Ana SayfaCilt BakımıYaşa Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yaşa Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

-

Cilt bakımı ve cilt temizliği kadınlar için çok önemli bir ihtiyaçtır. Bu sadece kadınlar için değil en azından temel düzeylerde erkekler içinde her gün uygulanması gereken bir ihtiyaçtır. Yaşlandıkça cildimiz de bizimle beraber değişiyor ve ona önem vermek, ona en iyi şekilde bakmak bizim en önemli görevlerimizden ve kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden biri. Cilt bakımında en önemli noktalardan biri doğru zamanda doğru bakımı yapmaktır. Yani, Yaşa göre cilt bakımı uygulamaktır.

Ergenlik döneminde cilt bakımı

Eğer ergenlik döneminde akneli ve çok yağlı bir cilde sahip değilseniz ekstra hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken cilt tipinize göre içinde yağ ve diğer zararlı maddeleri bulundurmayan cilt temizleyiciler kullanmak olmalı. Eğer çok ağır ve akneli bir ergenlik döneminden geçiyorsanız yapmanız gereken şey bir cilt doktoruna danışarak size uygun bir bakım ve temizlik önermesini istemek olacaktır.

20’li yaşlarda cilt bakımı

Yaşa göre cilt bakımı yaparken 20’li yaşlardaki en büyük gereksinim cildi istikrarlı tutmaktır. Yani cildi herhangi bir zarara uğramaması için korumaktır. 20’li yaşlarda genç cildinizin en büyük ihtiyacı nemdir. Bu nemi sağlamak için sabah ve akşam yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkamalısınız. Kullanacağınız temizleyici kesinlikle sabun içermemelidir. Ayrıca, kullandığınız temizleyicilerin içeriğini okumadan satın almamalısınız. Cildinizin erken yaşlanmasına, tahriş olmasına ve cilt yapınızın bozulmasına sebep olacak maddeler içeren temizleyicilerden uzak durmalısınız. Temizleme aşamasından sonra bir tonik ve temiz bir pamuk yardımı ile cildinizi silmelisiniz. Tonikleme gözeneklerinizin sıkılaşmasına ve cilt pH dengesini sağlamaya yardımcı olan bir adımdır. Daha sonraki adım da cildinize cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulamaktır. Bu adım cildinizin su kaybını önleyecek ve daha geç yaşlanmanıza, daha yumuşak bir cilde sahip olmanıza yarayacaktır. Yaşa göre cilt bakımı adımlarını takip ederken unutmamanız gerek şeylerden biri ise 25 yaşından itibaren göz çevresinde belirmeye başlayan kırışıklıkları engellemek adına özel bir göz çevresi kremine başlamak olabilir.

30’lu yaşlarda cilt bakımı

Yaşa göre cilt bakımı adımlarından orta basamakları tırmanmaya başladınız. Artık yapmanız gereken şey, bir önceki adımda yani 20’li yaşlarda başladığınız bakımı devam ettirmek ve üzerine peeling, dermaroller gibi alternatifler uygulamak olacaktır.

Yaşa göre cilt bakımı son adım: 40’lı ve 50’li yaşlar

Bu dönemde yapmanız gereken şey ihtiyacınıza göre değişecektir. Eğer cildiniz 40’ların başında derin çizgilere çoktan sahip olduysa botoks, dolgu, peeling, lazer uygulamalarına gecikmeden başlayınız. 50’li yaşlara geldiğiniz de ise bu uygulamalara ek olarak elastikiyet kaybını önlemek için hiç kaçınmadan kolajen vitamin enjeksiyonlarına başlamalısınız. Ayrıca doktorunuza danışarak dermaterapi ve anti-aging uygulamalarına başlamanız yüzünüzdeki yaşlılık izlerini silmeye yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz