Ana SayfaHastalıklarVezikoureteral Reflü (VUR) Tanı ve Tedavisi

Vezikoureteral Reflü (VUR) Tanı ve Tedavisi

-

Normal böbrek mesane fonksiyonunda idrar böbreklerden mesaneye akar. Vezikoureteral reflü (VUR) olan çocuklarda idrar mesane yukarısından böbreklere doğru geriye akar. Sonuç olarak, VUR olan çocuklarda böbrek enfeksiyonları riski artar ve böbrek hasarı gelişebilir. Eğer çocuğunuza vezikoüreteral reflü teşhisi konulursa, üroloji bölümünde gerekli tedaviler uygulanır.

Vezikoureteral Reflü Tanısı

Vezikoüreteral reflü (VUR) sadece “sistogram” denilen bir testle teşhis edilebilir. Bu testte bir kateter mesane içerisine yerleştirilir ve mesane sıvı ile doldurulur. Bu prosedür doktorun böbreğe doğru idrarın ters akışını görmesine izin verir. 2 tip sistogram testi vardır:

Voiding sistoüretrografi (VCUG): X-ray testi ile çocuğunuzun idrar yolu incelenir. Mesane, kateter kullanılarak kontrast ile doldurulur ve X-ışını ile görüntüsü alınır. Görüntüler, üreter ve böbrek içinde herhangi bir ters akım olup olmadığını gösterir.

Radyonüklid sisternografi (RNC): Çocuğunuzun idrar yolunu incelemek için farklı bir sıvı kullanılarak yapılan bir sistogram testidir.

Vezikoureteral Reflü Tedavisi

Bir ebeveyn olarak çocuğumuzun sağlığı ve olası hastalıklarda doktorun sunduğu tedavi seçenekleri konusunda endişe duyarız. Alanında uzman üroloji hekimleri ile görüşerek Vezikoureteral Reflü (VUR) hastalığı ve tedavisi hakkında detaylı bilgilendirilerek endişelerinizi azaltabilirsiniz.

Vezikoureteral Reflü  tanısı konulduktan sonra çocukların enfeksiyondan korunması çok önemlidir. Vur hastalığı tanısı konan bazı çocuklarda tek seçenek ameliyat olabilir. Ancak Vur hastası olan tüm çocuklar için geçerli bir durum değildir. Ameliyat genellikle çocuğun antibiyotik tedavisi ile böbreklerinde kalıcı hasar ve enfeksiyon olmaması için önerilir.

Laparoskopik tedavi

Bu tedavi yöntemi, özellikle vezikoüreteral reflü için geleneksel açık cerrahiye yeni bir alternatif olarak araştırılmaktadır. Büyük ilerleme kaydedilmiştir ve gelecekte açık cerrahiye iyi bir seçenek olması için henüz deneme aşamasındadır.

Endoskopik tedavi

Endoskopik tedavi, alt seviyede VUR hastası olan çocuklar için bir tedavi seçeneğidir. Genel anestezi veya lokal anestezi altında, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Bu prosedürün başarı oranı yaklaşık yüzde 75’dir ve çok az komplikasyonları vardır. Endoskopik tedavinin bazı avantajları olmasına rağmen, her zaman en iyi seçenek değildir.

Eğer çocuklarda vezikoüreteral reflü teşhisi konulduktan sonra doktor tarafından sürekli takip edilmezse, tekrarlayabilir ve bu devam eden idrar yolu enfeksiyonu böbreklerde hasar, ve hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Vur önemli bir rahatsızlıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz