Ana SayfaBeslenmeYaşlanma Karşıtı Olan Besinler

Yaşlanma Karşıtı Olan Besinler

-

İnsanın doğası gereği belirli bir yaşa ulaştıktan sonra vücutta yaşlanma belirtileri görülmektedir. İnsanın vücudundaki bu yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için pek çok çalışma yapılmış ve pek çok ilaç üretilmiştir. Fakat bu ilaçların çoğunun yararından çok zararı olduğu gözlemlenmiştir. İşte tam bu noktada insan vücudunun yaşlanma süresini yavaşlatacak, hastalıklardan koruyacak ve daha sağlıklı hale getirecek yaşlanma karşıtı besinler karşımıza çıkıyor.

İnsanın yaşlanması yavaşlatabilmesi için en önemli kural doğru ve dengeli bir beslenme şeklidir. Doğru ve dengeli beslenmenin yanında yaşlanma karşıtı besinlerden de destek alarak iyi bir sonuç almak mümkündür.

Yaşlanma karşıtı besinlerinden en büyük yere sahip olanları kabuksuz meyvelerdir. Bu kabuksuz meyveleri şöyle sıralayabiliriz; vişne, çilek, kızılcık, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen. Kabuksuz meyveler içerdiği bol miktarda antioksidan sayesinde hücre sağlığını destekler ve hastalıklara karşı bir direnç oluşturur. Bunun sonucunda yaşlanma karşıtı bir etki yaratarak yaşlanmayı geciktirir.

Bu besinlerden olan yaban mersini yapılan bir araştırmaya göre Parkinson gibi sinirsel hastalıkları yavaşlatıcı özellik gösterir, hafızayı güçlendirir, kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Ayrıca bu kabuksuz meyveler içerdikleri C vitamini sayesinde vücuttaki hasarlı dokuları yenileme hızını da artırırlar.

Vücuttaki yaşlanmayı hızlandıran faktörlerden birisi UV ışınlarıdır. Bu ışınlar en çok deri ile temas ettiği için vücut derisi diğer bölgelere göre daha erken yaşlanır. Bitter çikolatanın ana maddesi olan kakao çekirdeği içerdiği bol miktarda antioksidan sayesinde cildinizde yaşlanma karşıtı bir etki gösteriyor ve sizi zararlı UV ışınlarının etkisinden kurtarıyor.

Yaşlanma karşıtı besinlerden bir diğeri de gündelik hayatta sürekli olarak tüketilen salatalıktır. Salatalığın kabuğunda bulunan silika maddesi cildinizdeki kırışıklıkları azaltmaya yardım eder ayrıca vücutta kolajen üretimini destekler.

UV ışınları insan cildinde kuruluk ve kırışıklığa sebep olurlar. Bu ışınlardan korunmanın bir yolu da yaşlanma karşıtı bir besin olan domatestir. Domates kalp rahatsızlıkları ve kanseri önleyici etkileri dışında içerdiği likopen maddesi sayesinde UV ışınlarının sebep olduğu olumsuz etkilerden de insan cildini korumaya yardımcı oluyor.

Oldukça faydalı bir besin olan nar insan cildindeki kolajenlerin korunmasını sağlayan çok önemli iki etkeni; elajik asit ve punikalajini içeriyor. İnsan vücudunda bulunan bu kolajenler serbest radikallerin verdiği zarara karşı sürekli olarak savaşmaktadır.

Marul Yaşlanma Karşıtı Bir Sebze

Marul ise yaşlanma karşıtı olan içerdiği A vitamini sayesinde hücre yenilenmesini artıran ve yeni cilt hücrelerinin gelişmesine yardımcı olan bir besin türüdür.

Yemeklerde sürekli olarak kullanılan besinlerden olan sarımsakta vücutta yaşlanma karşıtı bir etki göstermektedir. Sarımsak anti-aging özelliğine sahip olup aynı zamanda kolesterolü düşürür ve hücre yenilenmesini sağlayarak bir anlamda vücut detoksu sağlar

Günlük yaşamda sürekli olarak tüketimi yapılan su ile birlikle vücut yaşlanmasında etkili olan toksinler, idrar ve ter yoluyla atılabilmektedir. Günde 2 litre ile 3 litre su tüketimi bu toksinlerin vücuttan atılmasına yarımdı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz