Ana SayfaHastalıklarUyku Sonrası Neden Yorgun Hissediyoruz?

Uyku Sonrası Neden Yorgun Hissediyoruz?

Bazı İnsanlar Neden Diğerlerinden Daha Fazla Uykuya İhtiyaç Duyar?

-

Öğlene kadar yataktan çıkamamanın ardındaki sebepleri yıkmanın zamanı geldi.

Bazı insanlar görünüşe göre yeterince uykusunu alamıyor. Saatlerce uyumalarına rağmen yorgun hissederler. Uzun süren kapalı gözler, lanetten ziyade bir hediye gibi görünüyor, ancak bazı uyarılar var.

Cumartesi sabahı öğlene kadar uyumak bir zevktir. Ancak, düzenli olarak 10 veya daha fazla saat uyuyorsanız, özellikle gün ortasında kestirmeye ihtiyaç duyuyorsanız bu durum ciddi bir şeyin göstergesi olabilir.

Michigan Üniversitesi Uyku Bozuklukları Merkezi Müdürü Ronald Chervin HuffPost’a “Yetişkinlerin çoğunun yedi ila sekiz buçuk saat uykuya ihtiyacı var” dedi. “Ama birisi çok daha fazla uyuyorsa ve hala dinlenmemiş hissediyorsa, bu bir uyku doktorunu görmek için sebep olabilir.”

Uzmanlara göre, bazı kişilerin erteleme düğmesine neden diğerlerinden daha düzenli ve bilinçsiz bastığını ve saatlerin neden bir sorun haline geldiğini araştırdık.

Bilmeniz gerekenler:

# DNA’nız Daha Fazla Uykuya İhtiyaç Duyabilir 

Bazı insanların bu kadar fazla saatlere ihtiyaç duymasının genetik kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bazıları sadece daha fazla uykuya yatkınlık gösteriyor. Genetiklerimiz hakkında bireysel olarak yapabileceğimiz pek bir şey yok. Ama ne kadar uyuduğumuzu kontrol eden, yatma zamanı ve yükselme zamanı gibi diğer faktörlerle ilgili şeyler yapılabilir.

Ergenler genellikle daha uzun uyumaya eğilimlidirler ve uyanma süreleri daha uzundur. Chervin, “Alışkanlıklar bir rol oynasa da normal olarak uykuyu kontrol eden iç sirkadiyenin, saatlerin uzamasıyla ilişkili olduğuna inanılıyor” dedi. Bu yüzden geç yatmalarınız, uyku zamanı için hazır hissedip hissetmediğiniz zamanlar nedensiz değil.

# Uyku Bozukluğunun Belirtisi Olabilir

Birden fazla uyku bozukluğundan muzdarip olabilirsiniz, bunlardan bazıları güne geç başlamanıza neden ​​olur. Bunlardan biri, takma adı verilen uyuşukluğun yan etkisi olan “hipersomnia” ya da “uyku sarhoşluğu” dır.

“Hipersomnia olan bir kişi yataktan kalkamaz ve 10 saat asla yeterli değildir.  “İki ya da üç saatlik uykuyla hala uyumaya ihtiyaç duyuyorlar ”dedi. Stanford Üniversitesi’nde uyku tıbbında uzman bir nörolog ve psikiyatrist olan Emmanuel H. During. “Her yaşta gelişebilir ve nedenini tam olarak anlayamıyoruz.” Kleine-Levin sendromu veya “uyuyan güzellik sendromu” olarak adlandırılan nadir bir nörolojik bozukluk da aşırı uyku ihtiyacına neden olabilir.

Chervin, “15 veya 20 saat boyunca hatta günler, haftalar boyunca yatakta yatabilirler ve sadece banyoyu kullanıp yemek yiyebilirler” dedi. Ancak, bunun örneklerinin dünyada sadece 200 vaka ile oldukça nadir olduğunu kaydetti.

uykusuzluk

# Ruh Sağlığınız Suçlu Olabilir 

“Uzun uyku, depresyonun kendini göstermesinin bir yoludur. During, “Kişi daha fazla uyuyabilir ve gün boyu uykulu hissedebilir, düzenli olarak 10 veya 11 saat dinlenebilir.” dedi. Araştırmalar, sıklıkla uykusuzluk ve hipersomnia vakaları ile ilişkili olan depresyon ve uyku bozuklukları arasında bir bağlantı olabileceğini söylüyor. Koşulları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar da genel bir güçlük ve daha uzun bir uyku ile sonuçlanabilir. Bir ilacın suçlu olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktora danışmak en iyisidir.

# Altta Yatan Tıbbi Bir Sebep Olabilir 

Travmatik beyin yaralanmaları, uzun uyku örüntüleri ile sonuçlanabilir. Bir araştırma son zamanlarda travmatik beyin yaralanmaları geçiren kişilerin genellikle, sağlıklı gönüllülerden çok daha fazla uyuduğunu bulmuştur. Uyku da, travma kurbanlarının iyileşmesi ile yakından bağlantılıdır; araştırmalar, beyin fonksiyonunun yeterli uyku ile iyileştiğini göstermektedir.

# Çok Uykusuz Kalmak 

Bir iki gece uykusuzluğa eğilimliyseniz, en yakın fırsatı bulduğunuzda daha uzun süre uyumanız yaygın bir davranıştır. Neyse ki bu durum doğal bir model olmadığı sürece, daha derin bir şeyin bir göstergesi olmaktan ziyade alışkanlığın bir sonucudur. Bununla birlikte, uyku borcunu tek tük uykulardan veya daha uzun süreli uykudan telafi etmek, her zaman istenen etkiyi yaratmaz.

“İnsanlar, uykuyu bir fon olarak görmeye eğilimlidirler, bu yüzden bir gece daha az uyumaya çalışın ve daha sonra uzun bir erteleme ile telafi edebileceklerinizi düşünün, dedi Chervin. “Ama her zaman kaçırdığınız saatleri telafi edemeyeceksiniz.” diye de ekledi.

Tavsiye: Yeterli uyumaya rağmen sürekli yorgun hissediyorsanız, doktorunuzla görüşün. 

Fazla uyumak her zaman zararlı olmayabilir. Bazen güne daha dinç kalkmak için ihtiyacınız varsa daha fazla uyuyabilirsiniz. Sonuçta, hayatınızın üçte birini uykuda geçiriyorsunuz. Birkaç saat daha?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz