Ana SayfaCilt BakımıVücut Çatlakları Nasıl Geçer?

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer?

-

Vücutta oluşan çatlakların temel nedeni, derinin çok yüksek derecede gerilmesi sonucunda ortaya çıkan, kolajen ve elastik bağların bozumu akabinde oluşmuş olan bant kısımlarıdır. Çatlaklar, hamilelik süreçlerinde, ergenlik dönemlerinde, hormonal bozukluk durumlarında ve kilo verme gibi diyet programları zamanında sıklıkla görülen bir cilt sorunudur.

Vücut çatlakları, kış aylarında pek fazla rahatsızlık verici olmasa da, yaz ayları geldiğinde kimi zaman ”insan içine çıkılmayacak kadar” kötü görünüm izlenimi vermektedir. Vücutta oluşan çatlaklar, belirli tedavi seçenekleri ve aşamalarıyla gerçekleşmekte, tedavi süreçlerinde başarı oranı son derece yüksek olmakla beraber, görünüm olarak eskiye göre çok farklı değişiklikler gözlemlenmektedir. Vücut çatlaklarını önlemek için iki farklı tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, doğal ürünlerle tedavi ve lazer tedavisi olarak ikiye ayrılır.

Vücutta oluşan çatlakları önlemeniz ve bu çatlaklardan kurtulmanız için gerekli tedavi seçenekleri ise, aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır;

Vücut çatlaklarında ilk 1 sene

Vücut çatlağını önemsememek, bu cilt sorununda yapılan en büyük hataların başında gelmektedir. Vücudunuzda oluşan cilt çatlaklarını farketmeniz anında, hemen tedavi seçeneklerini göz önünde bulundurarak hareket etmeniz önemlidir. Vücut çatlakları, oluşumdan 1 sene sonra fark edildiğinde tedavisi mümkün olmayan sonuçları ortaya çıkartır. Bu nedenle, vücut çatlaklarının ortadan kaybolmasını amaçlayan tedaviler için en iyi zaman, çatlak oluşumundan itibaren ilk 1 senedir.

Vücut çatlaklarında lazer tedavisi

Vücut çatlaklarının oluşmasından sonra, lazer tedavisiyle başarılı sonuçlar elde etmemeniz için hiç bir neden yoktur. Çatlak tedavileri için atacağınız ilk adım, bir dermatoloğa başvurmak olacaktır. Doktorunuz, sizin için en iyi lazer tedavi seçeneğini belirtecek ve cilt durumunuza, çatlaktaki soruna ve yaşam tarzınıza göre bir tarih belirleyecektir.

Cilt uzmanınız, lazer tedavisine gerek görülmediği durumlarda ise cilt bakımı gibi doğal tedavi seçeneklerini önerebilir. Doğal tedavi seçenekleri hakkında da sizlere genel bilgilendirmeler yapacak, isterseniz kendiniz ev ortamında isterseniz de, cilt uzmanınızın gözetiminde doğal tedavi seçeneklerini uygulayabileceksiniz.

Vücut çatlaklarında doğal tedavi

Vücudunuzda oluşan çatlaklardan rahatsı ve lazer tedavisi gibi farklı tedavi yöntemlerine de karşıysanız, vücudunuzda oluşan çatlakları doğal yöntemlerle tedavi etmeye çalışmalısınız.

Vücuttaki çatlaklar için ilk olarak önerebileceğimiz doğal tedavi yöntemi, soğuk suyla yıkanmaktır. Vücuttaki çatlaklara karşı soğuk su ile yıkanmak, son derece yararlı bir işlemdir. Soğuk su, kan dolaşımınızı hızlandırmanın en iyi yoludur. Bu nedenle, gün aşırı soğuk suyla duş alarak vücudunuzdaki çatlaklara meydan okuyabilirsiniz.

Soğuk suyla yıkanmanın haricinde, her gün vücudunuzda oluşan çatlaklara nemlendirici bakım ürünleri kullanmalısınız. Çatlakların temel nedenlerinin başında, cilt kuruluğu gelmekte ve cilt kuruluğunun en büyük tedavi yöntemi ise, cildi nemli tutmaktır.

Cildinizi ne kadar nemli tutar ve doğal nemlendiriciler ise beslerseniz, hem vücut çatlaklarının oluşmasına engel olursunuz hem de vücuttaki çatlakların ortadan kaybolmasına yardımcı olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz