Ana SayfaModaTitizlerin Dikkatine! Bu Eşyaların Her Gün Temizlenmesi Gerekiyor

Titizlerin Dikkatine! Bu Eşyaların Her Gün Temizlenmesi Gerekiyor

-

Titizliğe önem veren insanlar, her durum ve şartta temizlik yapmak için gereken zamanı ayırabilirler. Ancak evlerimiz, bu kişilerin bile gözünden kaçabilen ve her gün yıkanmadığı zaman mikrop yuvasına dönüşebilen eşyalarla doludur. İşte o eşyalardan bazıları…

  1. Duş aldıktan sonra ıslanan fayansların silinmesi ve bir bez yardımıyla kurutulması gerekir. Aksi takdirde nemli fayansların arasında bakteriler üremeye başlar. Bu üreme o kadar hızlı ilerler ki, banyonuzun mikrop saçması için yalnızca birkaç saat yeterli olacaktır.
  2. Doğrama tahtaları hangi maddeden üretilirse üretilsin, üzerinde oluşan bıçak kesiklerinin arası bakterilerin en sevdiği alanlar arasında bulunur. Doğrama tahtanızda bakteri istilası oluşmaması için, her kullanımdan sonra sirkeli suda bekletmeniz ve kurulayarak yerine kaldırmanız gerekir.
  3. Birçok insan eve gider gitmez ellerini yıkayarak temas ettiği mikroplardan arınır. Ancak bu temizlik işlemi öncesinde anahtarlarıyla temas ettiğini fark etmez. Bu nedenle anahtarların gün içerisinde antiseptik bir sprey ya da mendille temizlenmesi gerekir.
  4. Sivilce oluşumunun en büyük nedenlerinden biri, mikrop saçan makyaj fırçaları ve süngerleridir. Bu durumdan kurtulmak içinse yapmanız gereken tek şey bu fırça ve süngerleri ılık sabunlu suda bekletmektir. Daha sonrasında fırçalarınızı yıkayıp kurutarak hijyenik şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.
  5. Çantalar, gün içerisinde mikroplarla en çok temas eden eşyalar arasında yer alır. Örneğin toplu taşıma aracının koltuğuna bırakılan bir çanta, eve gittikten sonra mutfak tezgahında kendisine yer bulabilir. Bu mikrop transferinin önüne geçmek ise çanta altlarının her gün silinmesi ile sağlanabilir.
  6. Kirli bulaşıklar, bakterilerin üremesi ve hızla yayılması için en uygun ortamlar arasında yer alır. Bu nedenle bulaşıkların bekletilmeden yıkanması gerekir. Tüm bulaşıkları temizleyen bulaşık süngerinin hijyenik şekilde kullanılmaya devam etmesi içinse her gün 5 dakika süreyle kaynatılması gerekir.
  7. Uzaktan kumandalar, en az cep telefonları kadar bakteri taşıyan eşyalar arasında bulunur. Bu cihazları hijyenik şekilde kullanmak için yapmanız gereken tek şey, her sabah ya da akşam antiseptik bir ürünle temizlemektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz