Home Kitap Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

0
Uçurtma Avcısı- Khaled Hosseini

Hani film tadında eserler vardır, okurken izlersiniz aynı zamanda. İşte Uçurtma Avcısı tam da bu tarzda bir eser. Bir gözünüzle satırları okurken diğeri ile olayları hayalinizde canlandırırsınız. Çok satanlar listelerinin gözde kitaplarından Uçurtma Avcısı’nı, biraz yakından inceleyelim istedik. Üstüne bu kadar konuşulan, bu kadar alıntılar yapılan bir eser nasıldır, bir de biz bakalım dedik.

Uçurtma Avcısı Khaled Hosseli’nin ünlü olmasını sağlayan romanıdır. Kitapta arkadaşlık, ihanet ve sadakat duygusunun bedelinden söz eden yazar; babalar ve oğullar hakkında çıkarımlarda bulunur. Afgan yazar Khaled Hosseini, romanını babaların oğullarına etkileri üzerine kurar. Bu doğrultuda fedakarlık, sevgi ve yalanlar arasında mekik dokuyan yazar, olağan üstlü bir dostluğu okuyucusuna anlatır. Roman esasında tarihi olayların perde arkasını da yansıtmaktadır. Zengin bir güzelliğe ve derin bir kültüre sahip olan toprakların nasıl yok edildiğini aşama aşama anlatan eser, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgalini anlatır.

Uçurtma Avcısı esasında olağanüstü bir dostluk öyküsüdür. Bir insanın diğer insanları ne kadar sevebileceğini anlatan eser, su gibi akıp giden bir öykü tadındadır. İşgal sırasında yaşanan insanlık dramını mükemmel bir şekilde yazıya aktaran eser, işgal olayına iki çocuğun gözüyle bakmaktadır.

Uçurtma Avcısı kitabının konusu

Eserde Emir ve Hasan adında iki çocuk vardır. Bu iki çocuk birlikte büyümüş ve oldukça iyi iki arkadaş olmuştur. Aynı zamanda süt kardeş olan bu iki çocuk, mükemmel bir arkadaşlık kurmuşlardır. Emir, nüfuzlu bir babanın çocuğudur. Hasan’ın babası ise bir hizmetlidir, hem de Emir’in babasının hizmetlisi. Arkadaşlıkları mükemmel gittiği sırada Hasan ve Emir başlarını bir belaya sokarlar. Hasan arkadaşı Emir’i kurtarmak için kendisini öne sürer. Emir ise hemen oradan uzaklaşır. Bu olay sonrasında Hasan ömrü boyunca unutmakta zorlanacağı bir şiddete maruz kalır.  Emir bu şiddeti sessiz bir şekilde seyreder.

Emir ile Hasan’ın arkadaşlıkları üzerinden sevgi, fedakarlık ve dostluk gibi duyguların harmanlandığı eserde, Emir’in duyduğu utanç sonrasında Hasan’a bir iftira atmasından da söz edilir. Emir’in iftira atmasındaki asıl sebep, Hasan’dan çok utanmasıdır. Bu olay sonrasında Hasan babasıyla birlikte Emir’in yaşadığı bölgeden uzaklaşır. Ancak pişmanlık duygusu Emir’i hayatı boyunca bırakmayacaktır. Çok sonraları Amerika’ya yerleşse bile içindeki suçluluk hissi hep devam edecektir. Bir gün Emir’e gelen bir telefonla olayların seyri değişir. Telefondaki ses Hasan’ın başının belada olduğunu söyler… Roman art arda gelen duygu yoğunlaşmasıyla akıp gider.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version