Ana SayfaPsikolojiUyku Problemlerinin İnsan Psikolojisine Etkileri

Uyku Problemlerinin İnsan Psikolojisine Etkileri

-

Uyku, sağlık ve psikoloji için, yerine herhangi bir şey koyamayacağınız bir olgudur. Uykunun insana katkısı ve gerekliliği asla yok sayılamaz. Uykuyla ilgili pek çok araştırma yapılmış, bu araştırmaların sonucunda, her insanın belli miktarda gece uykusuna ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştır.

Uyku, insan bedeninin biyolojik döngüsünün tamamlanabilmesi ve hormonların tam olarak salgılanabilmesi için gereklidir. Yalnızca bunlar için değil, organların ve kas dokularının kendilerini yenilemesi için uykuya ihtiyaç vardır.

Uykunun beden sağlığına katkıları ve gerekliliği kadar, insan psikoloji üzerinde de etkileri bulunuyor. Bu etkilerin en başında sayılabilecek, uykunun doğru alınması halinde, depresyon, yorgunluk, sinir gibi semptomları engellediği görülmüştür. Temelde, hormonların insan vücuduna katkı sağlayabilmesi için uyku gerektiğini hesaba katarsak, uyku aslında beden sağlığının korunması için en önemli gerekliliktir.

Doğru uyku depresyon ihtimalini düşürür

Yapılan araştırmalarda, düzenli ve doğru şekilde gece uykusu alan insanların, depresyon ve benzeri hastalıklara yakalanma olasılığının, diğer insanlara kıyasla, daha az olduğu gözlemlenmiştir. Bunun temel sebebi olarak, uyku sırasında salgılanan hormonların, beynin düzgün şekilde çalışabilmesi için gerekli olması belirtiliyor.

İnsanın sorunsuz ve mutlu bir hayat sürebilmesi için gerekli hormonlar, gece uykusu sırasında salgılanır. Örneğin melatonin ve serotonin hormonları direk olarak insan mutluluğu ve depresyon ile bağlantılıdır. Bu hormonların az olması durumunda, hiçbir şeyden keyif alamama, mutsuzluk, sinirlilik durumları ortaya çıkarak, depresyon hastalığına temel atar.

Bir diğer araştırmada, hormon salgılarından bağımsız olarak, insanların uyumadığı ve uyuduğu günlerde sorulan sorulara tepkileri ölçüldü. Bu araştırmada, uykusunu düzgün şekilde almış insanların, sorulara daha pozitif cevaplar verdikleri farkedildi.

Uykunuzu almanız günlük hayat stresini azaltacaktır

Herkesin fark edebileceği gibi, sabahları uykunuzu alarak uyandığınızda mutlu uyanırsınız. Bu durum, uykunuzu almadığınız günlerde, yerini stres, sinirlilik hali, mutsuzluk ve depresif bir havaya bırakır.

Gününüzün daha az stresli geçmesi, uykunuzu düzgün şekilde alıp almamanıza bağlı. Stresin de pek çok hastalığa neden olduğunu ve tetiklediğini hatırlarsanız, uykunun önemini daha net anlayabilirsiniz.

Sağlam bir psikolojinin temelleri düzenli uykuya bağlı

Uyku Problemlerinin İnsan Psikolojisine EtkileriStres ve diğer unsurlar dışında, beyin fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi için yeteri kadar uykuya ihtiyacı vardır. Uykusuz kalan zihniniz, kendini toparlayabilecek süreyi bulamaz. Bunun sonucunda çok farklı psikolojik sorunların tetiklenmesi olası.

Uykuyu her zaman bir ihtiyaç olarak kabul etmeniz, gelecekte oluşabilecek psikolojik sorunların da önüne geçmek için faydanıza. Her ne kadar zaman zaman uykusuz kalmak zorunda olsak da, bu durumun çok sık tekrar etmemesine dikkat etmelisiniz.

Uyku problemleri mutlaka tedavi edilmeli

Uyku ve uykuya bağlı konuların tedavi edilmesi gereken hastalıklar olduğunu kabullenmek zor. Ancak, uykunun psikolojinize etkileri bile tedavi edilmesi gerektiğine dair en somut kanıt.

Uykunun beden sağlığınız için de gerekli olduğunu unutmayın. Hormon dengesizlikler ve daha pek çok problemi düzenli uyku çözebilir. Neredeyse her hastalığın tedavisinde, doktorlar uykunun düzene sokulmasını tavsiye ediyor. Uyku, vücudun iyileşmesini ve yenilenmesini sağlıyor, bu sayede tedavilere desteklik kazanıyor.

Pek çok insan uyku sorunlarına yeteri kadar dikkat etmemekte. Daha önceden nedenini anlamadığınız sorunların sebebi, aslında uyku düzeninizin bozuk olması olabilir.

Daha konforlu, stressiz ve hastalıklara karşı daha güvenli bir hayat yaşamak istiyorsanız, kesinlikle uykunuzu düzene sokmalısınız. Eğer gerekiyorsa, uyku sorunları ile ilgili bir profesyonele danışmanızı tavsiye edilmekte. Tüm bu semptomlar kişiden kişiye göre değişebilse de, kesin olan tek bir şey var; mutlaka uyumalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz