Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Moda Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu

-

Uçmak, varış noktanıza ulaşmak için en hızlı ve en rahat yollardan biridir. Her bindiğimizde düzgün koltuklar ve güler yüzlü bir kabin ekibi görüyoruz. Ancak bu mükemmel ortamda, ciddi hastalıklara neden olabilecek mikroplar ve bakteriler var ve başka herhangi bir yere oranla gerçekten daha yüksek bir hastalık şansınız olabilir.
Necibe.com olarak biz de, bir uçakta sağlıklı kalmanın yollarını ve mükemmel bir şekilde varış noktanıza nasıl ulaşabileceğiniz konusunda uzman ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Peki ya bunlardan hangisi zaten yapıyordunuz? Hadi bir göz atalım!

Kısa süre önce kırılmış bir yeriniz varsa uçmaktan vazgeçseniz iyi olur.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu

Normalde, uçaklar havanın daha ince ve pürüzsüz olması nedeniyle 35.000 feet’de uçar, ancak hava basıncı zemin seviyesinden çok daha düşüktür. Kabin basıncı altında eklemleriniz genişleyebilir ve dolaşımı keseceği için kalıcı hasar meydana gelebilir.
Dipnot: Uçmanız gerekiyorsa, doktorunuzdan hasta odalarından bir tanesinde ekstra yer açmasını isteyin. Muhtemelen orada biraz zaman geçireceksiniz.

Yastık ve battaniyedeki bakterilerden uzak durun.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Yastıklar ve battaniyeler bir çok kez kullanılır, bu nedenle bakteriler ve mikroplar birikir. Aynı şey paketlenmiş olanlar için de geçerlidir. Geçmişte, hava yollarının temizleme yapmadan battaniyeleri ve yastıkları yeniden paketlediğini veya her 5 ila 30 günde bir temizlediklerini iddia ediyorlardı. Yeni yıkanmış battaniyeler dahi, günün ilk uçuşu için yola koyulur ve günün sonlarına doğru yolculuk yapanları tehlikeye atar.
Dipnot: Kendi battaniyenizi veya yastığınızı getirin. Yıkanabilecek olanları tercih etmek mikropları da yok edebilir.

Ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmayın.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Vücudunuza girmek için bekleyen mikroorganizmalar tarafından kolayca erişilebilen bölgelere (ağız, göz, burun) dokunmaktan kaçının. Ellerinizi yıkamak bile bir uçakta çevrili olan mikrop sayısını azaltmanıza yardım etmez.
Dipnot: Bu alışkanlığı edinmekte zorluk yaşıyorsanız, Alkol bazlı bir el dezenfakte edici bulundurduğunuzdan emin olun.

Kol dayamaları veya tepsiler yoluyla gribe yakalanma şansınızı azaltın.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Uçağın her 30 günde bir temizlenip silinmesi gerekiyor, yani yeni temizlenmiş bir uçağa binip binmediğinizi asla bilemeyeceksiniz demektir. Önceki yolcu grip ise, bunu da alma şansınız yüksek olur. Anonim olarak, bazı kabin ekibi, yolcuların tepsi masalarını kullanarak bebeklerin altını değiştirdiklerini veya tırnaklarını kestiklerini gördüklerini iddia ettiler.
Dipnot: Çantanızda antibakteriyel ıslak mendil bulunduğundan emin olun. Tepsinizi, kol dayamalarınızı ve diğer sert yüzeyleri (bitirdikten sonra elleriniz dahil) silin.

Jet lag ve mesane tahrişini önlemek için kahve ve alkolden uzak durun.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Bir uçuştan 12 saat önce ve uçuş sırasında alkol ve kahve içmekten kaçının. Bu içecekler, iniş yaptığınızda jet lagınızı daha da kötüleştirebilir. Dehidrasyona neden olurlar ve uçaktaki havanın kendisi kuru olduğu göz önüne alındığında, çifte basınç yaratabilir. Kahve aynı zamanda mesanenizi tahriş edebilir ve uçuş sırasında sizi rahatsız edebilir.
Dipnot: Sağlıklı bir halde kalmak için kafeinsiz çay (papatya veya nane gibi bitki çayları), meyve suyu veya sadece su için ve yolculuğunuza bu şekilde devam edin.

Sinüs enfeksiyonlarını önlemek için bol bol su tüketin.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Hava, uçakta herhangi bir normal kapalı alanda olduğundan % 55 daha kuru olabilir. Koruyucu zarlarınız ve sinüsleriniz akut olarak kurumuş olabilir. Bu, bir sinüs enfeksiyonu geliştirmeye veya soğuk algınlığına yakalanma konusunda daha savunmasız olmana neden olabilir.
Dipnot: Uçuştan önce ve uçuş sırasında su için. Dehidrasyonla sonuçlanıp sindiriminizin daha uzun sürmesini sağlayacak yağ ve tuz içeren gıdalardan kaçının (kimsenin şişmesine ihtiyacı yoktur). Az yağlı atıştırmalıklar ve yemekler için kendi taze vejetaryen mezenizi veya meyvenizi getirin.

Ölümcül böcekleri ve mikropları vücudunuzdan uzak tutun.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Gördüğünüz gibi, uçaklar şaşırtıcı bir şekilde, kullandığımız battaniye ve tuvaletlere servis edilen su ve yemeklerden dolayı mikrop doludur. Temizleyiciler, uçakları düzenli olarak temizlemek için gerçekten çok fazla zaman bulamıyorlar çünkü hızlı bir dönüş sağlamak için baskı altındalar. Sonuç olarak, aspergillus niger’den pnömoni ve enfeksiyonlara neden olabilecek mikroplardan ve bakterilerden oluşan bir bukete, yani ölümcül bir hastalık olan MRSA’ya maruz kalabilirsiniz.
Dipnot: Pilotların sıkça kullandığı yöntemlerden biri de, yeni mikroplara karşı bağışıklık ve direnç kazanmaya yardımcı olduğundan bol miktarda C vitamini almayı deneyin. Bağışıklık sisteminizi desteklemenin bir başka yolu da ekinezya damlaları veya çay içmektir.

Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa bir cerrahi maske takın.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Kısa bir uçuş esnasında dahi kapalı bir alanda durursunuz ve bu koşullarda bakteri oluşumu sağlanır. Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa ve hastalıklara yatkınsanız, kendinize iyi bakın ve maske takın. Bu şekilde hem kendinizi hem de başkalarını koruyacaksınız (hasta olduğunuza göre).
Dipnot: Herhangi bir eczaneden satın alabileceğiniz paket maskeleri seçin. Ellerinizi dezenfekte ederek onları sık sık temizleyin veya maskenizi takmadan önce sabunla yıkayın. Maskeyi çıkardığınızda, kirli olduğu için ona dokunmamaya özen gösterin – sadece kulak ilmeklerini kullanın. Maskeyi attıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Uyku programınızı değiştirin.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Yeni bir saat dilimine uçmayı planlıyorsanız, uyku ve yemek programınızı ayarlamak akıllıca olur. Doğuya seyahat mi ediyorsun? Uçuşunuzdan 2 veya 3 gün önce her saat bir saat önce yatın. Batısında ne yapmalıyız peki? Bir saat sonra uyuyun. Vücudunuz yeni saat dilimine daha yumuşak bir geçiş yapacaktır.
Dipnot: Saatinizi uçuşunuzdan birkaç gün önce varış yerinin saatine göre ayarlayın. Yemek ve uyku zamanlamanızı gelecekteki varış noktanızın saat dilimine göre ayarlayın (mantıklı olarak).

Zayıf kan dolaşımını önleyin.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Tek bir konumda oturmak derin ven trombozuna ve damarlardaki yavaş kan akışına neden olabilir, bu da çok ağrılı pıhtılara neden olabilir. Zayıf dolaşım, ayaklarınızın şişmiş, uyuşmuş veya soğuk hissetmesini sağlar. Sıkı kot giymek de dolaşımı engelleyebilir. Bel ve bacaklarınıza sıkıca takılan giysiler, kalplerinize kanınızı bacaklarınızdan ve diğer bölgelerden pompalamak için daha da zorlayabilir.
Dipnot: Uçuşunuz için hafif gevşek giysiler seçin. Kan dolaşımınızı korumak ve dolaşım sorunlarını önlemek için daha fazla hareket edin. Dizlerinizi kaldırmak ve ayağınızla küçük daireler yapmak bile çok şey yapacaktır. Omuzlarınızı ve boynunuzu sarın ve ileriye doğru bükerek oynatın, bu da bir artı olacaktır.

Toz parçacıklarından kaçınmak için hava dolaşımını açın.

Uçakta Sağlıklı Kalabileceğiniz 11 İpucu
Soğuk hissetseniz bile, üstünüzdeki hava dolaşımını kapatmayın. Hava akışı tüberküloz ve menenjit gibi hava yolu ile bulaşan hastalıkların dolaşımını engeller ve bu da 5 saat boyunca havada kalabilir. Havalandırma, kendi hava bariyerini oluşturarak virüsleri yere doğru zorlar ve yolculara ulaşmasını engeller. Ayrıca, çoğu HEPA filtresi toz parçacıklarının yaklaşık % 99.9’unun temizlenmesine yardımcı olur.
Dipnot: Soğuk dayanılmaz hale gelirse, hava sirkülasyonunu başka bir tarafa çevirin, böylece doğrudan sana üfleme yapmaz.

Bunları daha önce de yaptın mı? Kendinizin de denediğiniz başka ipuçları ve önerileri var mı? Yorumları bizimle paylaşın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...