Ana SayfaHastalıklarÜriner Sistem Enfeksiyonu Nedir?

Üriner Sistem Enfeksiyonu Nedir?

-

“İdrar yolu enfeksiyonu” veya onun kısaltması olan İYE’yi duyduğunuzda, idrar sık ​​sık dürtü ve yanık bir his gibi bir mesane enfeksiyonunu ve onun eşlik eden semptomlarını düşünürsünüz.

Aslında, üriner sistemin herhangi bir bölümünde idrar yapımı yapılan böbreklerde başlayan bir enfeksiyon olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu genelde cildinizden, vajinadan veya rektumdan üretranıza giren ve yukarı doğru ilerleyen bakterilerden kaynaklanır. Birçok yaygın ĐYE türleri vardır:

Sistit veya mesane enfeksiyonu

Çoğu zaman, bakteriler mesanenizde durur ve orada yer alır, iltihaplanmaya ve bir mesane enfeksiyonunun tanıdık semptomlarını tetiklemeye neden olur. Sistit, 20 ila 50 yaş arasındaki cinsel yönden aktif kadınlar arasında oldukça yaygındır.

Böbrek enfeksiyonu

Bakteriler bir veya iki böbreği enfekte etmek için üreterler vasıtasıyla mesaneden de dolaşabilirler. Böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit olarak da adlandırılır) gebeliğin en yaygın tıbbi komplikasyonudur. Enfeksiyon kan dolaşıma yayılabilir ve sizin için hayati tehlike oluşturabilir.

Böbrek enfeksiyonu da bebeğiniz için ciddi sonuçlar doğurabilir. Preterm doğum riski artar ve düşük doğum ağırlıklı bir bebeğiniz olur ve fetal veya yeni doğan ölüm riski ile ilişkilendirilmiştir.

Asemptomatik bakteriüri. İdrar yolunuzda bakterilerin olması mümkündür ve semptomları yoktur. Buna asemptomatik bakteriüri adı verilir.

Hamile değilseniz, bu durum genelde sorunlara neden olmaz ve genellikle kendi başına temizlenir.

Bununla birlikte, gebelik sırasında, tedavi edilmeden bırakılan asemptomatik bakteriüri, böbrek enfeksiyonu alma riskinizi önemli ölçüde artırır ve preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilendirilir. İdrarınızın gebelik sırasında rutin olarak test edilmesinin bir nedeni de budur.

Hamilelik idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini artırıyor mu?

hamilelikte bobrek enfeksiyonuHamileliğin sistit riskini arttırdığı açık değildir ve gebeliğin asemptomatik bakterüriye sahip olma olasılığı daha fazla olmadığını gösteren oldukça fazla araştırma bulunmaktadır. Bununla birlikte, gebelik böbrek hastalığına yakalanma riskini arttırır.

İşte nedenleri;

Yüksek progesteron hormonu seviyeleri üreterlerin (böbrekler ve mesane arasındaki tüpler) kas tonusunu düşürür ve böylece idrar akışını genişletir ve yavaşlatır. Artı, rahim büyüdükçe üreterleri sıkıştırabilir, bu da idrarın onlardan her zamankinden daha hızlı ve serbestçe akmasını zorlaştırır.

Bu değişikliklerin sonuçları idrarın idrar yolunuzdan geçmesinin, bakterilere çarpmanın ve dışarı atılmadan önce tutmanın daha fazla zaman verdiği ve bakterilerin böbreklerinize kadar daha kolay geçmesi ve daha uzun sürmesidir. Dahası, hamilelik süresince idrarınız daha az asidik hale gelir ve her ikisi de bakteri gelişme potansiyelini artıran glikoz içerir.

Mesane enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Mesane enfeksiyonu belirtileri (sistit) kadından kadına farklılık gösterir. Sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:

  • Ağrı, rahatsızlık ya da idrar yaparken yanma
  • Pelvik rahatsızlık veya daha düşük karın ağrısı
  • Mesanede çok az idrar olduğunda bile işemek için sıklıkla kontrol edilemeyen bir dürtü

Böbrek enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Olası bir böbrek hastalığına işaret eden herhangi bir bulgunuz varsa derhal tıbbi yardım almanız gerekir. Belirtiler çoğunlukla ani bir şekilde ortaya çıkar ve genellikle şunları içerir:

  • Yüksek ateş
  • Sırt üstü veya yanınızdaki kaburgaların altında, bir veya iki tarafta ve muhtemelen karnınızdaki acılar
  • Mide bulantısı ve kusma

Ayrıca idrarda kan veya sükûnet görebilirsiniz ve bazı sistit belirtileri de olabilir.Hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu geçirirsem belirtilerim olmazsa ne olacak?

Asemptomatik bakteriüri preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilidir. Bakteriüri tedavi edilmezse, böbrek hastalığına yakalanma şansınız %40 gibi yüksek olabilir.

Tedaviden sonra enfeksiyonun ortadan kalktığından emin olmak için tekrar test edileceksiniz. (Eğer değilse, farklı bir antibiyotik kullanarak geri çekileceksiniz.) İdrar kültürleri, hamilelik boyunca düzenli aralıklarla yapılmalı ve başka bir enfeksiyonunuz olmadığından emin olunmalıdır. Bakteriüri tekrarlanırsa, yine muamele görürsünüz ve gebeliğinizin geri kalanı için tekrar tekrar rekürrensi önlemek için sürekli olarak düşük dozda antibiyotik önerilir.

Böbrek enfeksiyonunun tedavisi nedir?

bobrek enfeksiyonu tedavisiHamilelik sırasında böbrek enfeksiyonu gelişirse, hastaneye yatırılacak ve damar içi sıvı ve antibiyotik tedavisine başlayacaksınız, siz ve bebeğiniz dikkatli bir şekilde izlenecek. Doktorunuz ise sıcaklık, tansiyon, nabız, nefes alma ve idrar yapma beceriniz de dahil olmak üzere çeşitli konuları değerlendiriyor olacak.

Öte yandan ağır bir vakanız varsa, daha ileri tedavi ve izlem için hastanede kalmanız gerekecek ve sıcaklığınızın normale dönmesinden 24 ila 48 saat sonra taburcu edileceksiniz.

Tedavinizi tamamladıktan sonra, başka bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için gebeliğinizin geri kalanı için düşük doz antibiyotik rejimine tabi tutulursunuz. Günlük baskılayıcı tedavi olmadan başka bir böbrek hastalığına yakalanma riskiniz çok yüksektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz