Ana SayfaHastalıklarTiroit Eksikliği

Tiroit Eksikliği

-

Tiroit bezleri vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir. Hormonların salgılanmasını sağlayan tiroit bezleribedenimizdeki birçok aktiviteyi de kontrol etmektedir. Tiroit eksiklerinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

Tiroit eksikliğinin sebeplerini bilirsek vücudumuzda oluşan dengesizliklerin yahut olumsuzlukların tiroitten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabiliriz. Tiroit bezi hastalığının çeşitli belirtileri vardır. İşte, tiroit bezi eksikliğinin belirtileri;

Yorgunluk ve Uyku Bozuklukları

Tiroit bezi eksikliği hormonal bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla uyku bozuklukları ve yorgunluk gibi sonuçları da doğurmaktadır. Hipotiroidizm özellikle ne kadar uyursanız uyuyun dinlenememenizde şüpheleneceğiniz bir rahatsızlıktır. Devamlı uyku hali, uyku uyunmasına rağmen dinlenememe, uykudan yorgun uyanma ya da devamlı oluşan uyuma istediği hastalık belirtileri arasında gösterilebilir.

Hipertiroidizm de tıpkı hipotiroidizm gibi uyku bozukluklarına sebep olmaktadır. Her ikisinin de sebepleri ve uykusuzluk hissedilmesinin sebepleri farklıdır. Hipotiroidizm uyku alınsa, dinlenilse dahi dinleneme, uyuma isteği şeklinde kendini gösterirken hipertiroidizm kendini uykuya dalamamak gibi uyku problemlerle kendini göstermektedir. Hipertiroidizm hastaları uykuya dalmakta zorluk ve sıkıntı yaşadıkları için uykusuzluk çekmektedirler.

Kilo Değişimleri

Çeşitli kilo problemleri de tiroit eksikliğinden kaynaklanabilir. Kilo değişimlerinin kendini gösterme biçimine bağlı olarak tiroit eksikliği teşhisi konulabilir.

Hipotiroidizm hızlı kilo alma, aşırı kilo sorunu yaşama ve kilo verememe gibi problemleri doğurmaktadır. Bu durumda tiroit sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ancak tiroit eksikliğinin yanı sıra metabolizmanızı hızlandırarak da bu probleminizden kurtulabilirsiniz.

Hipotiroidizm hızlı kilo almaya sebep olurken, hipertiroidizm hızlı kilo vermeye sebep olmaktadır. Birbirine tam zıt şeklinde kendini gösteren tiroit eksikliği hastalıkları kendini gösterme biçimine göre teşhis konulabilir. Eğer ki aynı şekilde beslenmenize, kilo vermenize sebep olacak her hangi bir etken söz konusu değilse ancak devamlı olarak kilo veriyorsanız bunun sebebi hipertiroidizm olabilir.

Zihinsel Değişiklikler

Hipotiroidizm fiziksel problemler dışında zihinsel, ruhsal problemlere de yol açabilir. Eğer ki kendinizi depresyonda hissediyor, normalden daha yorgun ya da bitkin hissediyorsanız bunun sebebi de hipotiroidizm olabilir. Ancak yorgun ve bitkin hissetmenizin tek sebebi elbette ki hipotiroidizm değildir. Sizin kendi hayatınız, özel sorunlarınız gibi sebeplerde kendinizi böyle hissetmenize sebep olabilir. Bunun için her yorgunluğu, ruhsal bozunluğunuzu da tiroit eksikliğine bağlamamanız lazım.

Bağırsak Problemleri

Tiroit eksikliği çok çeşitli semptomlar ile kendini göstermektedir. Bağırsak problemleri de tiroit eksikliği durumlarında görülen rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Hipotiroidizm uzun süren bağırsak hareketsizliklerine ve uzun süren kabızlıklara sebep olurken,  hipertiroidizm ise huzursuz bağırsak sendromuna sebep olmaktadır.

Kas ve Eklem Problemleri

Tiroit eksikliği hem fiziksel hem de psikolojik açıdan birçok olumsuzlukla birlikte gelmektedir. Tiroit eksikliğinin sebep olduğu durumlar arasında kas ve eklem problemleri de bulunmaktadır. Hipotiroidizm de kas ve kelme problemleri genel itibariyle kendini uyuşma ve güçsüzlük olarak göstermektedir. Hipotiroidizm de vücutta tiroit hormonu normalden çok az miktarda üretilmekte ve buna bağlı  olarak beyne, omuriliğe gönderilen sinyallerde sorun yaşanmaktadır. Uyuşmanın dışında kas ve eklemde katılık ve güçsüzlük gibi durumlarda tiroit eksikliği ile bağdaştırılabilir.

Hipotiroidizmin kas ve eklemler üzerindeki etkisi daha çokken, hipertiroidizm de kas ve eklemler üzerindeki etki bu denli çok değildir. Yürürken, merdiven çıkarken ve kas ve eklemlerinizde zorlanma hissediyorsanız bunun sebebi hipertiroidizim olabilir.

Düzensiz Adet, Kısırlık ve Libido Problemleri

Adetiniz normalden daha uzun sürüyorsa, normal şartların üzerinde sancılı ve ağrılı geçiyorsa, kısırlık ve libido gibi problemlerin tiroit eksikliğine bağlı oluşma ihtimali de bulunmaktadır. Hipertiroidizim de ise durum tam tersidir. Hipertiroidizm adetin normalden daha az sürmesine, kısa olmasına ve düzensiz olmasına sebep olmaktadır. Tıpkı hipotiroidizim de olduğu gibi kısırlık problemiyle karşılaşılma riski bu durumda da bulunmaktadır.

Saç ve Derideki Değişiklikler

Basit bir hormon problemi olarak algılanan tiroit eksikliğinin ciddi anlamda etkileri bulunabilmekte ve bu etkiler hem fiziksel hem de ruhsal olabilmektedir. Saç ve deride oluşan değişikliklerde yine tiroit bezi hastalıklarından kaynaklanabilir. Hem hipotiroidizm de hem de hipertiroidizim de saç dökülmesi problemi yaşanabilmektedir. Bununla birlikte saçların güçsüz ve kuru olması da bu hastalıklardan kaynaklanabilir. Bunlara ek olarak hipotiroidizm tırnak kırılması ve derinin kuruması gibi problemlere de yol açabilir.

Tüm bu etkenlerin tiroit hastalıklarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını tiroit hormon ölçümü yaptırarak teşhis edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz