Home Gündem Tuhaf Renki 7 Hayvan

Tuhaf Renki 7 Hayvan

0
turuncu timsah

Doğumumuzdan bu zamana kadar ailemizden, okuduklarımızdan, öğretmenlerimizden ve çevremizden öğrendiğimiz bilgi ve deneyimler ile basit anlamda dünyayı tanıyoruz/tanımlıyoruz. Bunlar nelerdir? Gökyüzü mavi, çimen yeşil, kediler “miyav” der, inekler “möö” der ve bu şekilde gider, bilirsiniz bu tür şeyler… Sizi bu gerçekliklerin dışına çıkaracak, aslında bildiğimiz fakat renklilikleri ile bizleri şaşırtacak 7 hayvan göreceksiniz.

1.  Pembe Çekirge

Eritism (albinizm benzeri) adı verilen bir protein üreten nadir bir genetik mutasyon. Renkleri itibari ile doğa’da avlanma konusunda oldukça zorluklarla karşılaşacağı aşikar.

2. Beyaz Geyik

İsveç’te bir nehir üzerinden geçerken görüntülenen bu büyülü ve görkemli güzelliğin resimlerini sosyal medya’da görmüş olabilirsiniz. İsveç’ yaklaşık 400.000 adet geyik yaşarken Beyaz Geyik sayısının yaklaşık 100 adet kadar olduğu tahmin ediliyor.

3. Mavi Köpek

Bu köpeğin neden mavi olduğunu tahmin edin ! Hindistan’da görülen bu köpeklerin Kasadi nehri sularını içtikten sonra kürklerinin mavi renge dönüştüğü tahmin edilmektedir.

4. Pembe Yunus

Bilim insanlarının 2007 yılından bu güne izledikleri memelilerimizden olan Pembe Yunus renginin nadir bir genetik mutasyon veya bir çeşit albinizm olduğu düşünülüyor.

5. Beyaz Yılan

Çok nadir görülen Beyaz Yılan derisinin üzerinde herhangi bir renk bulunmamaktadır. Ciddi pigment kayıpları yaşayan bu hayvanlar albino değil “leucistic” olarak daha az görülen bir durumdur.

6. Kırmızı Gözlü Arı

Bu kısır hayvan aslında CRISPR gen düzenleme yöntemi kullanılarak labaratuarda üretilmiştir. Kalıtsal hastalıkların ortadan kalkması amaçlanmakta ve arıların DNA’sı ile oynayarak gözleri kırmızı hale getirilmiştir.

7. Turuncu Timsah

Turuncu Timsahlar mağarada yaşamaktadır, mağaralardaki ışık eksikliği herhangi bir cilt rengini gereksiz hale getirdiğinden derileri soluklaşmakta ve turuncu renge dönmektedir. Belki birkaç yüz kuşak sonra yarı saydam hale gelmeyeceklerini nereden bilebiliriz?

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version