Ana SayfaHastalıklarTiroit Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tiroit Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

-

Tiroit, boğazı saran ve vücudun endokrin sisteminin önemli parçası olan bir bezdir. 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre, 70’li yıllardan günümüze, teşhis edilen tiroit kanseri oranları, üç kattan fazla arttı.

Tiroit Kanseri Neden Olur?

Tiroit kanserinin nedenleri çok çeşitlidir. Genetik olarak geçebilir ya da farklı nedenlerle görülebilir. Özellikle kadınlar, tiroit sorunları için daha fazla risk altındadır. Her 8 kadından 1’inde, hayatlarının bir bölümünde tiroit rahatsızlığı gelişir. Bu oran, erkeklere göre 5 kat daha fazladır. Bu hormonlar vücutta; kalp hızı, cilt, gelişim, vücut ısısı, doğurganlık, sindirim gibi birçok hayati vücut fonksiyonunu etkilemektedir. Ayrıca bazı kalıtsal genetik sendromlar da kanser riskini arttırmaktadır.

Tiroit Kanseri Belirtileri

Tiroid kanserinin neden olduğu düşünülen bazı belirtiler; boyun ağrısı, ses kısıklığı, genişlemiş lenf nodlarıdır. Yine de bu bölgede şişlik ve topaklar, mutlaka bir kanser belirtisi değildir. Ayrıca şunlar da tiroit kanseri belirtisi olarak gösterilmektedir;

Tiroit kanseri nasıl tedavi edilir?

  • Boyunda, dışarıdan hissedilebilen bir yumru,
  • Ses kısıklığı da dahil olmak üzere seste değişiklikler,
  • Yutmada güçlük,
  • Boyun ya da boğaz ağrısı,
  • Boyunda şişmiş lenf nodları

Tiroit Kanseri Tedavisi

Birçok durumda, tiroit kanseri tedavisinde tüm bezin cerrahi olarak alınması gerekir. Bazen, uzmanlar, bezin sadece bir kısmını çıkarmayı da tercih edebilir. Tiroit çıkarılırsa, hastaya tiroit hormon ilaçları reçete edilir. Bu, genellikle kişinin yaşamının geri kalanında günlük olarak alacağı küçük bir haptır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz