Ana SayfaModaUzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün

-

Yaşamımızı kolaylaştırmak için üretilen ürünleri satın alıp kullanmaya devam ediyoruz ve milyonlarca günlük zararsız rutinin içerisinde herhangi bir potansiyel tehlikeyi gizleyebileceğini hayal etmek zor olabiliyor. Ama gerçekler sizi şaşırtmak için hiçte çaba sarfetmiyor.
Necibe.com her gün kullandığınız şeylerin bir listesini hazırladı; Ve bu ürünler size iyi olmaktan daha çok zarar veriyor. Bakalım kaç tanesini kullanıyorsunuz.

Su şişeleri ve seyahat kupaları

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün

Günlük olarak kullandığımız hemen hemen tüm şişeler, bisfenol-A (BPA) olarak adlandırılan zehirli bir endüstriyel kimyasal içeren polikarbonat plastikten yapılmıştır. Bu yapay kimyasal, hücre onarımı, büyüme, enerji seviyeleri ve üreme gibi bedensel işlemleri etkileyebilir.
Serbest bırakılan BPA seviyesi suyun sıcaklığına bağlıdır: sıcaklığı arttıkça kimyasal madde vücudunuza daha çok girer.
Dipnot: Cam, porselen veya kilden yapılmış kupalardan sıcak içecekler tüketebilirsiniz. Sıcak içecek için acilen bir kupaya ihtiyacınız varsa, paslanmaz çelik veya polietilen plastikten birini seçin.

Meyve suyu ve kurutulmuş meyve

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
Meyve suyu içerdiği şeker nedeniyle sağlıksız bir içecektir. Ancak, kurutulmuş meyve ile birlikte raf ömrünü uzatmak için koruyucu olarak kullanılan sülfür dioksit de içerir. Astımlı olanlar veya sülfite duyarlı olanlar bu ürünleri kullanmamalıdır. Solunum zorluklarından hayatı tehdit eden alerjilere ve hatta ölüme kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler.
Dipnot: Sülfitleri önlemek için koruyucu maddeler kullanmayan organik markalara başvurun. Organik kurutulmuş meyveler uzun süre dayanmaz, ancak donma raf ömrünü önemli ölçüde uzatabilir. Kükürt seviyesine duyarlıysanız doktorunuza danışın.

Fast-Food Paketleri

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
En sevdiğimiz fastfoodların çoğu, yağa dayanıklı bir kimyasal kaplamaya sahip kaplara sarılır veya ambalajlanır. Bu, büyüyen bir embriyoyu veya küçük bir çocuğu etkileyebilen florlanmış bileşikler içerebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi şu olası sonuçları gösterebilir: büyüme, davranış bozuklukları ve öğrenmede zorluklar, doğurganlığın azalması, doğal hormonlara müdahale, artmış kolesterol ve kanser riski.
Vücudumuza giren florlanmış bileşimlerin miktarı, gıdanın sıcaklığına, gıdanın türüne ve paket içinde kalma süresine bağlıdır.
Dipnot: Fast fooda karşı koyamıyorsanız, yerinde yemeye özen gösterin. En sevdiğiniz fast food seçeneklerini tepsi üzerinde sunan bir yerler bulabilirsiniz.

Mikrodalgada patlamış mısır

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
Kalbinizin hızla atmasına sebep oluyor olabilir ancak, mikrodalgada hazırlanan patlamış mısır torbaları, ısıtma sonrasında PFOA (perflorooktanik) olarak adlandırılan ve aside bölünen kimyasal bir kaplama içerir. Bu asit potansiyel olarak kansere neden olabilir.
Bir başka kimyasal, diasetil, tereyağ aromasında bulunur ve sürekli maruz kalırsanız, solunum yolları hastalığına neden olabilir. “Patlamış mısır işçilerinin ciğeri” olarak adlandırılan bir solunum yolu hastalığı, kimyasal maddenin dumanlarının uzun süre solunması nedeniyle patlamış mısır fabrikası çalışanları arasında çoğunlukla görülür.
Dipnot: Patlamış mısır seviyorsanız, sadece kendiniz patlatsanız iyi olur. Üstelik sadece mısıra, tepsiye ve bir ocağa ihtiyacınız var.

Güneş kremi

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
2 çeşit güneş kremi vardır: fiziksel (çinko ve titanyum dioksit içeren) ve kimyasal. Birinci sınıf aslında güneş ışınlarını engeller ya da saçar. İkincisi, UVA ve UVB ışınlarının hasar görmesini önlemek için bir kimyasal reaksiyona neden olur.
Bazı toksikoloji uzmanları, oksibenzonun hormon bozulmasına neden olabileceğine ve hücre hasarına yol açabileceğine inanıyor ve bu da cilt kanseriyle sonuçlanıyor. Diğerleri, güvenli olduğunu iddia ediyor.
Dipnot: Bu konunun geniş bir tartışması var. Cildinizde potansiyel olarak zehirli kimyasallar istemiyorsanız, fiziksel bir güneş kremi seçin. Düzgün dağıtılmış koruma için sprey yerine losyonları kullanın.

Masanızda yiyecek yemek

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
Masanızın temiz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bir tuvaletten bile 400 kat daha fazla mikrop içerebilmektedir. Klavyenizin içerisinde tek başına tuvaletten % 70 daha fazla bakteri vardır. Ayrıca, masanızdaki yemek yerleri bir yerde kalma sürenizi arttırır ve saatlerce oturmanız kalp rahatsızlığı riskini artırır.
Dipnot: Yemek yemiyorsanız bile masanızı her zaman silin. Mutfak alanında veya kantinde yemek yiyin. Masanızın üzerinde yemek yemeniz gerekirse, ilk önce silmeyi unutmayın. Ve yiyeceklerinizin herhangi bir yüzeye dokunmadığından emin olun.

Bacak bacak üstüne atmak

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
Bu “zararsız” gibi görünen oturma konumu, dizinizdeki kan basıncını pompalayabilir. Yüksek tansiyon kalp krizi veya kalp yetmezliği riskini artırabilir. Ayrıca kalça eklemlerine baskı yapar ve damarları sıkıştırdığından dolayı kan pıhtısı oluşturabilir ve bacaklarda kan birikimine neden olabilir. Doktorlar, bacak bacak üstüne 10 ila 15 dakika’dan daha fazla atmamanızı öneriyorlar.
Dipnot: Sırtınızı iyi destekleyen bir sandalye alın. Ayaklarınızı yerde tutabilir veya bacaklarınızı 90 ° ‘nin biraz üzerinde eğimli tutmak için özel bir ayaklık kullanabilirsin. Bacak bacak üstüne atmaya devam ederseniz ara sıra kalkın ve her saat başı dolaşmaya çalışın. Sadece küçük bir dolaşım fark yaratacaktır.

Göz damlaları

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
Bu bilgi seni şaşırtabilir, fakat göz damlası intikam almak isteyen insanlar için zehir listesinin en başlarındadır. Göz damlaları, kan damarlarını rahatlatmak veya sıkıştırmak için bilinen bileşikleri içerir. Bu doğrudan gözünüzün kan damarlarına uygulandığında zararsız oldukları anlamına gelir.
Yutulduğunda ise derhal tıbbi yardım alın. Hızlı bir kalp atışına, mide bulantısına ve konvülsiyonlara neden olabilirler.
Dipnot: Çocuklarınızın veya evcil hayvanlarınızın kazayla yutmasını önlemek için göz damlalarınızı evin çevresinde bırakmayın.

Lastik terlikler

Uzak Durmanız Gereken 9 Kötü Ürün
Bazı podiatristlere göre, lastik terlik giymek topuklarınızı boşta bırakır. Topuklar boşta kaldığında, ayak parmaklarınız daha sıkı bir şekilde kavrama eğilimindedir; bu da parmak deformitelerine, nasır problemlerine, mantarlara ve kalluslara neden olur. Bu tarz terlikleri kısa süre giymek istiyorsanız (sahilde veya bahçede) iyi olabilir, fakat diğer türlü uzun süre giymemenizde yarar görüyoruz.
Sizde, aslında zararsız gibi görünen ama oldukça zararlı olan bilgiler biliyorsanız, yorumlarda bizimle bunları paylaşabilirsiniz. Böylece bir sonraki yazımızda herkesle paylaşmış oluruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz