Ana SayfaSaç BakımıYanmış Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Yanmış Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

-

Çoğu kimse, boyama ve düzeltme gibi sert kimyasal muamelelerinden dolayı hasar görmüş veya yanmış olan saçlardan muzdariptir. Yıllarca hasar gördükten sonra bazen kimyasal olarak yanmış saçlar için bir umut yok gibi görünebilir. Ancak, profesyonel bir stilistin yardımıyla veya evde bakım ritüelleri uygulayarak, daha sağlıklı ve daha güçlü saçlara yolculuğa başlayabilirsiniz.

Saçlarınızı kaliteli bir şampuanla yıkayın.

Bu, kaliteli aktif maddelerle yapılan salon kalitesinde bir şampuan anlamına gelir. Malzemelerin listesini incelemek için biraz zaman ayırın ve yalnızca marka adı değil, içeriğine dayalı olan şampuanları seçin.

  • Sülfatlar (amonyum lauril sülfat, amonyum laüre sülfat ve sodyum loril sülfat), izopropil alkol, formaldehit ve propilen glikol gibi bileşenlerden kaçının. Bu maddeler saçınızı kurutur, sağlıklı saç proteinlerini parçalayacak ve gelecekte saçınıza daha fazla hasar verecek şekilde saçınıza zarar verecektir.
  • Sodyum kokoil izetionat, sodyum lauroil metil izetionat ve disodyum laürat sülfosüksinat gibi bileşenleri tercih edin.
  • Ayrıca gliserin ve pantenol içeren şampuanlar da seçebilirsiniz. Gliserin, son derece etkileyici ve koruyucu içeriğe sahip bir alan oluşturarak saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve panthenol, saçlarınızın daha fazla nemi muhafaza etmesini ve kıl foliküllerini yoğunlaştırmasını sağlar.
  • Derine nüfuz eden rekonstrüktör şampuanı uygulayın. Bu tür şampuan, saçınıza ve saçınıza uygulayabileceğiniz herhangi bir ısı (darbe kurutma, düzeltme vb.) arasında bir güvenlik duvarı oluşturarak saçlarınızın daha da güçlü kalmasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı hafifçe havluyla kurulayın

Saçlarınızın bu adımların her birinde ürünleri tamamen emmesine izin verdiğinizden emin olmak istersiniz. Saçınızı havluyla kurutmak, kondisyon adımlarına geçmeden önce şampuan tedavilerinin faydalarını emmeye yardımcı olacaktır.

Yoğun bir nemlendirme kremi uygulayın

Nemlendirici kremler, hidrolipid bariyeri geri yüklemek ve gelecekteki saç dökülmelerini önlemek açısından son derece önemli ürünlerdir.

Islak haldeyken kremi saçınıza uygularsınız, kremi kafa derinize ovalayarak masaj yaparsınız ve daha sonra durulayabilirsiniz.

Plastik yuvarlak bir sıcak yağ arıtımı kullanın

Bu tür tedaviler saçınızın orijinal parlaklığını ve nemini tekrar kazanmasına yardımcı olabilir. Ancak saçınızda fazla miktarda yağ kullanıldığında saçlarınızın yağlı görünmesine neden olabilir, bu yüzden aşırıya çıkmamaya özen gösterin. Genellikle ayda 1-3 kez bu tür tedaviler için yeterlidir.

½ su bardağı zeytin yağını ısıtın ve saçınıza masaj yapın.

Saçınızı plastik bir sargıyla örtün, saçınızın hasarının ciddiyetine bağlı olarak 30-45 dakika saçınızda tuttuktan sonra, saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saçlarınızı nemlendirmek için bir bakım yağı maskesi kullanın

Proteini zenginleştiren bir çorba kaşığı şampuan, bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve bir çorba kaşığı nemlendirici kremi karıştrarak, bu karışımı kafa derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Karışımı yaptıktan sonra, saçınızı bir plastik naylon ya da streç filmle örtün ve sonrasında havluyla sararak ortalama 20 dakika bekletin ve sonrasında saçınızı temizleyin.

Hasar görmüş saçlar için bal ve zeytinyağı kullanın.

İki çorba kaşığı balı üç çorba kaşığı sızma zeytinyağı ile birleştirin. Karışımı nemli saçlarınıza uygulayın, saç derinize tamamen ovuşturduğunuzdan ve saçlarınızın uçlarına doğru çektiğinizden emin olun. Saçınızı karışımla doyurduktan sonra, havluyla sarın.

Saçınızın sahip olduğu hasar miktarına bağlı olarak 30 dakika ile bir saat arasında bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Kalıntıları ise, hafif bir şampuanla yıkayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz