Ana SayfaHastalıklarVücuttaki Sivilcelerin Bölge Bölge Çıkma Nedenleri

Vücuttaki Sivilcelerin Bölge Bölge Çıkma Nedenleri

-

Sivilceler hayatın acımasız bir gerçeğidir ve özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin hayatını zorlaştırır. Ancak hangi yaşta olursanız olun, sivilcelerle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Çin tıbbı yüzdeki ve vücuttaki sivilcelerin hem iç hem de dış etkenlerden kaynaklanabileceğini, vücuttaki sivilcelere iç etkenlerden çok dış etkenlerin neden olabileceğini söylüyor. İşte bu yazımızda vücuttaki sivilcelerin bölge bölge çıkma nedenlerine ve yapılması gerekenlere değindik.

Bölge 1: Hormonlar

Boyun bölgesindeki sivilceler, böbreküstü bezlerinizin (hormonlar) aşırı hızlı olmasından kaynaklanabilir. Diğer nedenler arasında stres veya fazla şeker alımı yer almaktadır. Dış nedenler arasında ise, sıkı yakalı gömlekler giymek ve boyun bölgesiyle sürekli temas eden yağlı saçlara sahip olmak yer almaktadır.

Bölge 2 ve 3: Stres

Omuzda çıkan sivilceler aşırı stresli, hassas ve savunmasız olduğunuz anlamına gelebilir. Dış etkenlere baktığımızda ise, çanta askısının omuz bölgesine sürtünmesi ön plana çıkmaktadır.

Bölge 4: Sindirim Sistemi

Göğüs bölgesindeki sivilceler zayıf bir diyet, kötü beslenme alışkanlığı, aşırı baharatlı yiyecekler veya düzenli olarak çok fazla soğuk içecek içmek gibi sindirim sorunlarına işaret edebilir.

Bölge 5 ve 6: Vitamin Düzeyleri

Kollarda çıkan sivilceler, vücudunuzun bazı vitaminler açısından zayıf düşmüş olabileceğine işaret edebilir. Bir vitamin testi yaptırıp, doktorunuzun tavsiye edeceği bir diyet uygulayabilir ya da vitamin takviyesi alabilirsiniz. Bunları yapmanıza rağmen, sivilceler tedaviye yanıt vermezse sorunu dış nedenlerde aramalısınız. Kollardaki deri vücudun diğer bölgelerine göre daha kalındır ve güneş ışınlarına daha fazla maruz kalır. Bu da nem düzeyinin zayıflamasına neden olur.

Bölge 7: Kan Şekeri Düzeyleri

Karın bölgesindeki sivilcelere neden olan faktörler arasında sıkı kıyafetler giymek ve kan şekeri seviyesinin yüksek olması yer almaktadır.

Bölge 8: Hijyen veya Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Kasık veya pelvik bölgesindeki sivilceler, ağda işleminden sonra tüy diplerinde ağda kalması veya bölgenin tıraş edilmesi nedeniyle oluşabilir. Yine, kişisel hijyenin yeterli olmaması rol oynayabilir. Daha endişe verici olsa da, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisi de olabilir (özellikle kaşıntılı ve 3-4 gün geçmesine rağmen herhangi bir iyileşme belirtisi göstermezse).

Bölge 9 ve 10: Cilt Hassasiyetleri veya Alerjileri

Uyluk ve üst bacaklardaki sivilceler genellikle vücut losyonları, duş jelleri, çamaşır deterjanı, kumaş yumuşatıcı veya çamaşır kurutma makinelerine tepki olarak ortaya çıkar. Salisilik asit (BHA) veya glikolik asit (AHA) ve hafif, komedojenik olmayan bir nemlendirici içeren bir vücut temizliği ile en iyi şekilde tedavi edilir.

Bölge 11 ve 12: Sinir ve Sindirim Sistemleri

Sırt bölgesi en çok sivilce oluşan bölgedir. Sırtta çıkan sivilcelere alerji, aşırı terleme, egzersiz sonrası duş almamak, çok sıkı ve nefes almayan giysiler giymek, sırt çantası, saç veya vücut bakım ürünleri, çamaşır deterjanı, kumaş yumuşatıcı ve çamaşır kurutma makineleri neden olabilir. Bunlardan kaynaklanmadığını düşünüyorsanız, kızarmış ve yüksek kalorili gıdaları çok sık tüketip tüketmediğinizi ya da yeteri kadar uyup uyumadığınızı değerlendirin.

Bölge 13 ve 14: Sindirim Sistemi

Kalça bölgesinde sivilce oluşmasının genellikle üç nedeni vardır:

  • Kirli, hava almayan veya çok sıkı iç çamaşırı,
  • Aşırı kuru cilt,
  • Çok fazla soğuk içecek ve çok fazla baharatlı yiyecek içeren bir diyet.

Bölgenin nemlendirilmesine, gevşek pamuklu giysiler giyilmesine ve her şeyin temiz olmasına rağmen sivilcelerin geçmemesi halinde, diyet alışkanlıklarınızı değerlendirmeye başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz