Home Moda X-Men’e Çeviren 5 Nadir Hastalık

X-Men’e Çeviren 5 Nadir Hastalık

0
X-Men'e Çeviren 5 Nadir Hastalık

Hastalıkları hoş olmayan ve sıklıkla tehlikeli bir şeyle ilişkilendiriyoruz ve bunun sebepleri var. Bununla birlikte, ilk bakışta süper güçlerle karşılaştırılabilen hastalıklar var.
Necibe.com olarak, yalnızca bilim insanlarını çok düşündürmekle kalmayıp, aynı zamanda süper kahramanlara dönüştürmüş gibi görünen nadir hastalıkları bu yazımızda inceledik.

Mükemmel hafıza

Hiperthymesia, bir kişinin hayat tecrübelerini anormal derecede çok sayıda hatırladığı hafıza koşullu bir hastalık türü. Böyle bir teşhise sahip dünyada sadece 60 kişi var. Hastalar, çocukluğundan itibaren bile, hayatlarının her yerine ayrıntılı bir şekilde açıklama yapabiliyorlar. Uzun yıllar önce okudukları kitaplardan pasajları ve her yılın herhangi bir günündeki haberleri hatırlayabiliyorlar.
Hipertimidasyondan mustarip insanlar unutmak istedikleri anılarını veya şeker paltosu anlarını yanlış yorumlayamazlar. Her şeyi mükemmel derecede iyi hatırlıyorlar.
BBC, Avustralyalı bir yazar olan Rebecca Sharrock‘un hikayesinde, yalnızca 7 günlükken nasıl pembe bir battaniyeye sarılı olduğunu hatırladığından bahsediyor. Yetenekleri ise benzersiz: bir kelimeyi dahi atlamadan Harry Potter’tan bölümleri mükemmel bir şekilde okuyor ve anlatıyor. Bununla birlikte, hiperthymesia’yı “hediye” olarak görmüyor ve baş ağrısı, uykusuzluk ve hızlı yorulmaktan yakınıyor.

Acıya dayanıklılık

Konjenital analjezi, bir insanın fiziksel ağrı hissetmemesi gereken bir durumdur. Şaşırtıcı bir şekilde, bu sendromun nadir görülmesine rağmen, İsveç’teki bir köyde 40 vaka bildirildi.
İlk bakışta, gerçek bir süper güç gibi görünüyor çünkü sendrom ne akıl sağlığını ne de görünümü etkilemektedir. Kişi hiç acı hissetmiyor, belki hafif bir dokunuş. Hastalığın tehlikesi, bir hastanın ağrıya neden olan hastalıkları fark etmemesi gerçeğidir. Çalışırken kendine zarar verebilecek, gözlerinin korneasına zarar verebilen, dillerini ısıran veya kırılmış kemiğini fark etmeyen küçük çocuklar için özellikle daha da tehlikeli bir hastalık.

Neredeyse her şeyi yapabilme kabiliyeti

Savant sendromu, otizm ve Asperger sendromu gibi nörogelişimsel bozuklukları olan bireylere özgü nadir bir durumdur. Bu koşula sahip insanlar son derece yeteneklidir. Müzik, resim, hesaplamalar, kartografi ve 3D modeller inşa etmekte zorluk çekmezler.
Savant sendromlu insanlar, 5 haneli 3017 numaralı haftanın gününü anında 3 haneli sayıların çarpımlarını hesaplayabilir veya adını yazabilir. Stephen Wiltshire, kentin yalnızca bir uçuşundan sonra Londra’nın detaylı bir haritasını çizdi.
Birçok kişi Savant sendromlu insanlara dahi derler ve bazı alanlarda aşırı yeteneklere sahipler. Ancak, bu dahi kimliklerine rağmen, hastalar zeka geriliği de dahil olmak üzere bazı kötü durumlar gösterebilir. Winston Groom’un romanından Forrest Gump, ünlü bir Savant sendromlu örneği.

Soğuğa dayanıklılık

Acı hissetmeyen insanlara ek olarak, soğuk hissetmeyenler de var. Örneğin, Wim Hof, doktorları aşırı soğuk algılayışından şaşkına çeviren Hollandalı bir adam. 120 dakika buza dalmış bir şekilde durabildi. Mont Blanc’a şort giymiş ve tırmanmıştı, hatta dondurulmuş rezervuarların buzlarının altında yüzüyordu.
Uzmanlar onun eşsiz bir fenomen olduğunu iddia ediyor, ancak Wim’in kendisi, soğuğa karşı dayanma kabiliyetinin onun eğitiminin sonucu olduğunu düşünüyor.

Korku eksikliği

Urbach-Wiethe hastalığı korku eksikliğine yol açan nadir bir genetik bozukluktur. Sadece 300 vaka var ve bunların dörtte biri Güney Afrika’da görülmüştür.
“Korku eksikliği yaşayan” en meşhur hasta “S.M” adında bir Amerikalı kadın. (bu ilk harfler, gizliliğini korumak için ona verilmiştir). Araştırmacılar onu farklı şekillerde korkutmaya çalıştılar: Zehirli örümcekleri üzerine saldılar ve yılanları yanına getirdiler, korku filmlerini gösterdiler ve perili evlerde kilitli tuttular. Tüm girişimler boşuna idi.
Dahası, S.M. kendisini korkutmayan korkunç durumlardan bahsetti: Bir gece evine bıçaklı bir hırsızın girmesi ve neredeyse şans eseri hayatta kalmasına rağmen hiç korkmaması gibi.. Araştırma grubunun başkanı, tehlikeyi değerlendiren yeteneğini kaybetmiş olması nedeniyle kadının hala hayatta olduğunu şaşırtıcı buluyor.
Hangisi sizi en çok şaşırttı? Yorumları bizimle paylaşın!

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version