Home Beslenme Yararlı ve Zararlı Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Yararlı ve Zararlı Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

0
Karbonhidrat

Bu yazımda sizlere vücudumuza en yararlı ve en zararlı yiyecek ve içecekler hakkında bilgi vereceğim.

Hemen hemen hepimiz hergün aynı şeyleri yiyip içiyoruz. Ve bunu bilinçsizce yapıyoruz. Önümüze ne geliyorsa, yararlı yada zararlı diye ayırmadan yiyoruz. Ancak, bu zamanda yiyecek ve içeceklerin içerisine konulmuş kanserojen maddeler ve kimyasal maddeler adeta cirit atıyor diyebiliriz. Günümüzdeki hastalıkların hemen hemen çoğu ya yediğimiz ve şeyler yüzünden başımıza geliyor yada teknolojinin bu kadar çok ilerlemesinden ve dolayısıyla radyasyonun artmasından meydan geliyor diyebiliriz. Ama konumuz şuan bu değil. Ben size şimdilik bu ilk dediğim konudan bahsedeceğim.

Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler sağlığımıza zarar verdiği gibi ömrümüzü de kısaltıyor. Bizleri yavaş yavaş ölüme götürüyor aslında. Tabii ki ben bütün hepsi için konuşmuyorum. Sadece az sonra bahsedeceğim yiyecek ve içecek için konuşuyorum. Bahsedeceğim konular tamamen bilimseldir. Bilimsel açıklamaları mevcuttur.

KAHVE (+) :  Parantez içinde belirtmiş olduğum artı (+) işaret yiyeceğin yararlı olduğu anlamına geliyor. Tabi bazı insanlar günde 7-8 fincan içiyor. Bu artık yararından çok zararına dönüşüyor ve bağımlılık dahi yapıyor. Kahveyi çiğ haliyle yiyenler bile var. Ama günlük bir fincan içiyorsanız bir mahsuru yok. Hatta yapılan araştırmalara göre kahvenin yararları şöyle sıralanıyor;

  • Diyabet riskini önleme
  • Kalp krizi oranını yüzdece düşürme
  • Safra kesesi taşını düşürme
  • Parkinson
  • Böbrek taşlarını düşürme
  • Sirozu önleme

Şeklinde sıralanıyor. Siyah kahve özellikle kadınlarda, kemiklerin incelemesine neden olabiliyor. Bunu önlemenin yolu ise kahvenize biraz süt ilave etmenizdir.

ÇİKOLATA (+) : Siyah çikolata %70 e yakın oranında gerçek kakao içerir ve oldukça da sağlıklıdır. Diğer çikolata türleri olan beyaz çikolata ve sütlü çikolataya oranla daha az şeker içerir ve sağlığımızı koruyan yeşil çayın içindeki polyphenols ve flavonoid antioksidanlar içerir. Hergün düzenli olarak aşırıya kaçamak şartıyla az miktarda yenildiği takdirde kanımızın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı ve tansiyonu düzenlediği bilinmektedir. Artı olarak da bir çoğumuzun zaten bildiği üzere çikolata insanın kendisini iyi hissetmesini ve enerji verdiği belirtiyor. Ayrıca çikolatanın özellikle çocuklarda zihin açma özelliği de vardır. Bu yüzdendir ki öğrenciler genellikle sınavlara girmeden önce çikolata tüketirler. Çikolata yüksek kalori içerir ve doymuş yağ içerir. Bu nedenle lütfen günde 50 gramdan fazla tüketmemeye çalışalım. Her şeyin fazlası zarardır.

ASİTLİ İÇECEKLER (-) :  Parantez içinde belirtmiş olduğum eksi (-) işaret zararlı anlamına geliyor. Asitli içecekleri aslında hepimiz biliyoruz ki zararlı içeceklerdir. Doğru olarak da biliyoruz. Diyet içeceklerde ve normal asitli içeceklerde çok yüksek oranda fruktoz şurubu bulunur. Fruktoz şurubu dediğimiz ürün insülin seviyesinin ciddi manada yükselmesine ve kilo almamıza neden olduğu açıklanmıştır. Fruktoz şurubunun diyabet riskini arttırdığı da tespit edilmiştir. Sık sık asitli içeceklerin içilmesi takdirde kemiklerin zayıflaması meydana gelir.

PİZZA (+/-) :  Pizza insanların severek yediği ve zor bırakacağı bir yiyecektir. Ancak her ne kadar sağlıksız olsa hazırlanmasında kullanılan malzemeler aslında sağlıklı olanlardır. Mesala zeytin, kaşar, peynir, domates vb. şeyler sağlıklı yiyeceklerdir. Domates sosu dediğimiz malzeme likopen bakımından zengindir ve kanser riskini düşürücü özelliği vardır. Kan basıncının düşmesinde de işe yarar. Ancak sucuk, pepperoni, sosis ve diğer doymuş yağ içeren yiyeceklerden, hem pizzanın içinde hemde normal zamanda uzak durmak gereklidir. Peynir yönünden zengin pizzalar tercih edilirse dahi iyi olur. Pizza konusunda bilinmesi gereken en önemli özellikte biri de; bel çevrenizin kilo almasına neden olur.

YUMURTA (+) :  Yumurta için son birkaç yıldır sarısının kolesterol yaptığı nedeniyle pek olumlu haberler duyamıyoruz. Ama yapılan açıklamalar bu düşünceyi doğrulayacak doğrultuda değildir. Hatta örnek olarak geçtiğimiz 8 yılda 150 bin kadın ve erkek üzerinde, yumurta yiyen ve yumurta yemeyen olarak test yapıldı. Ve yumurta yiyenler ile yemeyenler arasında kalp hastalıkları bakımından pek bir fark görülemedi. Ayrıca günde bir adet yumurta yiyenlerde koroner kalp hastalığının yüzdece oranının düştüğü gözlemlenmiştir. Yumurta ayrıca yüksek miktarda protein kaynağı organik yumurtaların çoğu omega-3 bakımından zengindir diye bilimsel açıklama mevcuttur.

[irp posts=”5040″ name=”Fazla Tüketildiği Zaman Çok Zararı Olan Yiyecekler Nelerdir?”]

BALIK (+) :  Bütün haber kanallarında 600 hergün yorumcular haftada 2 kere balık yenmeli diye bas bas bağırıyor. Balığın kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları yüzdece oranını düşürdüğü bilinmektedir. Balıkta tıpkı yumurta gibi omega-3 yağ asidi bakımından zengindir ve diyabet, alzhemier ve romatizmal hastalıkları önleyici özelliği vardır. İnsan sağlığı için en iyi balık çeşitleri şunlardır;  Sardalya – Ringa – Somon – Hamsi ve Uskumru dur. Balık yerken diğerlerine nazaran bunlar tercih edilmelidir. Kılıçbalığı, ton balığı, kiremit balığı ve köpek balığı gibi balıklar daha dikkatli tüketilmesi geren balıklar sınıfındadır. Ton balığının konserve olanı daha iyidir aslında. En azından sushi olark yenilen ton balığından daha az zehirli olduğu görülmüştür.

SUNİ TATLANDIRICILAR (+/-) :  Şimdi 701 sırada zayıf kalmaya çalışanlar için müjdeli bir haberimiz var. İster doğal olsun isterse tatlandırıcı olarak alınan şekerlerin tümü kilo almaya neden olduğu bilimsel araştırmalarda görülmüştür. Purdue Üniversitesi’nin geçtiğimiz Şubat ayında yayınladığı bir araştırmaya göre, piyasa adı sakarin olarak da adlandırılan ve bununla tatlandırılan yiyeceklerin de kilo aldırdığı görülmüştür. Bundan dolayı diyet yapan insanların çoğu tatlandırıcı yiyecekler olarak bilinen yiyecekler yerine doğal şeker içeren meyveleri tercih etmeleri daha doğrudur. Tatlandırıcıların şeker bakımından zengin beslenmeleri sağladığı da unutulmamalıdır tabii ki.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version