Ana SayfaHastalıklarYabancı El Sendromu Nedir?

Yabancı El Sendromu Nedir?

-

Alien Hand Sendrome, halk arasında yabancı el sendromu olarak bilinmekte olup nörolojik bir hastalıktır. Birey ellerinden birini istemsiz ve bilinçsiz olarak kullanır. Ancak dışarıdan bakıldığı zaman başkaları tarafından normal hareket ediyormuş gibi görünmektedirler. Kişiden kontrolsüz olarak hareket eden eli tik ya da kasılma gibi anlamsız hareketler değildir. Çünkü bilinçli olarak gerçekten beyin tarafından hareket ettiriliyormuş gibi görünür. Aslına bakılırsa bu bir bakıma doğrudur. Çünkü beynin bir bölümü bu el hareketlerini kontrol ederek yapar. Ancak buradaki kontrol bireyin kendi tarafından yapılmaz. Yabancı El Sendromu daha çok epilepsi hastalarında ve bu hastalara uygulanan cerrahi beyin operasyonları sonucunda görülür.

Yabancı El Sendromu Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Yabancı El Sendromunun temel nedeni iki yarım küreden oluşan beynin birbiri ile olan iletişimini kesmesidir. Bunun sonucunda bir yarım küre kişi tarafından bilinçli olarak kullanılırken diğer yarım küre bilinçsi olarak yani bünyeden bağımsız olarak çalışır.

Beyin tüm vücudu sinir ağları ile iletişim kurarak organize ve kontrol eder. Eğer bu iletişim kesilirse beyin diğer bölümler ile iletişim kuramaz ve sonucunda yabancı el sendromu gibi istemsiz hareketler oluşturur. Yani beyin sadece bir bilinç ile çalışmamaktadır. Beyin bütüncül olarak çalışarak bilinçli hareketler yapmayı sağlar. Ancak beyin bütünlüğünü kaybederse bilinçsiz hareketler meydana gelmektedir.

Yabancı El Sendromu Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tıbbın ve tüm dünyanın en garip hastalıklarından biri olan yabancı el sendromu hastalığına sahip olan kişilerde görülen en önemli belirti bireyler tek ellerinin kontrolünü istem dışı olarak aniden kaybederler. Bunun için hastalar ne kadar mücadele etseler de ellerini kontrol altına almaları çoğu zaman mümkün değildir. Bazı hastalar bunu “Sanki gizli bir güç elimin kontrolüne sahip oldu ve istediği şekilde hareket ettiriyor.” şeklinde yorumlamaktadırlar. Yabancı El Sendromu hastalığı garip olduğu gibi aynı zamanda bir hayli de ilginç bir hastalıktır. Bu hastalık önemsiz bir sorumuş gibi görülmemeli ve kesinlikle ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Yabancı El Sendromu hastalığı nadir görülen bir hastalık da olsa bu hastalığa sahip olan kişilerin çoğunda psikolojilerinin ciddi anlamda bozulduğuna yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılmıştır.

Yabancı El Sendromu Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Maalesef ki Yabancı El Sendromu Hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişileri biraz olsa da rahatlatabilmek için hastane ortamında bu hastaların yakın takibinin yapılması büyük önem ve fayda sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz