Home Beslenme Tuzu Hayatından Çıkarmanın 5 Yolu

Tuzu Hayatından Çıkarmanın 5 Yolu

0
Tuzu Hayatından Çıkarmanın 5 Yolu

Beslenme düzeninde biraz sodyum, vücudun düzgün çalışması için önemlidir, ancak düzenli olarak çok fazla sodyum almak, sağlığınıza herhangi bir iyilik yapmaz. Yüksek oranda tuz içeren bir diyet; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve inme riskini arttırır. Uzmanlar, 14 yaşından büyük bireylerin günlük sodyum alımını 2300 mg ile sınırlı tutması gerektiğini belirtiyor.

Bu, oldukça kolay gibi görünebilir ancak 2300 mg sodyumun neye benzediği hakkında bir fikriniz var mı? Aslında 1 çay kaşığı tuza denk geldiğini söylesek? Bu rakam ağzınızı açık bıraktıysa, fazladan tükettiğiniz tuzu hayatınızdan çıkarmak için harekete geçme zamanı geldi demektir. Bu yazımızda, günlük hayatta yapabileceğiniz basit değişiklikler ile aldığınız günlük sodyum miktarını azaltmak ve tuzu hayatınızdan çıkarmak için 5 farklı öneriyi listeledik…

1. Azaltarak Bitirin

Lezzet, sodyum tüketimini düşürmede zorlanmanın bir numaralı nedenidir. Bu yüzden uzmanlar, sodyum alımını yavaş yavaş azaltmayı öneriyor. Tuz yerine defne yaprağı, kekik, kimyon, limon suyu, soğan ve sarımsak gibi lezzet arttırıcıları deneyebilirsiniz.

2. Ketçabı Hardalla Değiştirin

Ketçap, barbekü sosu, soya sosu ve salata sosları sodyum ile doludur. Ancak hardalın sodyum oranı daha düşüktür.

3. Turşuyu Sınırlandırın

Turşunun tadı harikadır, çünkü tuz doludur. Tuz olmayan bir salatalık ya da biber turşusu lezzetli olmaz. O nedenle turşu tüketiminizi birkaç ayda bir olarak sınırlandırabilirsiniz.

4. Tuzsuz Tereyağı Alın

Fiyat olarak daha pahalı olabilir ancak tuzsuz tereyağı, diğerlerine göre porsiyon başına daha makul seviyede sodyum içerir.

5. Çiğ Kuruyemiş Alın

Kavrulmuş kuruyemişler lezzetlidir ancak genellikle tuzla doludur. Çiğ kuruyemiş aldıktan sonra üzerine bir miktar tuz ve baharat ekleseniz bile, genel sodyum miktarını azaltabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version