Ana SayfaHastalıklarUyuyamıyorum! 20’lik dişim ağrıyor

Uyuyamıyorum! 20’lik dişim ağrıyor

-

Gece mışıl mışıl bir uykuyu kim hak etmez ki! Ama o da ne sinir bozucu bir ağrı sanki beynimin içinde davullar çalınıyor. Çünkü dişim ağrıyor. Üstelik sanırım 20’lik dişim. Hemen hepimizin başına gelebilecek bir sıkıntı değil mi? Nedir bu 20’lik dişlerden çektiğimiz. Akıl dişi de denilen bu dişler çenenin en arkasında genellikle çene kemiğinde kendilerine yer bulamadıkları için gömülü olarak kalırlar. Ve gerek çıkarken gerekse iltihaplandıklarında korkunç ağrı yaparlar. Eğer dişte çürük, dişeti enfeksiyonu varsa ya da 20’lik dişin komşu dişlere basınç yapmasından dolayı ağrı olabilir. Peki, bu ağrıya ne iyi gelir?

20’lik diş ağrısı nasıl geçer?

Öncelikle belirtelim ki, çok sinir bozucu olan diş ağrısı çeken birinin ilk yapması gereken hekimine gitmektir. Kalp hastalığı bile yaptığı bilinen diş iltihaplanmaları ciddiye alınmalıdır. Ama elbette ki evde de alabileceğiniz bazı önlemler var. İşe dişlerinizi fırçalamakla başlayabilirsiniz. Sonrasında tuzlu suyla yapacağınız bir gargara ağız içi hijyenini sağlayacak ve dişlerinizi rahatlatacaktır. Bunun yanında aktardan alacağınız karanfil yağı çok işinize yarayacaktır. Bu yağı küçük bir pamuğa dökün ve dişinizin üstüne sürün. Yağın içinde bulunan “eugenol” maddesi dişinize lokal bir uyuşturucu etkisi gösterecek ve ağrınız geçecektir. Ancak diş hekimlerinin çoğu 20’lik dişin çekilmesi taraftarıdır. Bunun nedeni 20’lik dişlerin çabuk çürümesi sonucu diğer dişlere ve yumuşak dokuya zarar vermesidir.

20’lik dişlerin çekilmesi

20’lik dişler genellikle gömülü olduklarından çekim cerrahi olmaktadır. Bunun için en ideal yaş 17 dir. Çünkü genç yaşlarda kemik dokusu yetişkinlerde olduğu kadar sert değildir ve kökler tam gelişmemiştir. Bu da hem müdahaleyi kolaylaştırmakta hem de iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Çekimden sonra şişlik olursa buz kompresi yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz