerin daha kuvvetli çalışması gibi düşünebiliriz bunu. Herhangi bir direnç göstermeyen kemikler ise çalışmadığı için yaşlılığın normal sürecine kendilerini bırakmış oluyorlar.

Uykunun Önemi

Vücudun uykuda kendini yenilediğini artık bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Onun için yaşlanmanın etkilerini geciktiren yöntemler arasında günde en az ve düzenli olarak 6 saat uyumak bir mecburiyet olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz