Ana SayfaHastalıklarTopuk Çatlaklarından Şikayetçi Olanlar İçin Çözüm Önerileri

Topuk Çatlaklarından Şikayetçi Olanlar İçin Çözüm Önerileri

-

Topuk çatlakları, ayaklarınızın topuk bölümünde aşırı kuruluktan meydana gelmiş olan çatlama durumudur. Bu çatlakların sizlere gerek görsel olarak gerek sağlık hususunda oldukça rahatsızlık verdiği şikayet ettiğiniz durumlardan bir tanesidir. Bu şikayetler için çözüm önerileri araştırmaktan bitap düştüğünüz de muhtemel bir durumdur. Bu durumu açıklığa kavuşturmak için,  püf noktaları ve gerekli bilgilendirmeleri paylaşmak istiyoruz.

Topuk çatlağı oluşumu tetikleyen sebepler nelerdir?

Topuk çatlakları  bir çok insanın canını sıkan ve çatlaklar derinleştiği zaman ağrılı bir süreci olan ciddi bir cilt sorunudur. Görsel görünümü haricinde sağlığınız için dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu topuk çatlakların sebeplerine geldiğimizde ise genellikle bakımsız ayaklarda görülmektedir. Topuk çatlakları nemsiz ayaklarda ve genelde soğuk havalarda oluşmaktadır. Bu nem dengesizliğinin üzerine düşülmediği takdirde çatlaklar derinleşir ve eski haline dönüşü de daha güç bir hal almaktadır.

Topuk çatlaklarından şikayetçi olanlar için çözüm önerileri nelerdir?

Ayak bakımınızı düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Belirli zamanlar pedikür işlemi yaptırabilir veya siz evde pedikür işlemi yapabilirsiniz. Çok fazla endişelenmeniz gereken bir durum söz konusu değildir. Tedavisi mümkün bir durumdur. Evde kendi bakımınızı uygulamak istiyor iseniz size öncelikli yapmanız gereken durumlardan bahsedeceğiz. Ayaklarınızı bir leğenden yardım alarak ılık bir suyla yeterince yumuşatmanız gerekmektedir.

Yumuşayan ayaklarınızı bir topuk törpüsü veya ponza taşı tercih ettiğiniz bir tanesiyle yumuşak hareketlerle topuğunuzdaki ölü deriyi tamamen temizlemeniz gerekmektedir. Hijyen kurallarını uygulamanız gerekmektedir. Topuk çatlaklarının çözümü için ölü deriyi temizleme işlemini sık sık tekrarlamanız gerekmektedir. Vazelin veya çeşitli ayak kremleri destekli ürünlerle nemlendirme işlemi uygulamanız gerekmektedir. Genellikle pamuklu çoraplar kullanmanız ayaklarınızın nefes almasını sağlayacaktır.

Bedeninizin tüm yüklerini yüklediğiniz ayaklarınıza ihtiyaç duyduğu ilgiyi göstermelisiniz. Sağlıklı ayaklar ile bütün bedeninizin ne kadar zinde olduğunu hissedeceksinizdir. Topuk çatlakları olmayan ayaklar size büyük bir konfor sağlayacaktır. Topuk çatlaklıklarından şikayetçi olanlar için bir takım çözüm önerileri paylaşımında bulunduk. En kısa zamanda çözüme ulaşmanızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz