Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Moda Vajinismus Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

-

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların sayısı her geçen daha da artmaktadır. Vajinismus rahatsızlığı ile karşı karşıya kadınlar sorunun kendiliğinden ortadan kalkacağını düşünmektedir. Ancak herhangi bir destek almadan vajinismus rahatsızlığını yenmek mümkün değildir.

Vajinismus tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de holistik cinsel terapi yöntemidir.  Bütüncül cinsel terapi yöntemi olan holistik cinsel terapi; dinamik, davranışsal ve bilişsel tüm psikoterapileri içeren bir tedavi yöntemidir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisinde kullanılan yöntemler bilişsel tedaviler, davranışsal tedaviler ve dinamik tedaviler olarak üçe ayrılmaktadır.

Bilişsel Tedaviler

Kadınların cinsellik, ilk gece ve vajina ile ilgili bildiği yanlış bilgilerin hepsi bilişsel çarpıtmadır. Vajinismus tedavisi yapılırken öncelikle kadınların bildiği eksik veya yanlış bilgilerin düzeltilmesi gerekmektedir.

Vajinismus problemi ile karşı karşıya olan kadınların pek çoğu kendi vajinasını tanımamakta ve yanlış bilgiler eşliğinde bilişsel sorunlar yaşamaktadır.

Bilişsel tedavi eşliğinde kadınlara vajina, kızlık zarı, idrar deliği ve klitorisle ilgili bilgiler verilmekte ve kadınların doğru bilgiye ulaşması sağlanmaktadır. Ardından egzersiz hareketleri verilerek kadınların vajinalarını tanımalarına destek olunmaktadır.

Davranışsal Tedaviler

Vajinismus tedavisinde cinsel bilgi yeterli değildir. Vajinismus kadınların bilinçaltında meydana gelen sorunlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Davranışsal tedaviler eşliğinde kişinin vajinasını tanıması ve kendini keşfetmesine imkan sunulmaktadır.

Vajinismus egzersizleri davranışsal tedavinin en önemli unsurları arasında yer almaktadır. Masaj egzersizi, ayna egzersizi, parmak egzersizleri, Kegel egzersizleri, nefes egzersizleri en çok kullanılan vajinismus egzersizleri arasında yer almaktadır.

Dinamik Tedaviler

Dinamik tedaviler çerçevesinde kişilerin bilinçaltında bulunan ve çözüme kavuşmamış sorunların çözüme kavuşturulması amaçlanır. Daha uzun bir süreç gerektiren dinamik tedaviler öğrenilmiş yanlış bilgilerin geliştirilmesi ve değiştirilmesine de imkan sunar.

Cerrahi Yöntemler

Vajinismus tedavisinde cerrahi yöntemlerin yeri oldukça azdır. Az da olsa kişilerin kızlık zarı veya vajina darlığı ile ilgili problemleri nedeniyle cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir.

Kızlık zarında var olan yapısal sorunlar ve vajina darlığı gibi sorunlar nedeniyle gerçekleştirilen cerrahi yöntemler sonrasında kadınların geçirdiği zorlu psikolojik süreç ile ilgili cinsel terapilerin verilmesi de çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size...