Home Moda Vitaminleri Tanıyalım

Vitaminleri Tanıyalım

Bütün Vitaminleri Değerlendirdik!

0
Vitaminler

Vitaminler nelerdir? İlk olarak, vitaminler bir grup organik bileşiktir. Vitaminler vücudumuzun temel besin maddeleridir, büyük ölçüde hastalıklara karşı vücut koruması ve normal büyüme için bilinir ve vitaminler ayrıca insan beslenmesinde bir miktarda gereklidir. Sonuç olarak iki ana tipte vitamin vardır, yağda çözünür ve suda çözünür. Aralarındaki fark bulundukları yerden kaynaklanır. Yağda çözünen vücut yağ hücrelerinde depolanırken suda çözünebilir vücutta depolanmaz ve bu nedenle zaman zaman yeniden doldurulması gerekir.

Hangi Gıdalar Hangi Vitaminleri İçeriyor?

Aslında, mutfaklarımızda vitamin içeren yiyeceklerin bir listesini almalıyız ve yemek hazırlarken bunun bize faydası olacaktır. Vitamin açısından zengin gıdalar sınıflarına göre sınıflandırılır, bu yiyeceklerin listesi aslında çok uzun. Her bir vitamin sınıfı farklı türde yiyecekler içerir ve vücutta farklı roller oynar.

Vitamin Gıda Sınıfları Hangileridir;

A vitamini
A vitamininin ortak ve en iyi kaynakları süt, yumurta, yeşil sebzeler içinde havuç, kabak ve kayısı gibi diğer sebzelerdir. A vitamini sınıfındaki yiyecekler kolayca elde edilebilir ve uygun maliyetlidir. Bu yiyeceklerin çoğu bahçelerimizde yetişmektedir.

C vitamini
Bu vitamin sınıfı yaygın olarak askorbik asit olarak bilinir. A vitamini gıda sınıfının aksine bu sınıfın az miktarda gıdası vardır ve bunların çoğu meyvelerdir. Bunlar: portakal, limon, narenciye, domates, çilek oldukça fazla bu vitamini içerir.

D vitamini
D vitamini çok özel bir vitamin sınıfıdır. Güneş ışığı altında cilt tarafından büyük ölçüde sentezlenir ve güneş ışığına erişmek her insan için oldukça kolaydır. Güneşi nadiren gören Güney ve Kuzey Kutbu’ndaki dostlarımızın ise D vitamini eksikliğinden muzdarip olma ihtimali yüksektir. Güneş ışığı ana kaynağı olmasına rağmen, D vitamini içeren diğer gıdalar da vardır, bunlar yumurta sarısı, somon ve sardalya gibi yağlı balık, soya sütü ve portakal suyu D vitamini içerir.

B12 vitamini
Bu sınıf, kırmızı et, peynir ve balıkta doğal olarak bulunur.

B6 Vitamini
B6 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunur; patates, fasulye, yumurta ve ıspanak.

Vitamin B1
Bu sınıf ayrıca tiamin olarak bilinir ve bezelye, tahıllar, ekmek ve çoğu tahıllardan oluşan çok çeşitli gıdalarda bulunur.

Geniş gıda çeşitlerinden oluşan daha fazla vitamin sınıfı vardır, bu tür sınıflar yaygın olarak tiyamin olarak bilinen B1 vitamini, aynı zamanda niasin olarak da adlandırılan B3 vitamini, B2 vitamini (riboflavin) ve son olarak da folat olarak adlandırılan vitamin B9. Bu sınıfa giren yiyeceklerin çoğu; et, yeşil yapraklı sebzeler ve güçlendirilmiş tahıllarda bulunur.

Vitaminlerin insan vücudunda oynadığı rol nedir?

Vitaminler insan vücudunun işleyişinde önemli bir rol oynar. Vitaminlerin ana rolü hastalıklara karşı koruyucu bir önlem olarak hareket etmektir.

Örneğin; A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, daha iyi görme yeteneği sağlar ve hücrelerin büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. C vitamini, yaraların iyileşmesinde ve diş etlerinde, dişlerde ve kemik oluşumunda çok daha elzemdir. D vitamini, kemiklerin güçlendirilmesine katkıda bulunur. Ayrıca, vitaminler hücreleri hasara karşı korur, beynin ve aynı zamanda sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Neden Vitaminler?

Birinin sadece vitamin diyetinde sağlıklı bir vücuda sahip olabileceğini biliyor muydunuz? Vitaminler, vücut geliştirme, enerji verme ve koruyucu fonksiyon gibi bir vücutta geniş bir diyet ihtiyacı yelpazesini kapsar. Gıda içeren vitaminler de kolayca elde edilebilir ve nispeten ucuz ve dolayısıyla uygun fiyatlıdır.

Vitaminler En İyi Yağ Thermogenic Brülörlerdir
Çalışmak zorunda kalmadan kilo vermek mi istiyorsunuz? Vitaminler kilo vermede en iyisidir, bu da vücut metabolizmasını ve dolayısıyla yağ azaltmayı arttırır. En iyi yağ yakıcı olarak görev yapan en etkili vitamin sınıfı, tiyamin ve niasin içeren B kompleksidir. Bu sınıfa düşen yiyecekler, ağırlıkta en iyi şekilde kullanılır.

Vitaminler En İyi Ön Egzersizler


En iyi egzersiz öncesi besinler vücuda enerji sağlayanlardır. Vücudun herhangi bir egzersizden önce yeterli enerjiye ihtiyacı vardır, bu nedenle spor salonuna girmeden önce enerji açısından zengin yiyecekler almanız önerilir. Gıda içeren vitaminler, kuvvetli egzersizlere dayanabilmesi için vücuda gerekli enerjiyi sağlar. En çok tüketilen vitamin bakımından zengin besin, taze meyvelerdir.

Bunlar vücudun en önemli vitamin kaynağıdır. Vücudunuzun gerektirdiği vitamin türüne göre, güçlü ve sağlıklı bir vücut için en uygun kaynağı bulmanız gerekir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version