Ana SayfaModaUçuğa İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uçuğa İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

-

Herpes Simplex Virus Type 1 yani kısaca Türk halk dilinde uçuk olarak bilinen virüs. Bu virüs insandan insana temas yoluyla geçer, sinir hücrelerine yerleşir ve zaman zaman uçuk şeklinde vücudumuzda bulunduğunu bize hatırlatır. Bu virüs bir kere vücuda alınınca hayat boyunca vücutta kalıyor. Ateş, enfeksiyonlar, stres, güneş yanıkları, alerjiler vücutta baş gösterdiği zaman genellikle uçuklar ortaya çıkıyor.   Uçuk genellikle dudak ve dudak çevresinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinir fakat uçuk yalnız dudak, dudak çevresi değil gözlerde, ellerde ve genital bölgede de oluşabilir. Uçuğun gözlenen beş evresi bulunmaktadır; karıncalanma ve kaşınma, kabarma, boşalma, kuruma ve iyileşme. Uçuğun topladığı suyun boşaldığı evrede yani kabartıların geçmeye başlamasıyla uçuk virüsleri etrafa saçılmaya başlar. Uçuğun en bulaşıcı olduğu zaman bu evredir. Ayrıca, uçuğu makyaj ile kapatmak çok sakıncalıdır. Eğer uçuk virüsünü vücudunuzda taşımıyorsanız yani erişkin bir bireyseniz ve hala uçuk çıkarmadıysanız, uçuklu cilde makyaj yapılmış fırça, ruj gibi makyaj eşyalarını uçuklu kişilerle paylaşmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Eğer uçuk sizin vücudunuzda kronik bir rahatsızlığa dönüştüyse, sürekli su toplayan kabartılar ile baş etmeye çalışıyorsanız, uçuğa iyi gelen doğal tedavi yöntemlerine bir göz atmalısınız.

Öncelikle, uçuk çıkardığınız zamanlarda uçuğa iyi gelen doğal tedavi sizin beslenme şekliniz olacaktır. Uçuklu zamanlarda ‘agrinin’ aminoasidi içeren besinlerden uzak durmalısınız. Bu besinlere örnek olarak çikolata, yer fıstığı, badem ve kuru meyveler verilebilir. Böyle zamanlarda daha çok ‘lisin’ aminoasidi içeren süt, et, balık gibi besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Siyah Çay Uçuğa İyi Geliyor

Bir diğer uçuğa iyi gelen doğal tedavi yöntemi ise siyah çaydır. Uçuklu bölgeye ılık siyah çay poşetini koyup biraz bekletmeniz ağrıyı ve kabarıklığı azaltacaktır.

Uçuğa iyi gelen doğal tedavi şekilleri arasında en etkilisi sarımsak olarak bilinir. Şimdiye kadar en az bir kez halk içinde sarımsak besini için ‘doğal antibiyotik’ denildiğini duymuşsunuzdur. İçerisindeki ‘allisin’ adı verilen bir madde sayesinde, enfeksiyonları geçiren bir etki yaratır. Evde hazırlayabileceğiniz bir sarımsak kürü sayesinde, eczaneye gitmeden uçuğunuzla başa çıkabilirsiniz. Öncelikle bir diş sarımsağı soyun. Daha sonra ister havanda döverek ister ince ince doğrayarak macun kıvamına getirin. Macun kıvamındaki bu sarımsak kürünü uçuklu bölgeye yerleştirin ve on dakika bekletin. Bu işlemi ihtiyacınıza göre günde birkaç defa tekrarlayın. Daha sonra su ile yıkayın ve havlu ile kurutmaktan kaçının. Bunun yerine kağıt havlu ya da peçete kullanmak daha yararlı olacaktır.

Uçuğa iyi gelen doğal tedavi şekilleri ise bal ve sirke, limon, karbonat, domates suyu, aloe vera ve nane yağıdır. Bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limonu karıştırıp kulak çubuğu ile uçuklu bölgeye uygulayabilirsiniz. Diğer yöntemleri de aynı şekilde kulak çubuğu ile azar azar ihtiyaca göre günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz