Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?

-

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için uyku en önemli faktörlerden birisidir. Uyku bozukluğu günümüzde yetişkinlerde çokça rastlanan bir sorun haline gelmişken buna neden olan birçok neden bulunmaktadır. Son günlerde uyku apnesi bu sorunlar arasında en çok rastlanan sorun haline geldi. Horlama ve uykuda solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi ölüme yol açabilen ve çok sinsi bir hastalıktır. Aynı zamanda insan sağlığı açısından da çok büyük riskler taşır.

Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

Uyku apnesinin asıl nedeni, boğazdaki kasların gevşeyerek havanın geçeceği alanı önlemesidir. Uyku apnesi çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Solunum yolunda meydana gelen daralma, solunum yolunun yıpranmasına neden olur ve bunun sonucunda uyku apnesi sorunu ortaya çıkar. Yapısal olarak büyük geniz etine sahip olan insanlarda uyku apnesine daha sık rastlanırken fazla kilolar da bu hastalık için büyük risk teşkil eder.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Bu sorunu yaşayan insanlardaki en belirgin özellik çok şiddetli şekilde horlamadır. Bununla beraber uyku sırasında nefes darlığı ve elleri hareket ettirip çırpınarak uykudan uyanmak hastalığın belirtileri arasındadır.

Uyku apnesi sendromu olan hastalarda sabah baş ağrısıyla uyanma görülür. Sabahları yorgun şekilde uyanan hastalarda gün içerisinde sürekli bir uyuklama isteği olur.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Dikkatini toplamakta güçlük çeken hastaların sosyal hayatları da bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Bazen iş ortamında başarısızlıklarla sonuçlanan bu dikkat eksikliği kişinin her türlü sosyal hayatında kötü etkiler bırakır.

Kalp sorunlarına ve hipertansiyona da neden olan uyku apnesi, kişilerde gastrit ve reflü gibi mide sorunlarının oluşmasına da neden olabilir.

Bu hastalığa yakalanan insanın yaşam kalitesi de büyük oranda bozulur. Devamlı uyku halinde olan kişi direksiyon başında bile uyuyakalarak ölümle sonuçlanan kazalara yol açabilir.

Uyku Apnesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uyku apnesi hastalığına hafif ve orta seviyede yakalanmış kişilerin cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi mümkündür. Hastalığın daha ileri seviyelerinde hastaya hava maskesi tedavisi uygulanır.

Tedavi sürecindeki hastaya ise öncelikle kilo vermesi önerilir. Bunun yanında sigara, alkol kullanmamak ve spor yapmak hastalığın tedavisinde büyük önem taşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...