Ana SayfaBeslenmeTüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

-

Mide küçültme ameliyatları arasında, en güvenli yöntemlerden biri olan tüp mide ameliyatı, son yıllarda tüm dünyada sıkça tercih ediliyor. Tanınmış isimlerin de tercihini bu operasyondan yana kullanması, tüp mide ameliyatını daha çok tercih edilen bir ameliyat haline getirdi.

45 dakika süren bir operasyon ile midenin %80 oranında küçültülmesi ile gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında, ameliyat sonrası süreç ameliyattan daha önemlidir. Ameliyat sonrasında beslenme, kaçak riskini minimuma indirmek ve midenin beslenmeyi öğrenmesini sağlamak için mutlaka doktorun önerdiği şekilde olmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 1. Hafta

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüp Mide Ameliyatı sonrası 1. hafta

Ameliyattan sonra bir sorun yoksa, hasta 4. gün hastaneden taburcu olur ve asıl süreç bundan sonra başlar. Birinci hafta beslenme, sıvı alımına dayalıdır. Sabah, öğle ve akşam, günde 3 kez 3’er kaşık çorba tüketilir. Çorbanın mutlaka iyi süzülmüş olması gerekir. Çorbanın yanı sıra günde en az 1 litre su tüketilmeli. Bunun dışında meyve suyu ve ayran da içebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 2. Hafta

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüp mide ameliyatı protein maması

İkinci haftaya gelindiğinde, doktorunuz size protein maması ve protein tozu da verecektir. Bu haftada, kahvaltı olarak protein maması içersiniz. Öğlen çorba ile devam edilir(çorba yerine yoğurt da tercih edilebilir) ve akşam da protein tozu; su, süt ya da meyve suyuna katılarak içilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 1. Ay

Tüp mide sonrası beslenme
Tüp mide ameliyatı sonrası katı gıdaya geçiş

Katı gıdalara genellikle hasta 1. aynı doldurduktan sonra geçilir. Bu süreçte püreler, iyi pişmiş sebzeler, balık ve köfte gibi yumuşak etler tercih edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz