Uzun Süreli Antibiyotik Kullanımı Kadınlarda Erken Ölüme Neden Oluyor

0
430
Uzun Süreli Antibiyotik Kullanımı Kadınlarda Erken Ölüme Neden Oluyor

Yapılan son araştırmalara göre özellikle geç yetişkinlik döneminde uzun süre antibiyotik kullanmak, kadınlar arasında erken ölümlere neden olabiliyor. Antibiyotikler 70 yıldır doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Bu ilaçlar, küresel hastalık oranlarını ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümleri önemli ölçüde azaltmıştır.

Bununla birlikte, yaygın kullanımları bazı enfeksiyöz organizmaların adapte olmasını ve antibiyotiklere dirençli hale gelmesini sağlamıştır. Antibiyotiklerin ishal, sindirim sistemi veya vajina fungal enfeksiyonları dahil olmak üzere bazı yan etkileri vardır.

Uzun Süreli Antibiyotik Kullanımı Kadınlarda Erken Ölüme Neden Oluyor

Antibiyotikler bağırsakların mikrobiyotasını etkiliyor

Bilim adamları antibiyotik kullanımının sindirim sistemimizde bulunan mikroorganizmalara verilen ad olan bağırsak mikrobiyolojisindeki değişikliklerle bağlantılı olduğunu keşfettiler. Daha önce yapılan araştırmalarda, tek bir antibiyotik tedavisinin bir yıl boyunca bağırsak mikrobiyomunu bozabileceği bildirilmişti. Bu nedenle antibiyotikler sadece “gerçekten gerekli” olduğunda kullanılmalıdır. Antibiyotik prospektüslerinde tek bir antibiyotik tedavisinin bile bağırsak mikrobiyomunda antibiyotik direncine ve uzun süreli olumsuz etkilere neden olabileceği yazılıdır.

New Orleans’taki Tulane Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü olan Lu Qi, “Bağırsak mikrobiyota değişiklikleri kardiyovasküler hastalıklar ve belirli kanser türleri gibi yaşamı tehdit eden çeşitli hastalıklar ile ilişkilendirilmiştir” diyor.

Antibiyotiklerin vücuda verdiği etkiler, antibiyotik alınması durduktan sonra bile devam eder. Bağırsak mikrobiyomunun dengesini ve bileşimini etkileyen antibiyotikler, kronik hastalıkları tetiklerken ve ölüm risklerini de artırır.

Uzun Süreli Antibiyotik Kullanımı Kadınlarda Erken Ölüme Neden Oluyor

Yaş Fark Yaratıyor Mu?

Lu Qi ve meslektaşları, yetişkinlik döneminde farklı zamanlarda antibiyotik kullanımının ve farklı sürelerde ölüm riskinin nasıl olabileceğini incelemek üzere bir dizi araştırma başlattı. 2004-2012 yılları arasında 60 yaş ve üstü 37.510 kadından antibiyotik kullanımına ilişkin verileri incelediler. Katılımcıların çalışmanın başlangıcında kalp hastalığı veya kanseri yoktu.

Araştırmacılar, geç yetişkinlik döneminde en az 2 ay boyunca antibiyotik almanın, tüm risk faktörlerinin ölüm riskinde yüzde 27’lik bir artışla bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Bu bağlantı, orta yetişkinlik döneminde veya 40 ila 59 yaşları arasında antibiyotik aldığını bildiren kadınlar için daha yüksek olmuştur.

İki ay veya daha uzun süredir antibiyotik alan kadınlar, antibiyotik kullanmayan kadınlara kıyasla, kalp problemleri nedeniyle ölüm riskine %58 daha yatkındır. Ancak, Prof. Qi’nin ekibi, antibiyotik kullanımı ile kanser nedeniyle gerçekleşen ölüm riski arasında herhangi bir ilişki olmadığını tespit etti.

Araştırmacılar bu deneklerin yaşam tarzı, diyet, obezite ve diğer ilaçların kullanımı gibi faktörlerini de göz önünde bulundurdular. Prof. Qi ve meslektaşları, araştırmalarının antibiyotiklerin ölüm nedenine katkıda bulunup bulunmadığını tespit etmediğini, sadece uzun süreli antibiyotik kullanımı ile ölüm riski arasında bir ilişki olduğunu belirtmektedir.

Qi’nin belirttiği gibi, “Bu sonuçlar, tüm nedenlere ve kardiyovasküler ölümlere yönelik risk faktörlerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunur.”

Önceki İçerikDoğru Kuaför Nasıl Seçilir?
Sonraki İçerikBilmeniz Gereken Klasik Manikürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz