Ana SayfaHamilelikYalancı Doğum Sancısı Nedir?

Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

-

Braxton Hicks olarak adlandırılan yalancı doğum sancıları hamileliğin genellikle son döneminde görülen ve vücudunuzun bir nevi egzersiz yapmasını sağlayan sancılardır.

1872 yılında ilk defa İngiliz Dr. John Braxton Hicks tarafından açıklanan yalancı doğum sancıları, gerçekten çok acı vermemekle beraber bir anlık nefesinizi kesebilir.  Doğum sırasında çekeceğiniz sancılara pek benzemezler.

Yalancı doğum sancısı nedir?

Yalancı doğum sancısı vücudun ortaya çıkardığı bir tepkimedir ancak doğumun başladığını göstermezler.  Genellikle rahim bölgenizdeki kaslar yaklaşık 30 ile 60 saniye arasında kasılarak ve daha sonra bu kasılmalar arasındaki süre 2 dakikaya kadar çıkarak karın bölgenizde bir gerilme hissi ortaya çıkarır.  Sancılar sırasında bazen karnınızdaki şişlik sert bir şekil alabilir.  Yalancı doğum sancıları genelde 20 dakika ile 1 saat arasında ortadan kaybolurlar.

Yalancı doğum sancısı neye benzer?

Yalancı Doğum Sancısı NedirBirçok kadın yalancı doğum sancısını karındaki şişlik boyunca oluşan  gerilme olarak açıklarlar.  Bu gerginlik çoğunlukla ön ve yukarı bölgeye doğru toplanır yani  doğumda olduğu gibi pelvis veya sırt bel bölgesinde değildir.  Bazı kadınlar hiçbir şey hissetmeyebilirler. Sadece karınları sertleşip biraz şekil değiştirebilir.  Her bir kasılma 1 dakikadan az bir sürede genelde yok olur.

Yalancı doğum sancısı acı verir mi?

Yalancı doğum sancıları genellikle acı vermekten ziyade kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olur yani, bu sancıları hissettiğinizde hastane çantanızı alıp arabaya koşmanıza gerek yok.  Birçok kadın ilk doğumu sırasında yaşadığı yalancı doğum sancılarını gerçek doğum sancıları ile karıştırarak geçmişe bakıp “sancılarım keşke böyle olsaydı” diye düşünür.

Yalancı doğum sancıları neden olur?

Uzmanlar yalancı doğum sancıları neden olduğu konusunda ikiye bölünmüşlerdir.  Bazıları rahim kaslarının kan akışı ve plasentaya gönderecek oksijen miktarını arttırmak maksadıyla kendini düzenlemeye gittiğini öne sürer. Diğer kesim ise  serviksin yumuşayarak doğuma hazırlandığını söyler.

Genel manada bakıldığında braxton-hicks sancılarının sizi doğum öncesinde hazırladığı söylenebilir.

Yalancı doğum sancıları ne zaman başlar?

Teknik olarak 6 ve 7. haftada başlayabilirler ancak hamileliğinizin ortasına kadar bu sancıları pek hissetmezsiniz.   2. ve 3. trimesterda rahim genişledikçe sancıları daha fazla hissetmeye başlarsınız.  Çoğu kadın yalancı doğum sancılarını 20. hafta civarında hissetmeye başlar ve doğum tarihiniz yaklaştıkça sancıların sıklığı artar.

Gerçek ve yalancı doğum sancıları arasındaki farkı nasıl açıklarsınız?

Özellikle hamileliğin son döneminde birçok anne adayı telaşla geldikleri hastaneden sakinleşmiş bir şekilde çıkarken onları aslında hastaneye getiren şeyin yalancı doğum sancıları olduğunu anlarlar.

Yalancı Doğum Sancısı NedirYalancı doğum sancılarını ayırt etmenin en kolay yolu sahip oldukları frekans ve yoğunluğun düzensiz olmasıdır. Tahmin edebileceğiniz bir zamanlamaya sahip değillerdir. Diğer bir ifade ile, ritmik bir yapıda gelmezler, bir anda ortaya çıkar ve kaybolurlar. Diğer bir özelliği ise gerçek manada acı vermezler sadece rahatsızlık hissederseniz. Ayrıca, gerçek doğum sancıları daha uzun süreli olur, zaman geçtikçe yoğunluğu artar ve sancılar arasındaki süre kısalır. Doğum anında yaklaştıkça ise gerçekten acı verici bir hal alır. Ayrıca pozisyonunuzu değiştirseniz bile doğum sancısında herhangi bir rahatlama hissetmezsiniz.

Yalancı doğum sancılarını azaltmak için ne yapılabilir?

Genel manada bu sancılar için pek bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak, eğer gerçekten acıyı azaltmak isterseniz yalancı doğum sancılarını neyin tetiklediğini düşünmeniz gerekir.

Genel tetikleyiciler arasında gün içerisinde aktif olmak, birinizin karnınıza dokunması, büyük tuvaletinizi yapmak, susuz kalmak, cinsel ilişkiye girmek gibi durumlar olabilir.  Genel anlamda sancı geldiğinde o an için yaptığınız şeyi değiştirmeniz rahatlamanıza faydalı olacaktır. Örneğin, yatar vaziyette iseniz ayağa kalkabilirsiniz veya tam tersi ayakta duruyorsanız 5 dakika uzanıp ayaklarınızı yukarı doğru kaldırabilirsiniz.

Çok sıcak olmamak şartı ile ılık bir banyo da yalancı doğum sancılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca biraz su içmeyi de deneyebilirsiniz

En önemlisi böyle bir sancı ile karşılaştığınızda panik yapmamanız. Size veya bebeğinize herhangi bir zararı dokunmayacak bu sancılar başka bir şeye dönüşmediği sürece önemsenmesi gereken bir şey değildir.  Eğer sancılarla ilgili endişeleriniz varsa çekinmeden doktorunuzu veya hemşireniz arayabilirsiniz.

Yalancı doğum sancıları ile ilgili ne zaman endişelenmeliyim?

Yalancı doğum sancıları bazen daha kuvvetli ve daha düzenli şekilde gelebilir. Bu durum özellikle 37. hafta ve daha sonrasında karşılaşabilir bir durumdur ve doğumun erken belirtileri olabilir.

Yalancı doğum sancılarına aşağıdakilerden biri veya birkaçı eşlik ediyorsa bunu bir uyarı olarak alabilirsiniz:

  • Sırtınızın alt bölgesinde veya belinizde ağrı veya kramp
  • Kanlı veya sulu vajinal dışkı
  • 12 dakikadan daha az aralıklarla gelen düzenli kasılmalar
  • Pelvis bölgesinde ağrı ve ıkınma ihtiyacı hissetmeniz
  • İshal
  • Bulantı

Eğer 37 haftadan az bir süredir hamileyseniz bunlar erken doğumun habercisi olabilirler. İvedilikle doktorunuzla görüşmelisiniz.  Eğer 37 haftanın üzerinde bir hamileliğiniz söz konusuysa doğum tarihi gelmiş olabilir.

Eğer yukarıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, suyunuz boşalırsa, kanamanız olursa veya bebeğinizin hareketlerinde bir değişiklik hissederseniz bunun için doktorunuzla konuşmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

Yalancı doğum sancılarım yoksa endişe etmeli miyim?

Tek kelimeyle “hayır”. Sabah bulantıları, mide ekşimesi gibi sorunlar her hamilede görülmediği gibi yalancı doğum sancıları da her hamile kadının çektiği bir sıkıntı değildir. En azından varsa bile fark etmiyorsunuzdur. Özetle, eğer yalancı doğum sancıları yoksa endişelenmenizi gerektiren bir durum da yoktur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz