Ana SayfaHastalıklarUyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?

-

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için uyku en önemli faktörlerden birisidir. Uyku bozukluğu günümüzde yetişkinlerde çokça rastlanan bir sorun haline gelmişken buna neden olan birçok neden bulunmaktadır. Son günlerde uyku apnesi bu sorunlar arasında en çok rastlanan sorun haline geldi. Horlama ve uykuda solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi ölüme yol açabilen ve çok sinsi bir hastalıktır. Aynı zamanda insan sağlığı açısından da çok büyük riskler taşır.

Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

Uyku apnesinin asıl nedeni, boğazdaki kasların gevşeyerek havanın geçeceği alanı önlemesidir. Uyku apnesi çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Solunum yolunda meydana gelen daralma, solunum yolunun yıpranmasına neden olur ve bunun sonucunda uyku apnesi sorunu ortaya çıkar. Yapısal olarak büyük geniz etine sahip olan insanlarda uyku apnesine daha sık rastlanırken fazla kilolar da bu hastalık için büyük risk teşkil eder.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Bu sorunu yaşayan insanlardaki en belirgin özellik çok şiddetli şekilde horlamadır. Bununla beraber uyku sırasında nefes darlığı ve elleri hareket ettirip çırpınarak uykudan uyanmak hastalığın belirtileri arasındadır.

Uyku apnesi sendromu olan hastalarda sabah baş ağrısıyla uyanma görülür. Sabahları yorgun şekilde uyanan hastalarda gün içerisinde sürekli bir uyuklama isteği olur.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Dikkatini toplamakta güçlük çeken hastaların sosyal hayatları da bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Bazen iş ortamında başarısızlıklarla sonuçlanan bu dikkat eksikliği kişinin her türlü sosyal hayatında kötü etkiler bırakır.

Kalp sorunlarına ve hipertansiyona da neden olan uyku apnesi, kişilerde gastrit ve reflü gibi mide sorunlarının oluşmasına da neden olabilir.

Bu hastalığa yakalanan insanın yaşam kalitesi de büyük oranda bozulur. Devamlı uyku halinde olan kişi direksiyon başında bile uyuyakalarak ölümle sonuçlanan kazalara yol açabilir.

Uyku Apnesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uyku apnesi hastalığına hafif ve orta seviyede yakalanmış kişilerin cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi mümkündür. Hastalığın daha ileri seviyelerinde hastaya hava maskesi tedavisi uygulanır.

Tedavi sürecindeki hastaya ise öncelikle kilo vermesi önerilir. Bunun yanında sigara, alkol kullanmamak ve spor yapmak hastalığın tedavisinde büyük önem taşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz