Ana SayfaHastalıklarVajinal Bölge ve Vajinal Akıntı

Vajinal Bölge ve Vajinal Akıntı

-

Vücuttaki diğer doğal açıklıklar gibi, vajina da özellikle kendi başına bırakıldığında , kendi kendini temizleyebilir. Ancak diğer açıklıkların tersine yerçekimi gücü vajinaya bu konuda yardımcı olur: Sıvılar vajinanın üst bölümlerinde birikmez, yerçekimi etkisiyle aşağı iner.

Normal koşullarda, vajina ve dış genitaller temizlenmek için dışarıdan müdahale edilmeseler de sağlıklı kalabilirler. Hatta, bu bölgenin tümüyle denge içinde olduğunu düşünürseniz, hiç karışmamak gerektiğini anlarsınız. Temizlik açısından yapmanız gereken şey vajina ve anüsü günde bir kez (hava sıcaksa daha fazla) yumuşak bir bebek sabunu kullanarak yıkamaktır; asla antiseptik bir sabun kullanmayın. Fazla temizlemeye uğraşmayın; avucunuzda köpürtün, bölgeyi ılık suyla ıslatın, dış yüzeylere köpüğü ovarak sürün. Vajinanın iç bölümünü temizlemeye çalışmayın. Buna hiç gerek yoktur. Bu bölge vajinal salgılarla doğal olarak temizlenmektedir. Temizlenmesi greken dışarıda birikenlerdir.

Vajinal Akıntı

Nornal akıntı vajina için yararlıdır. Menstruel siklüs boyunca bütün kadınlarda, yoğunluğu birinci yarıda ve ikinci yarıda değişmek üzere vajinal akıntı olur.

Siklüsün ilk yarısında, vajinal akıntı pek az miktardadır. Ovulasyona doğru, miktar artar, yoğunluğu fazla değildir, saydam ve esnektir. Burundan salgılanan sümüğe çok benzer kıvamdadır. Bu salgının hepsi değilse de büyük bir bölümü siklüsün ilk yarısındaki yüksek östrojen düzeyine yukarıda belirtilen mukusu salgılayarak yanıt veren bezleri olan serviksten gelir. Vajinadaki bezler de benzer biçimde yanıt verirler.

Siklüsün ikinci yarısında ovulasyondan sonra, progesteron düzeyi yükselince, vajinal akıntının karakteri değişir. Daha koyu, beyaz, sert ve daha az esnek olur. Bu akıntı çamaşırları kirletir. Kuruyunca beyaz veya sarımsı kahverengi bir leke bırakabilir. Ancak bunun hiç bir zararı yoktur.

Normal vajinal akıntı anormal akıntıdan şöyle ayrılabilir; size ağrı ya da kaşıntı vermiyorsa, kötü bir kokusu yoksa genellikle normal akıntıdır.

Yukarıda açıklanan akıntılar, normal olmakla kalmaz, vajina için yararlı akıntılardır. Vajinanın sağlığı içindeki zarın, serviks ve vajina duvarındaki bezlerden salgılanan salgılarla ıslak ve kaygan tutulmasına bağlıdır. Dahası, introitus (vajina girişini çevreleyen ve büyük dudaklarla örtülü bölge) da ıslak ve kaygan tutulmalıdır. Vajina ya da introitus kurursa, kaşıntı ve sızlama olur, enfeksiyona zemin hazırlar. Küçük dudakların iki yanında bulunan bir çift bez (Bartholin bezleri) introitusu ıslak tutmak için sürekli sıvı salgılar; vajina ve serviksteki öbür bezlerle birlikte cinsel ilişkiye kolaylık sağlamak için cinsel uyarı karşısında salgılarını arttırırlar.

Vajinanın salgıları asit karakterdedir. Vajinanın sağlıklı kalması için salgıların asit olması (hemen hemen sulandırılmış sirke kadar asit) gerekir. Vajinal akıntıların asit dengesi bozulursa, vajinanın sağlığı da tehlikeye girer.

Asitlik, çok duyarlı bir dengede bulunan vajinadaki bakterilerce sağlanır. Vajinadaki bakteriler laktik asit yapar; vajinayı asit yapan da bu maddedir. Vajinadaki bakterilerin miktarı ya da tipleri değişirse, bu denge de bozulur. Böylece istenmeyen bakterilerin, monilia gibi mantarların üremesi, yani vajinal enfeksiyon oluşması kolaylaşır. Bu nedenle, vajinayı gereğinden fazla yıkayarak, deodorant veya antiseptik kullanarak normal fizyolojisini bozmamamız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz