Ana SayfaHamilelikÜçüz Gebelik

Üçüz Gebelik

-

Nadiren de olsa, kadınların üç bebekle doğal olarak gebe kalmaları tamamen mümkündür. Bununla birlikte, doğurganlık yardımı, üçüze sahip olma konusunda en güçlü faktördür. Şu anki tahmin, ülkemizde her yıl 80-90 sayılarında üçüz bebek doğumu olmaktadır.

Üçüzler monozigot olabilir; yani bir döllenen yumurta üç aynı embriyoya bölünürler ya da dizigot olurlar, aynı zamanda ayrı yumurtadan oluşurlar.

Üçüzler, aynı (veya monozigotik) ikizler kümesi oluştuğunda da ortaya çıkabilir artı olarak daha sonra başka bir sperm tarafından döllenen başka bir yumurta salınır.

Kadınlar yaşlandıkça yumurtalık üretimi de zirveye ulaşma eğilimi gösterir; Menopoz dönemlerinden önce genellikle doğurganlıkta bir artış vardır. Belki de, kısırlaştırılmadan önce bir veya iki bebeğe sahip olma şansını en üst düzeye çıkarmanın yolu budur.

Beynin hormon düzeylerini nasıl etkilediği ve bazı kadınlarda hormonal dengesizliğin daha yaygın hale geldiği üzerine teoriler de vardır. Bu, yumurtalık stimülasyonunu ve her ay kaç yumurtanın olgunlaşmaya destek olduğunu etkiler.

Üçüz gebeliği düşünmek

30 yaşını geçmiş kadınların, genç kadınlardan çok daha fazla cesaret sahibi olma şansı daha yüksektir. Bu nedenle, 30 yaşını aşmış kadınların üçüz gebelik şansını etkileyen faktörler aşağıda sıralanmıştır;

 • Süt, meşrubat ve süt gıdalarıyla dolu bir diyet
 • Fertilite yardımı almayı düşünün. Üçüzlerin yaklaşık% 85’i doğurganlık yardımı ile düşünülür.
 • Daha önce doğurganlık yardımı almış olan kadınların ard arda gebelikleri olan üçüzle doğal olarak gebe kalma şansı daha yüksektir.
 • Daha önce bebek sahibi olan kadınlarda daha sık rastlanır.
 • Birden çok doğum öyküsü
 • Şans

Üçüz gebelik elde etme şansım nedir?

Günümüzde ülkemizde, üçüz gebelik ihtimali her 9000 doğumda yaklaşık 1’dir. Doğurganlık yardımı ile bu olasılık her 40’da yaklaşık 1’e yükselir. Şimdiye kadar üçüze gebe kalmanın en olası yolu yumurtlamayı artıran ilaç verme ve / veya doğurganlık yardımı sağlamaktır.

Hiper ovulasyonun gerçekleştiği bir aileden geliyorsanız, ör. yumurtalıklar her ay birden fazla yumurta bıraktığında, üçüzler de dahil olmak üzere katlar ile daha fazla düşünmeye başlarsınız.

En verimli olduğun zaman çok fazla cinsel ilişki yapmak dışında, şansınızı artırmak için bilinçli olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.  Genel olarak, bu, bir bebekle bile gebe kalma şansınızı artıracaktır.

Bu teoriyi destekleyen hiçbir bilimsel delil yoktur. Döllenmiş bir yumurtanın bölünmesinin rasgele meydana geldiği görülüyor. Fakat ikisi arasında çok fazla fark olduğuna kuşku yoktur.

Üçüzlerim erken doğar mı?

Üçüzlerin çoğunluğu bugüne kadar erken bir dönemde doğmamıştır. Bu, tam doğum tarihine gelmediği ve 38-42 haftalık bebeklerin normal gebelik süresinden önce gelmesi anlamına gelir.

Çoğu üçüz 32 ve 34 haftalık gebelikler arasında doğar ve sezaryen doğumlar sık görülür. Daha küçük hastaneler, üçüz gebe olan anneleri daha büyük, metropol veya üçüncü basamak hastanelere sevk etme eğilimindedir. Bunun nedeni hem obstetrik hem prematüre bebek bakımı için uzman personelin ve kaynakların bulunmasıdır.

Üçüz bebekte başarılı sonuçlar alındığında ortak ana reaksiyonlar

Çoğu ebeveyn, bir ultrason yapıldığında üçüz beklediklerini ve ekranda üç küçük embriyo göründüğünü öğrenirler. Gebelik öncesi belirtilerin çoğalması ve doğurganlık ilaçlarının veya yardımların kullanılması veya alternatif olarak bir aile öyküsü birden fazla doğum ihtimalini arttırabilir.

Üçüz gebeliğin komplikasyonlar

Üçüz gebeliğin ana komplikasyonlarına aşağıda yer verilmektedir;

 • Genellikle daha fazla gebelik komplikasyonları ve riski
 • Erken doğum
 • Gecikmiş fetal büyüme
 • Anne Preklampsisi
 • Gestasyonel diyabet
 • Anemi

Bebekler için artan riskler, serebral palsi olasılığının artması, solunum ve beslenme güçlükleri gibi prematüre komplikasyonları, normal sıcaklık ve kan şekeri seviyelerinin korunması ile ilgili sorunlar içerir.

Üçüze sahip olmak

Üçüze sahip olma ile ilgili duygusal süreçlerin yanı sıra, dikkate alınması gereken çok sayıda mali ve pratik faktörlerin olduğunu söylemeye gerek yok.

Evinizin boyutu, bebeklerin nerede uyuduğu ve üç baset / bebek karyolası gibi faktörler ön planda yer almaktadır. Bunların haricinde, üçüz gebeğe sahip olmanın farklı boyutları da maddeler halinde açıklanmıştır;

 • Aracınız – standart bir aile aracına üç araba koltuğunun takılması zor olabilir.
 • Üç bebeğe uyacak bir arabalık veya bebek arabası
 • Giysi, yatak çarşafları, bezler, değişen alanlar ve beslenme gereksinimleri
 • Hamileliğinizin başlarında biraz araştırma yapın ve bebeğinizi nasıl besleyeceğinize ve neyin sizin için ne işe yarayacağına karar verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz