Ana SayfaHastalıklarVaris Tedavisinde Gelinen Son Nokta

Varis Tedavisinde Gelinen Son Nokta

-

Kadınların baş belası haline gelen ve sağlığı olumsuz yönde etkileyen varis problemlerime çözümlerini sizler için derledik.

Varis Nedir?

Toplar damar adı verilen damarlarda aşırı şişkinlik ve büyük ölçüde genişlemeler sonucunda oluşan rahatsızlığa varis denir. En çok vücudun baskı altında olan organları bacakların alt kısmında bulunan bölgelerde görülmektedir. Erkekler de nadir olarak görünse de kadınlarda varis çok sıklık ile rastlanılan bir vakadır. Sadece estetik görüntünün bozulması gibi algılanması, sağlık bakımından oluşturduğu risklerin göz ardı edilmesine neden olmaktadır. Özellikle gece yatarken aşırı bacak kasılmaları başta olmak üzere, sıklık ile kaşıntı, kesintisiz ağrılar ve sürekli bir yanma hissine neden olurlar. Kadınların hamilelik dönemlerinde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Varisler derece olarak sınıflara ayrılmaktadır. 1-3 mm çapında genişliği olan damarlar 1. Sınıf konumuna girmektedir. Bu seviyedeki ağrılar pek rahatsız edici olmadığın ilerlemediği sürece fark edilmezler. Görüntü bozukluğu yansımayana kadar 2. Sınıf kategorisine alınmazlar. Hasta şikâyet iletmedikçe konu hakkında cerrahi müdahale yapılamaz. İkinci dereceye gelindiği gözle görülen damar genişlemeleri ve rahatsızlıklar artık çok nettir. Bu seviyede artık damar genişliği 4-5 mm ye varan boyutlara ulaşmıştır ve kesinlikle doktora gözükmeniz gerekmektedir. 3. Seviyeye gelindiğinde bacakta genel olarak genişleme görülür. Ortalama olarak 5 cm yakın bir fark rahatça fark edilebilir.

Varisi Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Durum 3.cü seviye gibi vaziyete ulaşılmamış ise çok korkulacak ve tedirgin olacak bir şeyin olmadığı uzman hekimler sıklıkla belirtmekteler. Ancak daha varis başlamamış ve önlem almak istiyorsanız belirttiğimiz maddeleri uygulamakta yarar var.

  • Sıcak ortamlar başlangıç ve hastalığı ilermiş olanlar için çok risklidir. Sıcak uygulandığı tüm cisimleri genişlettiği gibi damarları da genişletmektedir. Bu nedenle kaplıca, sauna ve hatta çok sıcak suyla banyo yapmak hastalığın ilerlemesine neden olacaktır.
  • Diğer bir önlem için yine bayanlara yöneliktir. Çok yüksek topuklu ayakkabı giymekte başlangıç nedeni, rahatsızlık başlamış ise ilerlemesine sebep olacaktır. Bacaklara daha fazla yüklenilmesi bu gibi problemlerle karşılaşmanızı kaçınılmaz yapacaktır.
  • Düzenli periyotlarla yürümek oldukça faydalı olacaktır. Direk olarak yüzme sporu yapmak, bacaklarınızda sürekli olarak kan dolaşımı sağlayacaktır. Bu neden ile damarlardaki akış hiç kesilmeden genişlemelere müsaade etmeyecektir.
  • Bir de püf noktalara biri dar pantolonlar giymemek. Sürekli olarak dar giyinen insanların genel olarak damar hastalıkları yaşamaları kesindir. Kılcan damarların rahat hareket edememesi ilerde en azından varis problemleri ile karşılaşmanıza neden olacaktır.
  • Baskı altındaki bacaklara yük ne kadar az biner ve kan dolaşımına engel faaliyetlerde bulunmazsanız her zaman varisten uzak kalırsınız. Kilo vermek her zaman için iyi gelecektir. Bedeninizdeki değişim hem bacaklara binen yükü alacaktır hem de kan dolaşımını hızlanmasına vesile sayılabilir.

[irp posts=”596″ name=”Varis Nasıl Gizlenir? Nasıl Tedavi Edilir?”]

Varis Tedavisinde Gelinen Son Nokta

Varis tedavisi ile ilgili en sık rastlayacağınız çözüm varis çorabı olacaktır. Anormal bir durum olmasa bile düşük seviyeli çoraplar giymek her zaman için önlem görevi görür. Diğer bir pratik yöntem ise gece yatmadan ve sabah kalkarken ayaklarını yukarı dikmek. Belli bir 5 dk. Civarı olabilir, etkisi rahatlatıcı ve ileriye dönük olacaktır. Varis olmak istemeyenlerin yapması gerekenler listesinde temel olarak hareket ve çok dar giyinmemek gelmektedir. Varis tedavisi yapılamazsa büyük ihtimal ile cildiniz tahrip olur ve ödemler meydana gelir. Kan dolaşımınızı zayıflatması diğer birçok hastalığa da davetiye çıkartacaktır. Varis dikkate alınmadığı zaman çabuk aşama kaydederek sizleri oldukça zor durumlara sokabilmektedir. Sağlıklı yaşamı elde bırakmamak adına sağlınıza dikkat edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz