Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Vezikoureteral Reflü (VUR) Tanı ve Tedavisi

Vezikoureteral Reflü (VUR) Tanı ve Tedavisi

-

Normal böbrek mesane fonksiyonunda idrar böbreklerden mesaneye akar. Vezikoureteral reflü (VUR) olan çocuklarda idrar mesane yukarısından böbreklere doğru geriye akar. Sonuç olarak, VUR olan çocuklarda böbrek enfeksiyonları riski artar ve böbrek hasarı gelişebilir. Eğer çocuğunuza vezikoüreteral reflü teşhisi konulursa, üroloji bölümünde gerekli tedaviler uygulanır.

Vezikoureteral Reflü Tanısı

Vezikoüreteral reflü (VUR) sadece “sistogram” denilen bir testle teşhis edilebilir. Bu testte bir kateter mesane içerisine yerleştirilir ve mesane sıvı ile doldurulur. Bu prosedür doktorun böbreğe doğru idrarın ters akışını görmesine izin verir. 2 tip sistogram testi vardır:

Voiding sistoüretrografi (VCUG): X-ray testi ile çocuğunuzun idrar yolu incelenir. Mesane, kateter kullanılarak kontrast ile doldurulur ve X-ışını ile görüntüsü alınır. Görüntüler, üreter ve böbrek içinde herhangi bir ters akım olup olmadığını gösterir.

Radyonüklid sisternografi (RNC): Çocuğunuzun idrar yolunu incelemek için farklı bir sıvı kullanılarak yapılan bir sistogram testidir.

Vezikoureteral Reflü Tedavisi

Bir ebeveyn olarak çocuğumuzun sağlığı ve olası hastalıklarda doktorun sunduğu tedavi seçenekleri konusunda endişe duyarız. Alanında uzman üroloji hekimleri ile görüşerek Vezikoureteral Reflü (VUR) hastalığı ve tedavisi hakkında detaylı bilgilendirilerek endişelerinizi azaltabilirsiniz.

Vezikoureteral Reflü  tanısı konulduktan sonra çocukların enfeksiyondan korunması çok önemlidir. Vur hastalığı tanısı konan bazı çocuklarda tek seçenek ameliyat olabilir. Ancak Vur hastası olan tüm çocuklar için geçerli bir durum değildir. Ameliyat genellikle çocuğun antibiyotik tedavisi ile böbreklerinde kalıcı hasar ve enfeksiyon olmaması için önerilir.

Laparoskopik tedavi

Bu tedavi yöntemi, özellikle vezikoüreteral reflü için geleneksel açık cerrahiye yeni bir alternatif olarak araştırılmaktadır. Büyük ilerleme kaydedilmiştir ve gelecekte açık cerrahiye iyi bir seçenek olması için henüz deneme aşamasındadır.

Endoskopik tedavi

Endoskopik tedavi, alt seviyede VUR hastası olan çocuklar için bir tedavi seçeneğidir. Genel anestezi veya lokal anestezi altında, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Bu prosedürün başarı oranı yaklaşık yüzde 75’dir ve çok az komplikasyonları vardır. Endoskopik tedavinin bazı avantajları olmasına rağmen, her zaman en iyi seçenek değildir.

Eğer çocuklarda vezikoüreteral reflü teşhisi konulduktan sonra doktor tarafından sürekli takip edilmezse, tekrarlayabilir ve bu devam eden idrar yolu enfeksiyonu böbreklerde hasar, ve hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Vur önemli bir rahatsızlıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...